Найсвіжіше:
• У Тернополі встановили новорічну інсталяцію з цифрами «2026» • Головний тренер “Зелених левів” Іван Лукащук: «У деяких матчах мала місце самовпевненість і недооцінка суперника» • Марічка Палагнюк була не лише чудовим фахівцем: трагічно загинула внаслідок російського удару по Тернополю • Поїзд до Львова зупинятиметься на ще одній станції в Тернопільській області • Перша Тернопільська футзальна ліга: команда зі Збаражчини має 100% перемог • Незважаючи на проблеми зі здоров’ям, пішов боронити Україну: на Дніпропетровщині зупинилось серце Героя з Тернопільщини • Друга Тернопільська футзальна ліга: команда зі Зборівщини виходить у лідери • Аварія у Бережанах: слизьку дорогу не поділили дві іномарки • Третя Тернопільська футзальна ліга: «Максбуд» та«Тернопіль Юнайтед» йдуть без поразок • 16 грудня п’ять тернопільських вулиць залишаться без води • Теребовлянщина в скорботі: на Харківщині загинув уродженець Мшанця • Випускник Бережанського ліцею нагороджений “Золотим хрестом” • Вихованець тернопільського футболу – у збірній туру Прем’єр-ліги • Відстрочка від мобілізації: яким документом можна її підтвердити • Від екстрадиції до США багатія з Тернопільщини врятував білоруський дипломатичний статус • Понад рік вважався зниклим безвісти: на Донеччині загинув воїн з Тернопільщини • Кабмін ухвалив рішення про автоматичний військовий облік з 18 років, у тому числі за кордоном • Шкарпетковий бізнес: як стати улюбленим продавцем для клієнтів • На Харківщині загинув старший солдат з Тернопільської області • 14 грудня громада Тернополя прощатиметься з відомим містянином • Як зробити успішним бізнес із продажу FastFood • Екс-капітан тернопільської «Ниви» може повернутися в Прем’єр-лігу • На Тернопільщині викрили чергову підпільну АЗС • У Тернополі судитимуть головного інженера ЖЕКу за отримання 10 000 доларів хабаря • У Кременці відкрилася вулична виставка «Церковний рашизм»
rss

На Бережанщині знайдено бідон з документами Служби безпеки ОУН


Опубліковано: 21 Березня 2017р. о 11:00

Наприкінці лютого в лісі між селами Поручин і Краснопуща, що на Бережанщині, знайдено металевий бідон з документами Організації українських націоналістів. Автор знахідки – мешканець Поручина Володимир Чулик. Про це він повідомив 2 березня краєзнавців села Жуків Тараса Козака та Михайла Білика. Виїхавши на місце й оглянувши документи, ті переконали автора знахідки передати її в Центр дослідження визвольного руху в Львові.

Акт передачі відбувся 6 березня в присутності Михайла Білика, Тараса Козака, директора Національного !!!!музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», кандидата історичних наук Руслана Забілого, Юрія Атаманюка («Пам’ятки України») та співробітників ЦДВР.

Знайдений архів сформований Службою безпеки ОУН наприкінці 1949 року. Більшість документів походять з 1948-49 рр. Найдавніший (наразі зафіксований) – з 1941 року. Документація територіально охоплює окремі райони Тернопільської (Збараж, Великі Бірки, Заложці, Скалат, Буданів), Львівської (Яворів, Дрогобич, Янів, м. Львів) та Івано-Франківської (Надвірна, Делятин, Яремче, Коломия) областей.

Архів складається з:

– документація СБ: протоколи допитів, повідомлення про загибель повстанців, повідомлення про ліквідацію, протоколи внутрішніх розслідувань (особливо цінні й рідкісні), розвідувальні матеріали, внутрішні інструкції, картотека на працівників державних установ;

– трофейні матеріали:  комсомольські, партійні та інші квитки й посвідчення, інструктажі та внутрішня документація радянських силових органів;

– агітаційні матеріали ОУН і УПА (листівки), інформаційні бюлетені та повідомлення: суспільно-політичний огляд, вістки з терену, списки полеглих, опис боїв, праця Полтави «Передпосилки поширення нашого руху в умовах большевицького СССР» (січень 1949 р.), праця Горнового, брошура «За що бореться Українська Повстанська Армія (УПА)?» (1949) та інші;

– радянська періодика (газети);

– фотографії (не відомо, чи вдасться врятувати).

Стан збереження документів задовільний, добрий, подекуди відмінний. Виглядає, що всі матеріали, які були заховані в бідоні, спеціально були передані сюди для архівування.

Всі матеріали буде оцифровано й оприлюднено. Керівництво Центру дослідження визвольного руху пообіцяло віддати після опрацювання архіву всі матеріали, які є в кількох примірниках, для подальшого експонування в Бережанському краєзнавчому музеї та села Жуків.

Микола Проців

 

На фото:

Краєзнавці та науковці Руслан Забілий, Тарас Козак і Михайло Білик (зліва направо) оглядають знайдений архів ОУН (фото Юрія Атаманюка)


Джерело: Тижневик "Номер один"




Новини
14 Грудня
13 Грудня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше