Найсвіжіше:
• У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу
rss

Ринок комунального та державного майна з «тіні» має вивести «Prozorro. Продажі»


Опубліковано: 1 Серпня 2017р. о 15:50

Тернопіль став другим містом в Україні, яке долучилося до впровадження пілотного проекту «Prozorro. Продажі». Ініціатива, в першу чергу, має на меті вивести з «тіні» ринок комунального та державного майна. Інструмент дозволяє відкрито продавати все, що належить громаді.

20370942_1311359842295968_1333997015_n– Думаю, багато хто чув і користується проектом «Prozorro. Закупівлі». Так-от, «Prozorro. Продажі» – це наступний сестринський проект, який зараз пілотується. Він передбачає відкриту систему аукціонів для продажів. Відповідно, якщо місто має надлишкове майно і воно хоче його швидко та легко продати, достатньо подати його на електронні торги, – розповів керівник проектного офісу «ProZorro. Продажі» Олексій Соболєв. – Раніше, на початку запуску системи «ProZorro. Продажі», ми поставили за мету зробити проект динамічним. Тепер система вимагає ще більшої динаміки від нас. Для мене це є особистим викликом.

Новий проект за участі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Transparency International Україна покликаний перенести позитивний досвід закупівель на сферу продажів (а згодом і оренди) державної власності.

Серед лотів, які будуть виставлятися на продаж через нову електронну систему, – державне та комунальне майно, необроблена деревина, металобрухт, об’єкти малої приватизації, в тому числі будівлі і споруди тощо.

– Між Міністерствами економічного розвитку і торгівлі та Transparency International Україна підписано меморандум, у рамках якого ми розробляємо систему, слідкуємо, аби вона працювала. Думаю, за рік ми передамо її у власність держави безоплатно. Точно так само здійснювалась реформа з «Prozorro. Закупівлі», яка діяла в пілотному режимі десь півтора року, – сказав О. Соболєв.

«Prozorro. Продажі» запрацювала з листопада 2016 року. За словами активістів, за цей час через систему вже продали майна на 2 млрд. грн.

– Здебільшого це майно Фонду гарантування вкладів, яке оперує банками-банкрутами. Проте ми також продаємо і будь-яке інше майно  як комунальних, так і державних підприємств, – пояснює пан Олексій.

Позаяк проект ще не переріс у законну площину, Тернопільська міська рада, до прикладу, не зобов’язана продавати все майно саме через «Prozorro».

– Ми забезпечуємо міську раду прозорим механізмом. Коли рада вирішує щось продати, то це можна зробити через нашу систему, а можна і не зробити. Для цього й існують три ланки: держава, бізнес та громадськість. Тобто держава виставляє на продаж товар, бізнес його купує, а активісти, у свою чергу, «тиснуть» на державу, аби діяла прозоро. Всі дані у нашій системі відкриті. Можна легко подивитися, хто прийшов на торги, можливо, фірма з кимось пов’язана і т.п., – каже О. Соболєв.

Аби влада все ж серйозно ставилася до поки що пілотного проекту, активісти ініціюють підписання меморандуму з нею. Відповідний документ уже підписали з Маріуполем. Тернопіль став другим містом, яке долучилося до проекту. Зараз активісти ведуть перемовини з київською владою. До слова, у Маріуполі системою вже скористалися двадцять чотири комунальні підприємства.

– Наразі вони продають щось незначне. Та, гадаю, з часом, навчаться використовувати систему в повній мірі і виставлятимуть на торги щось предметніше, – переконаний пан Олексій.

Активісти розуміють, що в ідеалі, звісно, паралельно з продажем майна можна систематизувати його.

– Ми зараз пілотуємо спільно проект оренди з «Укрпоштою», яка володіє найбільшою кількістю квадратних метрів у країні. Багато приміщень вони також здають в оренду. Тому думаю, що вже з початку серпня ц.р. ми запустимо для них і аукціони з оренди, а у вересні-жовтні з’явиться реєстр майна для того, щоб було зрозуміло, скільки і що має «Укрпошта». Щодо впровадження таких реєстрів по всій Україні, то тут слід розуміти, що для початку громада має провести самостійно інвентаризацію майна, описати його. Тоді  можна буде «заливати» його на окремі платформи та періодично доповнювати. Платформа, яку ми розробляємо для «Укрпошти», з часом може цілком використовуватись іншими структурами. Головне, аби на це була воля місцевої влади, – каже Олексій Соболєв.

Для державних чи комунальних підприємств користування системою «Prozorro. Продажі» є безкоштовним. Комісію оплачує лише покупець, який виграв аукціон.

До слова, зараз, у тому числі і в Тернополі, існує практика, коли комунальне майно здають спочатку в оренду, згодом орендар заявляє, що, приміром, зробив у приміщенні ремонт (невід’ємні покращення) і відповідно має першочергове право його викупити. Причому часто-густо ціна за квадратний метр у таких ситуаціях занижується.

Олексій Соболєв стверджує, що вплинути на це зараз може виключно сама влада міста. Адже вона в праві визначати порядок продажу комунального майна. Інша справа, що тепер у керманичів міста буде прозорий інструмент для цього. Якщо вони ним не користуватимуться, а продовжуватимуть «тихо» збувати комунальні квадратні метри, у громади виникнуть підстави запитати, чому влада не діє відкрито.

Тим паче, що міський голова Сергій Надал підписав з активістами меморандум, в якому погодився впровадити у Тернополі «Prozorro. Продажі».

– У Тернополі вже все працює. Залежить лише від міськради, коли вона скористається системою. Наразі статистика така, що ми продаємо через ресурс понад 50% майна з першого разу. Тобто зміст працювати відкрито очевидний,- переконаний пан Соболєв.

Окрім цього, активісти працюють зараз і над зміною порядку списання комунального майна. Адже часто цілком придатні для вжитку речі просто «зникають» з приміткою «профнепридатні».

– Ми хочемо, аби перед списанням влада виставляла майно на аукціон. Відповідно, якщо його вже ніхто не придбає, тоді можна списувати, – каже п. Олексій.

З часом «Prozorro.Продажі» можуть стати обов’язковим інструментом. Наразі ж активісти визначають сфери, в яких потрібно його запроваджувати.

– Коли ми тільки починали працювати, то вважали, що це потрібно кільком галузям. Проте зараз їх випливає все більше і більше. Приміром, можна продавати не лише приміщення, а й право на проведення ярмарків, облаштування літніх атракціонів чи квот на риболовлю. Думаю, коли ми всі ці галузі виокремимо, можна буде говорити і про написання закону. Якщо його прописати зараз, то, швидше за все, він буде недосконалий. Тому краще запустити систему, а тоді вже узаконити її. «Prozorro. Закупівлі» реалізували за таким же алгоритмом. Його пілотували півтора року. Коли побачили, що система працює, прописали під неї закон, – пояснює Олексій Соболєв.

Активісти переконують, що, здійснюючи продажі через їх систему, дуже важко буде реалізовувати так звані «схеми для своїх».

– Держорган описує товар і виставляє його на аукціон. Людина, яка дала найбільшу ставку, виграє. І все. В системі немає поняття «дискваліфікації» покупця і т.д. Існує фактично одна об’єктивна умова – це кількість коштів. Влада, звісно, може спробувати маніпулювати описом лоту: недодати фото чи описати його в найгірших фарбах. Однак таких випадків ми ще не зустрічали, – каже пан Соболєв.

Активісти обіцяють, що аналізуватимуть реалізацію підписаного з Тернополем меморандуму. Згодом планують скласти рейтинг міст – від тих, які активно на практиці долучилися до реалізації проекту, до тих, які, попри обіцянки, продовжують «збувати» квадраті метри в обхід «Prozorro. Закупівлі».


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше