На Тернопільщині таки «запахло» іноземними інвестиціями. Принаймні до такої думки дійшли чиновники облдержадміністрації, підводячи підсумки міжнародного інвестиційного форуму «Тернопільщина Invest-2016», який проходив наприкінці травня.
«Летітимуть голови»
Бізнес-клімат на Тернопільщині за останній час покращився, але говорити, що підприємцям комфортно в нашій області все ще не можна. А все через «роботу» правоохоронних і контролюючих структур…
словами голови ОДА Степана Барни, на кінець першого кварталу 2016 року обсяг прямих інвестицій, які надійшли на Тернопільщину, становить 50 млн. у.о.
– У січні-березні приріст склав 734 тис. у.о. Загалом обсяги зросли на1,5%. За галузевим аспектом слід відзначити, що 90% усіх прямих інвестицій зосереджено зокрема: у промисловості – 61% (переробній – 43%, в добувній – 17%), в транспорті – 16%, в лісовому та рибному господарстві – 13%. Інвестиційна співпраця області налагоджена з 36 країнами світу, більшість із них – країни ЄС,- каже пан Барна.
До умовного ТОП-3 інвесторів, які зараз працюють з Тернопільщиною, за інформацією Барни,входять Німеччина (31%), Чехію (15%) та Польщу 6,5%. Однак область і далі «колише» бюрократія, яка, за словами Барни, нівелює всі старання нафорумі і після нього.
– Я чітко сказав, Боже борони, якщо на Тернопільщину захоче зайти інвестор іноземний, а йому бракне довідки або якогось формального «прийняття» в кабінеті чиновника ОДА чи якихось інших,- заявив Барна.- В мене була жорстка розмова з прокурором. Не може кримінальна справа тривати по 8-9 місяців, як це має місце по Зарубинецькому спиртозаводі. Я чекаю до кінця тижня вирішення цього питання і вжиття заходів по відношенню до тих, хто відкривав ці справи.
За словами голови ОДА, зараз підприємців буквально «трясуть» статтями з Кримінального кодексу. І це аж ніяк не веде до покращення економічного клімату, а лише стає черговим підтвердженням, що система й надалі тягне назад.
– Так само для мене не може бути закритою тема з іншого підприємства, яке працює в нас в області, є успішним інвестором, це стосується ТОВ «Мікоген Україна». В присутності директора цього ТОВ скажу, що я вичерпав уже елементи дипломатичних розмов в кабінетах і переходжу в публічну площину. Вже втомилися всі і я також втомився говорити про це з прокуратурою та міліцією. Лишіть підприємство у спокої!,- закликає голова ОДА.
Бізнес-рекет на Тернопільщині, за словами Степана Степановича, характеризується саме кримінальними провадженнями, які почали активно відкривати і затягувати слідство на місяці. Знаючи про це, підприємці бояться, на думку Барни, і носом поткнутись у наш край, шукаючи для себе менш «депресивні» області для ведення бізнесу.
– Я сказав, що нікому не дам тероризувати бізнес в області. Якщо такі факти матимуть місце надалі, то говоритиму про це публічною. Якщо не будете чути голови ОДА, то почуєте свої прізвища в Кабміні, – пригрозив Степан Барна.
Для приходу закордонного інвестора Тернопільщина має два благословення: голови ОДА та ТОР. Тому, на думку Барни, якийсь клеркіз прокуратури чи поліції не може вирішувати «бути грошам у нас чи не бути».
– Я вже втомився півроку говорити, що треба підтримувати бізнес. Або ви (до правоохоронців –авт.) не працюєте! Поясню чому? Держава вже 8 місяців витрачає на вас гроші, а результату немає. Кримінальну справу закрили – садіть у тюрму! Але ж стратегія інша – позатягувати питання, щоб хтось «носив». Я так розумію?, – обурюється голова ОДА.
Степан Барна запевнив, що якби у облдержадміністрації хтось хоча б на місяць «затягнув» вирішення того чи іншого питання,то одразу б «полетіли голови».
– Земельна комісія «пропускає» мої розпорядження дуже оперативно. А тут кримінальні провадження «висять» місяцями. Тому готуйте моє розпорядження: проаналізувати всі кримінальні справи, які відкрито по відношенню до представників бізнесу і які мають тривалість понад півроку. Якщо вони не будуть закриті найближчим часом, я вважатиму, що це спроби вимагання грошей,- заявивгубернатор.
Успішні, але досі останні
Що ж стосується самого форуму, то в Тернопільській ОДА в один голос говорять, що він відбився на долі краю не лише через витрати на його організацію, а й на розвиток області в подальшому. Хоча, звісно, не все так солодко, як би хотілось чиновникам.
– Дійсно, як говорив Степан Степанович, загальна сума прямих інвестицій складає 50 млн. грн. Але ця цифра мало про що говорить, якщо все-таки не порівнювати її з показниками в інших регіонах. Так,треба говорити щиро та відверто. 50 млн. у. о. – це один з найгірших показників по Україні. Як він формується? Він накопичувався, починаючи з 2000 по 2016 роки. Тобто за 16 років в область вкладено 50 млн. у.о. В той час, коли в сусідні регіони, які межують з нами, було вкладено втричі,а подекуди і в чотири рази більше,- каже заступник голови ОДА Ігор Вонс.
За словами заступника губернатора, найбільшою проблемою бізнесу в нас раніше було саме палки в колесах, які регулярно пхала влада. Тому ми, маючи достойний ресурс, зараз хизуємось такими сумними показниками, а все втрачене доведеться наздоганяти.
– Але є і позитивний момент. По-перше, порівняно з минулим роком на 1,5% зріс обсяг прямих інвестицій. Здавалося б, мало, але знову ж таки це дало нам можливість зайняти п’яте місце по Україні з цього показника. В більшості областей і цього немає. Так,можливо, серйозного прориву не відбулося, але ті інвестори, які працюють на території області переконані, що у них тут є перспективи. А це хороший результат,- переконаний Ігор Вонс.
Що стосується форуму, то він, на думку Вонса, відзначився трьома критеріями. По-перше, це наявність так званого паспорта краю, згідно з яким інвестор може ознайомитись з його перспективами в плані ведення бізнесу. Хоча, відверто кажучи, далеко не всі громади чи ж населені пункти спромоглися підготувати до форуму такі паспорти. Не встигли чи й не планували – питання десяте. Однак на стенді можна було знайти інвестиційні пропозиції все тих же «зіркових» міст і сіл, які й до форуму уміли «відкопати» спонсорів.
– Ще однією перевагою на форумі було те, що свої проекти презентували безпосередньо громади. Зокрема,Байковецька. Великогаївська та Шумська громади запропонували конкретні проекти, які лише чекають на свого інвестора,- каже Ігор Вонс.
І третім плюсом, на думку заступника Барни, було те, що під час форуму діяли дискусійні майданчики «за інтересами». Тобто кожен міг обрати тематику (культура, аграрний бізнес) і, не нагромаджуючи себе зайвою інформацією, слухати лише те, що безпосередньо цікавило. За словами пана Вонса,це принесло свої плоди.
– Ось представники Литовської республіки зацікавились налагодженням співпраці з ТОВ «ОСП Корпорація Ватра», представники Аджарії – з ТОВ «Микулинецький бровар». Неабиякий інтерес викликав у представників бізнесу з Німеччини та Польщі інвестпроект будівництва потужного агрокомбінату в с. ЯструбовеКозівського району. Польських інвесторів зацікавила можливість будівництва сонячної електростанції у Бережанах, – сказав Вонс.- Крім того, потенціал кожного району області презентують на Міжнародній виставці «FRANCZYZA», яка 13-15 жовтня відбудеться у Варшаві (Польща).
Тетяна Колеснік
Джерело: Тижневик "Номер один"