Що робити з десятьма кіосками, які серед ночі впритул до проїжджої частини днями встановили в Тернополі на вулиці Шептицького, мізкували депутати міськради на засіданні земельної комісії. Тернополян неабияк розлютив той факт, що МАФ «виросли» на так званих «червоних лініях», на яких, згідно з законом, можуть облаштовувати максимум дорожні знаки.
«Кіоск пропонували за 15 тисяч доларів»
– МАФ не повинні там бути, бо знаходяться в межах «червоних ліній». Є ж закон «Про автомобільні дороги», в якому чітко сказано, що в межах «червоних ліній» вулиці забороняється розміщувати будь-які об’єкти, окрім знаків регулювання руху тощо, – переконував депутатів активіст Денис Милий.
Та попри громадський спротив, кіоски, хоч і «на траві», але принаймні, згідно з документами, стояти мають законне право. У цьому переконалися навіть представники патрульної поліції, які стали свідками облаштування споруд уночі.
– Полісмени підійшли до громадян, щоб перевірити дозвільні документи. З’ясувалося, що у громадянина є документи, погоджені міською радою, щодо законності встановлення тимчасових споруд. Однак були відсутні попередньо погоджувальні документи на проведення будь-яких робіт на дорозі з відповідним підрозділом Національної поліції, – повідомили патрульні.
На підрядника патрульні винесли постанову за ч. 2 ст. 140 КУпАП (порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць). Однак документ не передбачає демонтажу МАФ, на якому наполягають активісти. Громадськість сподівалася, що поставити крапку в такій сумнівно-естетичній розбудові міста зможуть депутати. Проте, як виявилось, народні обранці також не особливо можуть (або не хочуть) впливати на облаштування кіосків. За словами депутатів, вони комісією зобов’язані погоджувати нові договори земельних сервітутів. Та якщо мова йде про продовження уже раніше схваленого документа, він іде в обхід комісії.
– У мене є інформація, що на вул. Шептицького сервітут зроблено на декілька років – мінімум 5-10. Але це треба перевірити, документів я не бачив, не знаю. І як це сталося, також не відомо. Я би хотів, щоб депутати та комісія мали на це вплив. Так не може бути! У такому випадку давайте ще одноосібно передамо всі повноваження виконкому та хай керують. До речі, оті будки пропонували моєму кумові за 15 тисяч доларів. Він до мене прийшов, спитав, що робити. Я сказав: «Борони Боже, щоб ти там брав!» – іронічно підкреслив член земельної комісії, депутат Роман Навроцький.
Нагадаємо, що саме Навроцький на одному з пленарних засідань сесії вніс правку, згідно з якою всі нові договори сервітутів в обов’язковому порядку мають розглядатися земельною комісією. Однак народний обранець не уточнив, що робити у разі продовження договору.
– Я вніс цю правку під час сесії, однак не доповнив, що продовження оренди теж має комісія погоджувати, – додав пан Навроцький.
Однак активісти поміж бідканням вимагали від депутатів чітких та радикальних дій. Мовляв, нічого не заважає на найближчій сесії виправити ситуацію. Тим паче, що проблема хаотичного розміщення кіосків зачіпає не лише вул. Шептицького, а загалом весь Тернопіль. Окрім того, на думку активістів, варто притягнути до відповідальності чиновників, з чиєї легкої руки і «виростають» МАФ на кожному кроці.
– Слід провести службове розслідування щодо головного архітектора Василя Бесаги та заступниці міського голови Вікторії Остапчук. Вони перевищують свої повноваження. Бесага видає паспорти прив’язки, нехтуючи «червоними лініями». Остапчук же підписує договори сервітутів, не маючи жодного рішення сесії. Після того, як цих двох людей притягнуть до відповідальності, хаос із МАФ припиниться, бо просто не буде більше кому цим займатися, – вважає активіст Денис Милий.
Правила встановлення МАФ розмиті
Радикально віднестися до вирішення цієї проблеми пропонував також депутат міськради Іван Сороколіт. На його думку, якщо не припинити це зараз, то найближчим часом дороги в Тернополі перетворяться на «залізні тунелі» з МАФ.
– Чим відрізняються депутати від громадськості? Тим, що депутати наділені повноваженнями приймати рішення. Зараз ситуація така, що ми діємо в рамках розмитих правил встановлення МАФ. Вони настільки не чіткі, що можна в ручному режимі цим питанням маніпулювати. Та якщо наша депутатська діяльність буде зводитись до того, що ми так само, як і будь-які громадяни, направлятимемо кудись звернення, навіщо тоді такі депутати? Якщо проблема з кіосками стала настільки гострою, то нам слід думати, яке рішення, а не звернення комісії приймати. Це може бути нове рішення або скасування вже існуючого. Вся ця розмита діяльність із МАФ існує в рамках рішення 2013 року про визначення місць під встановлення кіосків. Якщо його скасувати повністю, то це обнулить ситуацію і потрібно буде вирішувати, що з цим робити далі. Так, повністю обнуляти теж не добре, бо від цього постраждають багато невинних людей. Якщо ж не скасовувати – то як реагувати? Можна, приміром, рішенням сесії доручити виконкому провести демонтаж кіосків на вул. Шептицького, скасувати всі видані раніше договори. Тоді це питання, може, зрушиться з місця. Якщо не приймати рішення, то всі наші звернення – це порожнє місце. До речі, те, що ми зараз ідемо невірним шляхом, підтверджує Бесага, який просто ігнорує земельну комісію, – вважає Іван Сороколіт.
Однак знайти в собі сміливість та ухвалити дієві рішення депутати так і не зуміли. Вони прийняли ряд доручень та звернень, які несуть, радше, рекомендаційний, а не примусовий характер.
– Змінити первинне рішення сесії від 2013 р. щодо тимчасових споруд, аби трохи очистити місто; звернення до поліції щодо розслідування стосовно Бесаги, який видав паспорти прив’язки на вул. Шептицького; рекомендація виконкому провести демонтаж кіосків на Шептицького, – зачитав перелік рішень голова комісії, депутат Андрій Шкула.
Після голосування громадські активісти, які були присутні на засіданні, навіть демонстративно покинули міськраду, припустивши, що депутати умисне не «тікають» від більш радикальних рішень.
Слід додати, що боротьба з кіосками у Тернополі, направду, набула масового характеру. Причому найбільша біда не у появі нової МАФ, а у її «стабільності». Позаяк значний відсоток так званих тимчасових кіосків, які місцева влада дозволяє облаштувати, згодом стають капітальними спорудами, а комунальна земля під ними – приватною. І навіть очевидні порушення не можуть змінити ситуацію.
Як приклад, ряд кіосків на перехресті вулиць Шептицького – Живова, які «виросли» на території центрального ринку ще восени 2016 року при тому, що, згідно з рішенням сесії, депутати надали дозвіл на укладання договору земельного сервітуту «для проходу та проїзду», а не під сіру бляшанку.
За заявами депутатів ГУ Нацполіції порушило кримінальне провадження щодо встановлення МАФ. Проте кіоски стоять до сьогодні. Кажуть, більшість із них уже встигли навіть перепродати. У поліції запевняють, що вони не мають права самостійно займатися демонтажем споруд, тому направляють відповідні рекомендації до виконавчого комітету ТМР. Останні ж не дуже спішать карати власників мегакіоску.
Зважаючи на вищесказане, гамір навколо МАФ на вул. Шептицького теж з часом просто вщухне. Громадськість втомиться «битися» з упертими чиновниками та пасивними депутатами, а у Тернополі мають усі шанси з’явитися залізні дороги-тунелі…
Джерело: Тижневик "Номер один"