Тернополян закликають не зволікати з оформленням субсидій і вже зараз подавати документи на призначення допомоги. Ближче до осені кількість заявників збільшиться. Це може спричинити черги та інші незручності, пов’язані з перевантаженням працівників соцзахисту.
Зростання тарифів на житлово-комунальні послуги жодним чином не впливає на бюджет сім’ї, яка отримує субсидію. Про це повідомив директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Вадим Боярський.
Жителям області подавати документи на оформлення субсидій краще зараз – за кілька місяців до початку опалювального періоду. Таким чином вдасться уникнути великого напливу бажаючих отримати субсидію, коли почнуть опалювати домівки і рахунки за опалення суттєво зростуть.
– Зростання тарифів на житлово-комунальні послуги не позначиться на сімейному бюджеті тих, хто вже отримує субсидію. Якщо сім’ї чи людині призначено субсидію і визначено розмір обов’язкової плати за комунальні послуги, то при зміні тарифів автоматично перераховується субсидія, яка покриває житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм. Для тих, хто має субсидії, витрати за житлово-комунальні послуги не змінюються при зміні тарифів. допомога перераховується автоматично, без звернення громадян, – пояснює Вадим Боярський.
Наразі в області субсидію отримують 187 тисяч домогосподарств. Це близько 600 тисяч громадян.
– Раніше ця кількість була вищою – майже 200 тисяч. Та у зв’язку з літнім періодом, отримувачів субсидій дещо поменшало. Для порівняння: у 2014 році їх налічувалось 40 тисяч домогосподарств, – розповів Вадим Боярський. – До слова, торік соціальні інспектори виявили факти, коли громадяни, щоб отримати субсидію, подавали недостовірну інформацію. У такому разі призначення субсидії припиняється і порушник зобов’язаний повернути всі кошти, які держава витратила на нього за оплату житлово-комунальних послуг. Фактично штрафних санкцій як таких немає. Загальна сума виявлених порушень становила 400 тисяч гривень, з яких 60% вже відшкодовано.
До слова, Міністерство фінансів провело верифікацію і надало перелік груп ризику одержувачів субсидій, щодо яких проводяться перевірки. Це не означає, що сім’я, яка опинилася в цих списках, 100% буде позбавлена субсидії чи іншої державної допомоги. Соціальний інспектор буде працювати в кожному індивідуальному випадку. Інколи дані підтверджуються, а в інших випадках – ні.
Як повідомив Вадим Боярський, наразі відмінено штрафні санкції за надання недостовірних даних. У випадку виявлення порушення припиняється нарахування субсидії і громадянин змушений буде повернути кошти, які зайво заплатила держава за комунальні послуги.
Нині тривають дискусії і щодо можливості магнетизації соціальної допомоги. В цьому питанні думки фахівців розходяться.
– Якщо людина отримає субсидію готівкою, то вона може змінити пріоритети, – каже Вадим Боярський. – Наприклад, у неї виникне бажання придбати інші першочергові речі, а комунальні послуги залишаться неоплачені. На мою думку, магнетизація можлива лише у випадку, коли людина отримує гроші на картковий рахунок, з якого може розрахуватись лише за комунальні послуги. До кінця опалювального періоду ці кошти накопичувались. Якщо людина їх не витратила, то слід дати їй можливість зняти гроші і витратити на власні потреби. Це дало б змогу заохотити людей максимально економити енергоресурси.
У самій процедурі нарахування призначення субсидії поки що немає змін. Як і раніше, при розрахунку цього виду допомоги враховуються всі доходи, які оподатковуються, крім разових зарплат, доходів учасників АТО та відсотків від депозитів.
Цифра: 400 тис. грн. зайво перерахувала держава на оплату комунпослуг у Тернопільській області.
За даними департаменту соціального захисту населення
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Боярський, заяви, опалення, субсидія