Сьогодні будь-які випадки пов’язані з погіршенням здоров’я дітей у дитячих закладах, викликають у суспільстві певний резонанс. Підстав для такого реагування занадто багато. Від народження дитинидо її повноліття під гаслами «Все найкраще дітям», «Діти̶наше майбутнє» батьки, медики, педагоги, влада, суспільство і всі, хто маэвідношення до дітей, опікуються, виховують, навчають, охороняють їхнє здоров’я. А результат, коли виповнюється дітям 17 років, дуже сумний̶одна здорова дитина з десяти! Відповідно в подальшому молоді мами теж народжують лише 1 здорову дитину з десяти.
Проаналізувавши показники захворюваності по області за І півріччя 2016 року, слід відмітити, що рівень первинної соматичної захворюваності дітей від 0 до 14 років у порівнянні з І півріччям 2015 року зріс на 2,4%. Зростання спостерігається практично по всіх класах хвороб.
Показник захворюваності серед дітей від 0 до 14 років за І півріччя 2016 року становить 736,09 на 1000 оглянутих дітей проти 724,94 за аналогічний період 2015 року.
І місце посідають захворювання органів дихання, цей показник зріс в 1,01 разу (на 1,5%) у порівнянні з І півріччям 2015 року. ІІ місце посідають хвороби органів травлення, відмічається тенденція до зростання захворюваності по даному класу хвороб в 1,03 разу (на 3,7%) в порівнянні з 2015 роком. ІІІ місце посідають захворювання очей, показник захворюваності зменшився в 1,02 разу. ІV місце посідають інфекційні та паразитарні захворювання, відмічається тенденція до значного зростання в 1,4 разу (на 28,1%).
В області з початку нового 2016-2017 навчального року функціонує 801 загальноосвітній навчальний заклад (школи, ліцеї, гімназії), що створює необхідні умови для здобуття загальної середньої освіти на рівні державних стандартів і сприяє вихованню морально і фізично здорового покоління.
Протягом останніх років навчальним закладам не вистачає коштів для створення оптимальних умов навчання та виховання дітей. Крім цього є багато інших проблем: примітивне незбалансоване харчування дітей, невідповідність учнівських парт зросту учнів, відсутність централізованого водопостачання, внутрішніх санітарно-побутових приміщень, спортивних майданчиків і спортзалів та багато іншого. Все це призводить до порушення режимів харчування та навчання учнів і створює епідемічно-небезпечну обстановку. Як наслідок,уже цього року в Україні зареєстровано 86 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 1815 осіб, з них 864 дитини. За аналогічний період 2015 року було зареєстровано 51 спалах, внаслідок якого постраждало 923 особи, з них 470 дітей.
Фахівці міського, міжрайонних та міськміжрайонних відділів ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» залучались для участі в роботі комісій міського та районних відділів освіти по перевірці загальноосвітніх навчальних закладів до роботи у новому 2016-2017 навчальному році. Проведено 146 комісійних обстежень.
Обстеження шкіл проводилось із застосуванням лабораторно-інструментальних методів дослідження, фахівцями лабораторних центрів області відібрано:
– аналізів води на бактеріологічне дослідження – 328, з них не відповідали вимогам 41 взірець, що становить 12,5%;
– аналізів води на хімічне дослідження – 337, не відповідало вимогам 34 взірці, що становить 10%.
При виявленні відхилень лабораторно-інструментальних досліджень в усіх випадках інформувались керівники закладів. Після вчинення комплексу заходів з усунення недоліків проводились повторні дослідження.
Марія Дручковська, спеціаліст ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»
Джерело: Тижневик "Номер один"