Постраждале «немовля», істерична вагітна, закривавлені жертви. Таке моторошне видовище у парку ім. Т. Шевченка біля фонтана змусило не на жарт наляканих тернополян тремтячими руками набирати «103». І дарма! Бо це, на щастя, були всього лише змагання бригад екстреної меддопомоги, в яких студенти медуніверситету й волонтери доволі правдиво вдавали поранених, постраждалих і скалічених у ДТП.
У змаганнях брали участь 18 команд Центру екстреної меддопомоги Тернопільщини: 16 з районів і дві з Тернополя. Мета цих змагань – закріпити теоретичні знання медиків на практиці, а також обмінятися досвідом зі своїми колегами, розповів очільник Центру Михайло Джус. Кожна бригада працівників «швидкої» проходила 4 конкурси. Найважчим випробуванням став конкурс «Сюрприз» – масовка з багатьма потерпілими: за легендою, водій маршрутки не впорався з керуванням і на швидкості вдарився у бетонну перешкоду, внаслідок цього автобус змінив траєкторію руху і виїхав на зупинку, де покалічив близько 10 людей. Також тут були присутні багато свідків ДТП, які навмисне заважали працювати медикам «швидкої».
У конкурсі «Фатальна поїздка» швидку допомогу (за легендою) викликали випадкові перехожі. Легківка, за кермом якої сидів водій років 50, на пішохідному переході збила 20-річну дівчину. ДТП трапилась через те, що у водія раптово стався серцевий напад. Оскільки домедичної допомоги постраждалим ніхто не надавав, то в медиків роботи було вдосталь.
Добре впоралися бригади швидкої із завданням «Апетитний сніданок». «Швидку» викликали в парк, повідомивши, що там два чоловіки мали невеличкий пікнік та вживали алкоголь. Раптово одному з них стало погано і він знепритомнів, інший кілька разів блював, тому теж зателефонував на «103». Цікаво було спостерігати, як медики приводять до тями одного п’яного чоловіка і намагаються відібрати пляшку оковитої в іншого нетверезого пацієнта. Завдання «Чорні археологи» – найнесподіваніше. Медикам «швидкої» довелося рятувати трьох потерпілих копачів бурштину, на яких здійснили збройний напад невідомі зловмисники. Жертви були з важкими вогнепальними пораненнями: відстреленою рукою, простреленою ногою, ножовими пораненнями у грудну клітку, сильними кровотечами, у стані клінічної смерті… Навіть трохи моторошно було спостерігати, як скривавленим жертвам, що лежали у калюжах крові, надавали допомогу. Хоча, як з’ясувалося згодом, на асфальті була не справжня кров, а всього лише томатний сік із червоним барвником.
За словами заступника директора Центру екстреної меддопомоги Ганни Мончак, під час розробки сценарію автори поставили собі за мету відпрацювати випадки, які найчастіше трапляються у житті. І всі конкурси насправді були максимально наближені до реальності. Хоча завдання у медиків «швидкої» виявились неочікувано складними. Адже їм довелося не лише оперативно рятувати потерпілих, а й швидко й безпомилково відповідати на запитання прискіпливих суддів, які строго оцінювали кожну їхню дію. Судили ж конкурсантів викладачі медуніверситету та працівники швидкої допомоги, які перемагали у подібних заходах як в Україні, так і за кордоном. Ось що розповіла суддя змагань Галина Цимбалюк: «Команди медиків ми оцінюємо за двома основними параметрами: як вони вміють відсортувати й діагностувати постраждалих за короткий проміжок часу – 10 хв, а також як вміють самостійно надавати медичну допомогу до прибуття рятувальних служб МНС. Зазначу, що фельдшерські й лікарські бригади працюють окремо». Щодо самих учасників, то вони зізнаються, що, попри усі труднощі, такі заходи приносять їм багато користі, бо так вони практично закріплюють теоретичні навики. А ще такі змагання – це маса адреналіну і задоволення.
Переможцями 6-го конкурсу бригад екстреної меддопомоги цьогоріч стали медики Тернопільської підстанції № 1: лікар Ольга Прохоренко, фельдшери Ірина Фецко й Олександр Сорокін, водій Мирон Баяк. Друге місце у бригади «швидкої» з Ланівців, третє – у бригади з Тернопільської підстанції №2.
Світлана Ільницька
Джерело: Тижневик "Номер один"