6 липня профспілки України провели у столиці Всеукраїнський марш проти шокового підвищення тарифів на газ та електроенергію. Профспілкові організації вимагали, аби заробітна плата у державі зростала пропорційно до росту цін на енергоносії.
Голова Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний наголошує, що ціни на газ та електроенергію зростають значно швидшими темпами, ніж заробітна плата.
Приймаючи рішення про підвищення ціни на газ, Уряд заявив, що незаможні громадяни не постраждають від підвищення тарифів, оскільки будуть захищені державою адресно.
– Діюча система соціального захисту не забезпечує адекватної підтримки населення, оскільки базується на штучно заниженому розмірі прожиткового мінімуму. Навіть канцлер Німеччини Ангела Меркель висловила стурбованість тим, як бідні українці зможуть оплатити такі дорогі комунальні послуги. Очевидно українцям краще звертатися не до власного Уряду, а до європейської спільноти, яка значно краще розуміють становище українців, ніж наші високопосадовці, – каже Андрій Присяжний. – Якщо у нас європейські ціни на комунальні послуги, то людям слід дати європейську зарплату. Це буде справедливо.
Протягом 2013-2016 років мінімальна заробітна плата підвищилася лише на 19 % (з 1218 до 1450 грн.). Реальна заробітна плата у 2015 році знизилась на 20,2%. Обсяг зарплатних боргів станом на 01.05.2016 р. зріс до 1849,1 млн грн. Прожитковий мінімум, затверджений бюджетом, майже в два рази менший за фактичний розмір прожиткового мінімуму, розрахований Мінсоцполітики. Він становить 1450 грн. проти прогнозованих 3037 грн. Тобто у цьому випадку можна говорити про штучне заниження розміру мінімальної зарплати та пенсії, які власне і визначаються із урахуванням цього показника.
Мінсоцполітики прогнозує, що до кінця цього року кількість отримувачів субсидії збільшиться до 8,8 млн. сімей. У держбюджеті-2016 на надання житлових субсидій закладено 40,3 млрд. грн. Фактично цих коштів населення не бачить. Вони знаходяться на віртуальних рахунках і перераховуються надавачам послуг.
В Україні, за даними Державної служби статистики, лише 16,2 млн. (39%) працездатного населення, решта – потенційні отримувачі субсидій (пенсіонери, діти та безробітні). І навіть з цих 16,2 млн. українців більше половини перебуває за межею бідності, отримуючи мінімальну заробітну плату в розмірі 1450 грн. Навіть за середнього місячного доходу в 5 тис. грн. на сім’ю виникне потреба в субсидіях, адже людям доведеться віддавати від 50 до 80% власних доходів на оплату «комуналки».
Профспілки вважають, що підвищення ціни на газ та електроенергію, внаслідок чого зростають й інші комунальні послуги, має супроводжуватися адекватним зростанням трудових доходів громадян.
Тисячі членів профоб’єднання 6 липня провели у Києві пікетування Верховної Ради та Кабінету Міністрів України аби висловити свою незгоду з тарифною політикою влади.
Крім того, ФПУ планує в судовому порядку оскаржувати рішення Кабінету Міністрів України щодо підвищення ціни на природний газ для населення. Профспілки вимагають від виконавчої і законодавчої влади підвищення до 1 жовтня ц.р. (до початку опалювального сезону) розмірів мінімальної заробітної плати та пенсії до рівня фактичного прожиткового мінімуму.
Зоряна Гарасимів (“Номер один”)
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: марш, Присяжний, профспілки, тариф