У Тернополі не можуть визначити претендентів на іменні стипендії. Днями у міській раді засідала спеціальна комісія, яка планувала розглянути заявки конкурсантів. Думки членів комісії щодо критеріїв відбору розійшлися. В результаті конкурс продовжили до 1 серпня, а до цього часу планують внести зміни у положення.
– Іменна стипендія міської ради буде призначена учням загальноосвітніх шкіл з вересня по травень, тобто на весь навчальний рік. Стипендія призначатиметься у 17 номінаціях (по три у кожній) за галузями основних наук та учнівського самоврядування. Аби комісія справді була незалежною, старалися долучити до неї представників із різних сфер. Це викладачі вишів, колишні вчителі, представники управління освіти, учнівського самоврядування, молодіжних організацій та інші, – розповідає голова комісії Володимир Місько. – Приймало та опрацьовувало заявки управління освіти, яке контактує з керівниками шкіл.
Розмір місячної стипендії – 300 грн. Загалом ініціатори проекту розраховували на ажіотаж навколо конкурсу, але конкуренція виявилась млявою. Популярністю користуються не всі номінації. На деякі з них надійшло по одній-дві заявки.
Частина членів комісії пояснила це поганою поінформованістю керівників навчальних закладів. Мовляв, у школах не було проведено інформаційної кампанії, тому про конкурс знали далеко не всі.
В управлінні ж освіти запевняють, що інформацію про стипендії розіслали усім школам. Кожного разу це обговорювалось на нарадах з керівниками, тому якщо навчальний заклад не подав заявки – це виключно недопрацювання адміністрації.
І справді, у заявках були представлені лише кілька шкіл. Наприклад, дивним видавався той факт, що профільні заклади, які спеціалізуються по правознавству чи спорті, не подали жодного номінанта у своїй рідній категорії.
Ще гострішим стало питання критеріїв відбору. Передбачалося, що при призначенні стипендії враховуються здобутки учня у певній галузі. Однак потім в учасників комісії з’явилися сумніви. Мовляв, дитина, яка отримує стипендію, має бути найкращою. Виявляється, що у галузі музики у неї колосальні здобутки, а інші предмети вона ледь витягує. З іншого боку, якщо у дитини справді талант до музики, то до чого тут математика та фізика. Спеціально для цього ж стипендії і поділили на категорії.
Член комісії Олег Климчук – директор школи з багаторічним стажем, зазначає, якщо при призначенні іменної стипендії керуватися діючим положенням, то конкурс охопить учнів трьох-п’яти шкіл, що є, на його думку, несправедливо. Чоловік пропонує, аби кожна школа провела у себе збори, голосування як серед учнів, так і серед педагогів, та визначила претендента на іменну стипендію.
– Слід кожній школі виділити номінацію, а навчальний заклад сам має визначити кращого учня. Тоді всі школи будуть задіяні у процесі, – каже Олег Климчук.
Ще один момент: що робити з випускниками? Наприклад, дитина закінчила 9 клас і вступиє у коледж. Здобутки під час навчання у неї є, але чи має вона право отримувати виплату, будучи студентом?
У результаті члени комісії вирішили, що положення про призначення стипендії є недосконалим, тому його слід доопрацювати. Натомість термін подачі заявок продовжено до 1 серпня.
– Зараз буде складно сформувати нові пакети документів, тому що настав період відпусток. Діти роз’їхались на канікули, – каже начальник управління освіти Ольга Похиляк.
З іншого боку, відтермінування конкурсу є дещо несправедливим кроком щодо дітей, які подали заявки. Вони витримали процедуру, все зробили вчасно. Зараз у них немає конкурентів, тому учні можуть розраховувати на стипендію. Але вже у серпні ситуація може змінитися. Заявок побільшає, а разом з тим зросте конкуренція.
– Ми вперше призначаємо іменні стипендії, тому можливі певні недопрацювання. Вважаю, що краще зачекати і зробити все як слід, аніж нашвидкуруч визначити претендентів і знищити інтерес до конкурсу, – підсумував Володимир Місько.
Зоряна Гарасимів
Цифра: 51 іменну стипендію планують призначити школярам міста у наступному навчальному році.
За даними Тернопільської міської ради
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: стипендії