Асоціація футболу Тернопільщини продовжує підбивати підсумки футбольного сезону 2024 року. На черзі – ФК «Борщів», який посів п’яте місце у вищій лізі. До розмови ми запросили головного тренера команди Олега Олександровича Зубика.
– Олеже Олександровичу, якими були завдання для Вас і футболістів на сезон?
– Ставилося завдання досягнути якнайкращого результату, потрапити до призової трійки або виграти кубок області.
– Якщо дивитися на завдання, то жодне з них не вдалося виконати?
– Почали сезон доволі не погано. А далі, через багато змін у команді, як у кадровому плані, так і в підході деяких гравців до тренувального процесу, мали негативні результати, які виплинули на турнірні показники. До прикладу, тренування нашим керівництвом були організовані, однак ряд футболістів на них не приїжджали. А працювати з 8-9 гравцями, погодьтесь, справа складна, якщо готуватися до матчу, відпрацьовувати тактичні схеми тощо. А коли ти приїжджаєш після цього на матч і маєш називати стартовий склад, зробити це не просто, бо не бачив гравця тиждень-півтора, важко спрогнозувати, у якій формі він підходить до гри. До прикладу, Павло Чеснік був на тренуваннях, але так ставалося, що він отримував по 10-15 хвилин ігрового часу, бо сподівалися на інших виконавців. А він вийшов в основі в матчі з «Агроном» і видав надзвичайно сильну гру, забив гол… Тому, на майбутня, для себе зробив висновок, що потрібно більше довіряти людям, які професійно ставляться до футболу, відвідують тренування та готові вийти на поле і викластися по повній для досягнення результату.
Також варто згадати, що ряд наших футболістів були травмовані. Той ж Ярослав Миронюк – гравець середини поля, від якого багато залежало в грі команди, «зламався» і в другій частині сезону вже не грав. Форвард Артем Гайдаш травмувався у кубковому матчі з «Поділлям» і змушений був на уколах грати 4-5 тижні, бо центрального нападника, який би міг закрити цю позицію, в нас не було. Запросили Івана Дячинського, однак і він теж мав проблеми зі здоров’ям, до того ж, його стиль гри зовсім інший, ніж сповідувала наша команда.
Що до кубка, то вихід до фіналу, на мій погляд, вже був успіх для борщівської команди, адже чогось подібного не було понад 20 років! Разом з тим і прикро, що нам не вдалося здобути кубок на очах у рідної публіки.
– Багато хто з футбольних фахівців Тернопільщини вважають, що ФК «Борщів» відверто провалив сезон. Як ставитеся до цих слів?
– Я б не був таким категоричним і чистим провалом виступи ФК «Борщів» у сезоні-2024 не назву. Так, ми не зайшли в трійку кращих, коли мали такі можливості, не дотягнулися до цього. А питання четвертого-п’ятого місця – не знаю, чи є в тому велика різниця? Водночас пробилися до фіналу кубка, зіграли у матчі за суперкубок – це, як би хто не говорив, досягнення для борщівського футболу.
– Який матч ФК «Борщів» став ключовим, після якого Ви зрозуміли, що не будете в призах?
– Ключовим став поєдинок на початку третього кола, у якому ми програли «Медоборам» із Зеленого – 0:1. Той матч мав відбутися у Борщеві, однак, зважаючи на оголошення в громаді трауру за загиблим бійцем, довелося його перенести у В. Гаї, і поле великогаївського стадіону не стало для нас фартовим.
– У яких поєдинках колектив з Борщева не добрав очок, хоча по грі заслуговував на кращий результат?
– До такий, можна віднести матч з тими ж «Медоборами» на виїзді (друге коло – авт.), коли ми вигравали після першого тайму 2:0, повністю контролювали гру. А в другій половині другого тайму пропустили двічі і в підсумку зіграли 2:2. А могли навіть програти, на щастя, наш голкіпер Тимофій Шеремета парирував пенальті у компенсований час.
Недорахувалися очок і у виїзному матчі проти «Агрона». Той матч вже не особливо вливав на наше турнірне становище, однак ми впевнено почали гру, теж вигравали 2:0 вже в першій половині першого тайму, але знову не втримали переможного рахунку і в кінцевому рахунку, наприкінці матчу пропустивши два голи, поступилися лідеру обласного чемпіонату 2:3, хоча могли одне очко як мінімум брати.
– Які, на Ваш погляд, матчі ФК «Борщів» були найкращими у чемпіонаті, а які провальними?
– Найгіршим був вже завданий вище матч з «Медоборами» у Зеленому (2:2), там взагалі у другому таймі був провал. До кращих відніс би матч з «Агроном», коли вигравали 2:0, який, на жаль, програли. А також у Бучачі, коли в десятьох перемагали 1:0, хвилин 70-ть перегравали суперника, однак пенальті в компенсований час завадило здобути повноцінних три очка.
– Влітку з борщівської команди пішли Харчук, Капелян і Хабаров, натомість була запрошена ціла когорта молодих футболістів з тернопільських «Подолян». Здавалося, гра і результат має покращитися, а сталося навпаки…
– Молоді гравці, які відіграли сезон у чемпіонаті України сере аматорів, на азарті, хотіли грати та показати себе з кращого боку. Це на початках давало результат. У тому числі завдяки новобранцям, ФК «Борщів» вдалося пробитися до фіналу обласного кубка і там достойно зіграти. І наступну календарну гру чемпіонату проти «Агрона» добре себе показали. А потім, напевно, через брак тренувального процесу і самовіддачі, молоді гравці трохи «просіли». Тоді наше керівництво зателефонувало до тренера «Подолян» Андрія Хоптового, щоби зрозуміти, що сталося і чому вони не показують той рівень гри, якого від них очікували, адже в чемпіонаті аматорів команда йшла в лідерах, а гравці демонстрували хороший футбол. Він їм сказав таку річ, на яку вони не очікували. По-перше, в чемпіонаті аматорів зовсім інший футбол, більш позиційний, тактичний, постійні тренування, все відбувалося в режимі. А в Борщів хлопці приїжджали, щоби просто перебути і знайти собі інші варіанти для продовження футбольної кар’єри. Для них немає особливо значення, буде їхня команда третя чи п’ята, відповідно вони не будуть зайвий раз вставляти ногу в єдиноборство, чіплятися за м’яч, віддаватися на важких полях. Після цих слів вже їх не завжди ставив в основний склад, показовий приклад, матч у В. Березовиці, коли кілька з них в основу не потрапили. Загалом, сподобався Володимир Фриз – він хороший і як людина, і як футболіст. Трух – витривалий, однак коефіцієнт корисної від нього низький, за весь сезон – один забий м’яч (на кубок проти «Медоборів») і жодної гольової передачі. Падух – нічого особливо не створив, але й не провалювався, середнього рівня гравець без бійцівських якостей. Дячинський прийшов до нас з травмою і коли я від нього багато вимагав, то він просився заміни. Іван у кінцівці сезону прибавив, видав кілька хороших ігор і не випадково він часто потрапляв до збірної туру. Якщо Іван буде працювати над собою і потрапить у хорошу команду, може зробити серйозну кар’єру. Щодо Бутенка, я давно не бачив центрального півзахисника з таким слабким характером. Коли Максим тільки прийшов і ми грали спаринг з «Агроном», то він видав класну гру, з м’ячем був хорошим і поле добре бачив. Після цього матчу я навіть говорив президенту, що ми справді підсилилися сильним виконавцем і він допоможе нам в другій половині сезону. Однак, з часом, коли почалися бійцівські ігри, коли йому старші за віком футболісти робили підказки, то він це сприймав дуже близько і навіть говорив, що не приїжджатиме на матчі, бо не отримує задоволення від футболу.
– Хто був лідером команди з Борщева в цьому сезону, а хто його провалив?
– Щодо лідера, то на думку приходить лише один Ростислав Гришак. Наш капітан провів всі матчі стабільно, своїм бажанням вигравати кожну гру і самовіддачею на футбольному полі демонстрував партнерам по команді як потрібно грати.
А таких футболістів, які відверто провалили сезон – немає, натомість є чимало гравців, які в певні грі, чи кількох матчах, зіграли не так, як я і наше керівництво сподівалося.
– Особисто Вам, чи не складно було одночасно і керувати діями хлопців, і в кількох матчах самому виходити на футбольне поле?
– У другому та третьому колі я вже на футбольне поле практично не виходив, зосередившись на тренерській посаді. А якщо й виходив, то це було від сили на 5-10 хвилин. Відверто скажу, я хотів грати, мав велике бажання виходити на поле і, думаю, якщо так і далі продовжувалося, як це було у першому колі, то результати ФК «Борщів» були б кращими. Скажімо, коли я знаходився на футбольному полі, то борщівська команда жодного разу не програла. Можна пригадати нічийний матч у Чорткові з «Дністром» (0:0), чи переможний у Збаражі проти «Галича» (3:0), які я відіграв всі ігрові хвилини. Чому так сталося, що я перестав виходити на футбольне поле? Це рішенні було прийнято в середині колективу…
– Назвіть символічну збірну ФК «Борщів» зразка 2024 року.
ؘ– Воротар – Тимофій Шеремета
Центральні захисники – Дмитро Стриєшин та Володимир Дитиняк
Лівий захисник – Артем Романюк
Правий захисник – Дмитро Грицик
Центральні півзахисники – Ростислав Гришак та Павло Чеснік
Піднападник – Владислав Тимощук
Лівий півзахисник – Іван Дячинський
Правий півзахисник – Андрій Трух
Нападник – Артем Гайдаш
– Якщо говорити загалом про сезон, що завершився, на Ваш погляд – все по ділу і лідери – це саме ті команди, які показували найкращу гру?
– По лідерах – «Агрону» та «Дністру» – питань немає, ці колективи були сильнішими за інших. Щодо бучацького «Колоса», то, оскільки він фінішував третім, однозначно, він на це місце заслужив. Я прихильник того, що, якщо команди фінішували у трійці кращих, то це є справедливий результат. Можна багато про що говорити, але набрані очки – це той показник, який все розставляє на свої місця. Говорити що, хтось, чи щось недобрав, а заслуговував – це слова не підкріплені діями. Якщо так сталося, що ми маємо саме цих призерів, то так воно має бути. Потрібно прийняти і визнати, що колектив з Бучача на даний момент був сильнішим і за «Медобори», і за ФК «Борщів».
– А як загалом оціните рівень конкуренції команд у вищій лізі, адже після певної перерви і Ви особисто, і ФК «Борщів» зокрема повернулися до еліти аматорського футболу Тернопільщини?
– Кваліфікація команд цьогоріч була доволі хорошою, тим не менше, зважаючи на те, якими гравцями був укомплектований ФК «Борщів» – ми повинні були заходити у трійку. Однак втратили багато очок у матчах, у яких не потрібно було цього робити.
– Щодо матчу за суперкубок. Могли закрити сезон на мажорній ноті, однак і цього разу ФК «Борщів» переслідувала невдача?
– Важко було сподіватися на щось позитивне в цій зустрічі, якщо ми після останнього офіційного матчу в чемпіонаті не бачили один одного півтора місця. Натомість наш суперник – «Агрон» – знаходився в постійному ігровому та тренувальному режимі, адже виступав в аматорському чемпіонаті України. Можливо, варто було матч за суперкубок перенести на наступний рік, але сталося, як сталося, назад уже нічого не повернеш.
– Хто допомагав Вашій команді пройти не простий футбольний рік?
– В першу чергу це міський голова Борщова Ігор Казимирович Чопик та його заступник і віце-президенту клубу Володимир Іванович Дуплавий. Слова вдячності заслуговують і наші вболівальники, які весь сезон підтримували нас у різних ситуаціях.
– Як оціните загалом цьогорічні футбольні змагання на Тернопільщині в плані організації?
– Все було проведено на високому рівні, питань до організації чемпіонату чи кубку у мене немає жодних.
– Чи вже накреслені в ФК «Борщів» плани на 2025 рік?
– Попередньо було повідомлено, що з наступного сезону в борщівській команді буде новий тренер – Сергій Атласюк, я ж маю стати його помічником. Керівництво клубу повідомило, що всі гравці, які виступали за ФК «Борщів», залишаються. У лютому в Тернополі починається підготовка до нового сезону, футболісти мають з’їхатися і по підсумках зборів стане зрозуміло, хто буде виступати за борщівську команду у 2025 році. Цілі президент озвучив високі – вдало виступити у чемпіонаті та кубку області, а також з 90% ймовірністю ФК «Борщів» братиме участь у аматорському чемпіонаті України.
Статистика виступів футболістів ФК «Борщів» у чемпіонаті області 2024 р.
№ |
Гравець |
Дата народження |
М |
Г |
ЖК |
ЧК |
Хв |
1 |
Бохонок Д. В. |
03.11.2002 |
10 |
1 |
0 |
0 |
268 |
2 |
Бутенко М. С. |
18.08.2004 |
7 |
0 |
2 |
0 |
460 |
3 |
Гайдаш А. О. |
03.04.1990 |
18 |
6 |
1 |
0 |
1355 |
4 |
Гаращук Я. В. |
12.06.1998 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
Гизлик О. В. |
29.11.1991 |
6 |
1 |
0 |
0 |
133 |
6 |
Грицик Д. О. |
27.10.1989 |
16 |
0 |
1 |
0 |
1228 |
7 |
Гришак Р. П. |
14.03.1995 |
17 |
0 |
6 |
0 |
1486 |
8 |
Дитиняк В. І. |
25.05.1991 |
14 |
1 |
3 |
0 |
1108 |
9 |
Дурда А. Р. |
06.08.1996 |
9 |
0 |
1 |
0 |
512 |
10 |
Дячинський А. І. |
20.06.2003 |
10 |
0 |
1 |
0 |
185 |
11 |
Дячинський І. І. |
26.06.2004 |
11 |
1 |
0 |
0 |
877 |
12 |
Ємаєв Є. В. |
25.07.1999 |
4 |
0 |
0 |
0 |
122 |
13 |
Зубик О. О. |
13.07.1992 |
15 |
1 |
2 |
1 |
333 |
14 |
Капелян А. В. |
26.01.1997 |
6 |
0 |
0 |
0 |
336 |
15 |
Марчук С. В. |
05.02.1990 |
|
|
|
|
|
16 |
Мельник І. Я. |
18.01.1994 |
9 |
0 |
0 |
0 |
838 |
17 |
Миронюк Я. О. |
04.05.2000 |
10 |
1 |
0 |
0 |
772 |
18 |
Муляр А. В. |
10.12.1995 |
4 |
0 |
2 |
0 |
47 |
19 |
Падух Н. В. |
10.06.2004 |
10 |
0 |
0 |
0 |
353 |
20 |
Романюк А. І. |
27.09.1990 |
18 |
0 |
0 |
0 |
1541 |
21 |
Стриєшин Д. В. |
07.11.1997 |
15 |
2 |
2 |
0 |
1363 |
22 |
Тимощук В. О. |
09.02.1998 |
18 |
2 |
4 |
0 |
1532 |
23 |
Трух А. М. |
11.12.2003 |
10 |
0 |
1 |
0 |
826 |
24 |
Фриз В. О. |
06.02.2003 |
11 |
1 |
1 |
0 |
966 |
25 |
Хабаров Р. В. |
17.04.1997 |
6 |
0 |
0 |
0 |
120 |
26 |
Харчук Д. А. |
16.06.2001 |
7 |
1 |
0 |
0 |
609 |
27 |
Чеснік П. В. |
29.06.1995 |
15 |
1 |
4 |
1 |
432 |
28 |
Шеремета Т. О. |
06.10.1995 |
8 |
0 |
1 |
0 |
752 |
|
Ясніцький Ярослав (“Поділля”) |
|
|
1а/г |
|
|
|
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн