Сьогодні при будівельних і ремонтних роботах широко застосовують лазерні нівеліри, причому йдеться не лише про професійних будівельників. Ці вимірювальні інструменти випускають також у бюджетних версіях, що цілком відповідають задачам «домашніх майстрів». Розглянемо ключові критерії вибору нівеліра.
Нівелір та рівень — чи є різниця?
Спочатку розберемося, чи існує різниця між термінами «лазерний рівень» та «лазерний нівелір». Деякі магазини розрізняють ці поняття, вказуючи, що у нівеліра менша похибка, більша дальність променя, він комплектується акумулятором, тоді як рівень — батарейками. Насправді це не принципові відмінності, тому простіше використовувати терміни «нівелір» та «рівень» як синоніми.
Іноді нівеліри поділяють за ступенем їхньої «професійності». Так, до побутових відносять моделі, які будують проекцію у вигляді точок на кількох віддалених поверхнях. Точкові нівеліри чудово підходять для виконання невеликих робіт, наприклад, повісити дзеркало чи полиці, поклеїти шпалери.
Моделі нівелірів, які будують горизонтальні та вертикальні лінії та площини на поверхнях, вважають напівпрофесійними. За їхньою допомогою можна робити розмітку на стінах, стелі, підлозі. Завдяки такому рівню можна виконувати стяжку підлоги, класти плитку, монтувати стелю, вирівнювати стіни.
В окрему групу виділяють ротаційні лазерні нівеліри. Тут вже відмінність полягає у побудові самого пристрою. В ротаційному нівелірі промінь не проходить через розсіювач, а швидко обертається, за рахунок чого утворюються світлові лінії по всьому периметру площі. Такий лазерний рівень належить до класу професійного інструменту, він доволі дорогий, його сфера застосування — передусім відкритий простір.
Необхідна дальність вимірювання
Це один з ключових параметрів, що показує, на якій відстані проекцію буде нормально видно. Нескладно прикинути: якщо планується проводити ремонт у стандартній квартирі, цілком вистачить дальності до 10 м. Якщо доведеться виконувати роботи у просторому будинку, а тим більше на відкритій місцевості, доведеться купувати дорожчий рівень з більшою дальністю, що може досягати й 50 м. Цю дистанцію можна збільшити за допомогою спеціального приймача у два-три рази. Зрозуміло, що для внутрішніх робіт це не потрібно.
Розмір похибки
Звичайно, чим менша похибка вимірювального інструменту, тим точніше виконуються вимірювання. В дорогих ротаційних нівелірах похибка може не перевищувати 0,1 міліметра на метр. Але висока точність означає й високу ціну, тому при ремонтних роботах у невеликому приміщенні цілком припустима похибка до 1 мм на м.
Механізм вирівнювання
В нівелірах з бульбашковим рівнем користувач самостійно виставляє прилад у горизонтальному/вертикальному положенні чи під кутом. У складніших моделях застосовується стабілізація, коли прилад самостійно вирівнюється.
Колір променя
Здається, не дуже важливий параметр, але на відкритому просторі при денному світлі краще видно зелений промінь, аніж червоний.