Ще один високовольтний трансформатор приїхав в Україну і забезпечуватиме енергоживлення для сотень тисяч українців на одній з великих підстанцій Укренерго. Цього разу для його проїзду не розбирали фонтани і не знімали асфальт, але теж робили складні логістичні штуки – наприклад, піднімали тролейбусні проводи.
ЧОМУ ВСЕ ТАК СКЛАДНО І ДОВГО?
Бо високовольтний трансформатор важить 210 тон без додаткового обладнання. При цьому він 10,5 м довжиною, 4,5 м висотою і 3.5 м шириною. Додаткове обладнання їде окремо і займає ще 4 вантажівки. Цей трансформатор на відео нам передали наші колеги з німецького оператора енергосистеми 50Hertz. Він їхав в Україну майже три місяці, за які подолав 1700 км.
А РАНІШЕ Ж ТАК ДОВГО НЕ БУЛО?
Виготовлення високовольтних трансформаторів і раніше було довгим процесом, але більшість виготовляли в Україні. А якщо й замовляли за кордоном – то доставляли до українських портів, які держава-терорист заблокувала.
ТАК ЧОГО ТАК СКЛАДНО ВЕЗЛИ?
Весь шлях наш трансформатор їхав переважно поїздом, а потім пересів на автоплатформу. Територією України трансформатор везли спочатку спеціальним вагононом-транспортером, а перед ним їхав вагон з так званою контрольною рамою. Це спеціальна надбудова, над критим вагоном, яка повторює розміри трансформатора. Вагон з рамою їде на 10-15 вагонів попереду. І якщо раптом рама під час руху торкнеться будь-якої споруди, поїзд зупиняється. Саме дистанція у 10-15 вагонів попереду завантаженого трансформатора дає можливість вчасно зупинити весь поїзд і не пошкодити трансформатор. Така технологія перевезення використовується тільки для надзвичайно великих вантажів, а розрахунок маршрутів триває понад 2,5 місяці. Із залізниці трансформатор перевантажили на автоплатформу, якою його доставили на підстанцію. Перевантаження тривало 6 годин за особливою технологією, без крану, а за допомогою гідравлічного обладнання. Поступово, сантиметр за сантиметром трансформатор пересували із залізничного вагона спеціальними рейками на автоплатформу. Щоб не заважати звичному трафіку в населених пунктах та на трасах, трансформатор везли ночами. Попередньо по маршруту перевірили висоту мостів, під яким він проїжджав, тролейбусні проводи та лінії зв’язку, які спеціально піднімали, щоб він міг проїхати. Зверніть увагу – щоб не пошкодити дороги, такі вантажі везуть на спеціальних платформах зі збільшеною кількістю осей та коліс. Зі швидкістю пішохода, у супроводі поліції та відповідних комунальних служб трансформатор нарешті прибув на підстанцію. Там на нього вже почали «одягати» його обладунки – додаткове обладнання, без якого він не може працювати. Це ще близько 100 тонн, які прибули раніше.
Наші фахівці вже працюють і незабаром він загуде, і у майже знищеної ворогом підстанції з’явиться пульс, бо трансформатор – серце підстанції. А на днях на допомогу приїхав ще один такий же. Вдячні нашим закордонним колегам, що надають критично необхідне обладнання. Таких і більших трансформаторів нам все ще потрібно десятки, бо ворог прицільно нищив саме їх. Ми поспішаємо, щоб встигнути відновити якнайбільше обладнання, яке знищили росіяни масованими ракетними атаками. Бо попереду зима і українцям треба буде більше енергії та тепла. Робимо все для цього. Але тепер ви знаєте, чому наше обладнання їде довго.
Історія доставки
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн