З 1 липня в Україні вкотре зросли тарифи на комунальні послуги. Цього разу більше доведеться платити за тепло та гарячу воду. Традиційно подорожчання відбулося у міжсезоння, коли українці не отримують платіжок за опалення квартир. Відтак наразі споживачі ще не відчули, якою непосильною ношею їх знову обклала держава.
З 1 липня українці будуть платити за тепло майже вдвічі більше – середній тариф по Україні підвищується з 650 грн. до 1043 грн. за 1 Гкал., а в окремих регіонах – до 1600 грн. Для промислових споживачів 1-го класу тариф виріс на 10% і становить за 1 кВт/год 1,30 грн. (раніше – 1,18 грн.). Більше українцям доведеться платити і за гарячу воду – ціна за один кубометр зросла до 63-78 грн. залежно від регіону. Річ у тім, що в структуру тарифу входить вартість холодної води, яка нещодавно також додала у ціні, плюс підігрів.
Уряд заявляє, що підвищення тарифів дозволить відновити галузь газовидобування. Щоправда, не зазначається, що окремі підприємства планують піднімати за рахунок звичайних громадян.
Головною причиною зростання тарифів є рішення уряду про введення єдиної ціни на газ як для побутових потреб, так і для промислових споживачів. Крім того, при підвищенні тарифів на тепло враховано збільшення вартості електроенергії та зростання заробітної плати. Останній фактор взагалі видається цинічним, адже мінімальна заробітна плата впродовж року зросла всього на кілька десятків гривень, а тарифи потягнуть додаткові витрати у кілька сотень.
Зростання тарифу на тепло та гарячу воду є наслідком подорожчання газу та електроенергії. Однак громадські аудитори визначають, що тариф на газ завищений. У ціні на газ, що становить 6879 грн. за тисячу кубів, майже половина суми, а саме 3617,4 грн., – це податки, розмір яких регулюється державою. Натомість уряд посилається на те, що привести ціну на газ до ринкової Україну зобов’язують домовленості з ЄС.
Громадські аудитори стверджують, що тарифи дуті. Мовляв, газ повинен коштувати не більше 3,5 тис. за тисячу кубів. І акцентують, що некоректно порівнювати вартість газу в Україні та інших європейських країнах, адже в Україні видобувається 19,9 млрд. кубів, при цьому для споживчих потреб громадян потрібно 17,2 млрд. кубів. Тобто держава у змозі повністю задовольнити потреби своїх громадян і для цього не потрібно імпортного блакитного палива. При цьому не обов’язково, аби газ продавали за собівартісті. Адекватна націнка дозволить розвиватися вітчизняним підприємствам і водночас зніме фінансове навантаження з громадян.
У цілому з січня 2014-го по червень 2016 року були підвищені ціни і тарифи для населення: на електроенергію – у 3,1 разу (підвищення тарифів відбуватиметься і протягом 2016 – березня 2017 років), холодну воду – в 1,5 разу, природний газ – більш ніж у 6 разів, опалення – у 4 рази, гарячу воду – в 5,9 разу. Одночасно з підвищенням у 2015 році цін на природний газ та тарифів на електроенергію було змінено (зменшено) диференціацію обсягів споживання і з 1 травня 2016 року скасовано норму споживання газу населенням за пільговою ціною.
Натомість заробітна плата в Україні за цей період зросла лише на кілька сотень гривень, що у співвідношенні до нових тарифів є каплею в морі. Плюс варто врахувати високий рівень інфляції, яка за період грудень 2013-го – квітень 2016 року становила 188,1%.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: комуналка, тариф, тернопіль