Важко нести – шкода кинути. Приблизно так нині виглядає ситуація з комунальним підприємством обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр». Тривалий час КП не веде активної діяльності, а щороку спустошує казну приблизно на 250 тис. грн. Підприємство мало б працювати у сфері промоції, що дуже актуально для туристичної Тернопільщини. Але якось не складається. Одні вбачають причину у керівнику, інші ж пропонують реорганізувати структуру. Вихід з цієї ситуації шукають депутати обласної ради, та наразі їхні думки з цього приводу розходяться.
Не справляються з промоцією
Багато років комунальне підприємство очолює Володимир Щавінський. Депутати цінують його роботу як науковця, однак в один голос погоджуються, що ефективного менеджера з нього не виходить. У результаті КП не виконує покладених на нього завдань і не виправдовує очікування обласної ради. Саме тому заступник голови облради Любомир Крупа звернувся у комісію з питань соціально-економічного розвитку з пропозицією реорганізувати підприємство, приєднавши до іншої комунальної установи – «Дитячий центр туризму, краєзнавства української молоді». Останній заклад належить до мережі позашкільної освіти і має ліцензію на печеру Кришталева, яка знаходиться у селі Кривче. Там прокладено туристичний маршрут. Приїжджають багато туристів, завдяки чому установа залучає позабюджетні кошти.
Інформаційно-туристичний центр створили для здійснення промоції області. Заклад теоретично має право на отримання ліцензії туроператора. Станом на сьогодні комунальне підприємство має на балансі два «мертвих» об’єкти, інвестувати в які потрібно десятки мільйонів гривень. Через відсутність таких коштів один з них уже включено в перелік об’єктів, які підлягають приватизації. Інший – незавершене будівництво – планують включати.
– Ми зверталися до пана Володимира Щавінського з проханням подати інформацію щодо діяльності підприємства. Жодного документа не надійшло, – розповідає Любомир Крупа. – Я змушений був робити до нашого комунального підприємства офіційний депутатський запит, на який керівництво відповіло лише через місяць, посилаючись на великий обсяг інформації. Проаналізувавши документи, ми зробили висновки, що діяльність є недостатньою. Тобто кожного року в межах 200-250 тис. грн. з обласного бюджету витрачалося виключно на зарплату. Єдине досягнення – це особиста участь пана Щавінського в розробці та підготовці видання «Історія міст та сіл Тернопільщини». Вважаю, що це недостатні результати для підприємства. Тернопілля позиціонує себе як туристична область з великою кількістю об’єктів архітектурно-історичної спадщини, духовним центром православ’я та католицизму. Тут є всі передумови для залучення туристів. На жаль, за підсумками наданих матеріалів не помітно, що проведено роботу з промоції туристичних принад краю. Тому пропонуємо шляхом реорганізації приєднати це підприємство до позашкільної установи «Центр туризму, екскурсій та учнівської молоді».
Як розповідає Любомир Крупа, остання проводить активну роботу з учнівською молоддю. Має власний автотранспорт, плавальні засоби для організації сплавів, екскурсоводів, методистів, тренерів, які займаються вихованням та формуванням поваги до культурно-історичної спадщини Тернопільщини. Однак у цій установі не вистачає відділу промоції. Тому штат, який є у комунальному підприємстві, пропонують «перекинути» в позашкільну установу. Разом з працівниками в освітянський заклад перейдуть і об’єкти, які належать КП. В одне з них, а саме в Устечко, позашкільний заклад готовий вкладати кошти і створити там базу для сплаву по Дністру.
Можемо втратити печери
Іншу позицію з цього приводу має депутат облради Олег Сиротюк. Він пропонує підшукати на посаду директора підприємства активну та прогресивну людину. Можливо, «свіжа кров» змусить КП запрацювати ефективніше.
– Погоджуюсь, що на даний час підприємство займається лише тим, що отримує зарплату, – каже Олег Сиротюк. – Є питання щодо його ефективного функціонування. Протягом 25 років у стратегії розвитку області туризм вважали одним із пріоритетних напрямків. Передбачалося, що це підприємство працюватиме у сфері туризму як базовий елемент. КП виграло грант на проведення ремонтних робіт в Устечку. Пізніше йому було передано санаторій «Медобори». Цьогоріч обласна рада виділила кошти на роботу підприємства. Думаю, зараз слід говорити не про ліквідацію чи реорганізацію, а змусити КП запрацювати. Варто дати шанс підприємству показати результат роботи. І лише після того піднімати питання про закриття. До кінця фінансування підприємства залишається півроку. Можливо, слід змінити керівника. Ми не є прихильниками того, щоб бюджетна установа зі сфери освіти працювала у галузі туризму. Наступного року Тернопільщина братиме участь у проектах транскордонного співробітництва. Ми приєднані до територій, які залучаються для отримання європейських грантів на об’єкти інфраструктури. Закрити підприємство ми завжди встигнемо, але в нас повна прогалина в цьому напрямку. Більше немає жодного КП, яке б займалося промоцією області.
Голова комісії соціально-економічного розвитку облради Лариса Римар теж вважає процедуру злиття структур нелогічною та неправильною.
– На мою думку, інформаційно-туристичний центр слід ліквідувати, а об’єкти виставити на відкритий аукціон. Або ж на загальних засадах проводити конкурс на заміщення посади директора, – каже депутат.
До слова, у свій час на посаду керівника комунального підприємства претендував Володимир Демчишин, який наразі очолює інше КП. Він готовий інвестувати у проекти та залучати приватні структури. Чоловік має власне бачення розвитку підприємства, тому депутати розглядають його кандидатуру як імовірну.
Більше того, депутати не впевнені, що рішення про реорганізацію здатне набрати достатню кількість голосів у сесійній залі. Тоді доведеться повертатися до того, з чого починали. А це втрата дорогоцінного часу.
Ще одним мінусом реорганізації є те, що після злиття вступає процедура правонаступництва. В результаті позашкільна установа втратить ліцензію на печеру в Кривчому, отримати яку далеко не просто. До того, в області вже була спроба захопити цей об’єкт.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: гроші, КП, освіта, туризм