Тернопільщину польські пожежники відвідали з 5 по 11 серпня. З місцевими пожежниками вони підтримують дружні стосунки вже понад 10 років. Цього разу мужніх поляків запросив на гостини начальник обласного управління ДСНС України, полковник цивільного захисту Віктор Маслей. Гості, окрім культурної програми, обмінялися професійним досвідом з українськими пожежниками, провели навчально-виховну роботу з дітьми у таборах відпочинку. Загалом гості побували в Тернополі, Теребовлі, Борщеві, Бучачі, Збаражі, Кременці…
Поляків прибуло цього разу 6 чоловік, дехто з них був у нас вже не вперше. За їхніми словами, свій мотоциклетний клуб вони заснували ще у 2009 році в м. Катовіце й назвали «Вершники вогню», бо поєднують своє улюблене захоплення з професійною службою по рятуванню на пожежах. Взагалі, у себе вдома вони постійно організовують різні конкурси, змагання та турніри з участю мотоциклістів різних воєводств та інших країн. До Польщі також постійно навідуються представники управління ДСНС України в Тернопільській області й діти працівників цієї служби.
У районних центрах нашої області поляки відвідали пожежно-рятувальні підрозділи, знайомилися з багатовіковою історією та культурою краю. Зокрема, в Теребовлі гостей приймав начальник місцевого пожежного підрозділу Руслан Гнатяк. Він попіклувався про побут та дозвілля прибулих і, зокрема, сказав: «Наша тісна співпраця ось уже скільки років приносить добрі результати. Дорослі й діти на практиці навчаються елементарному поводженню у скрутних ситуаціях, коли вогонь гуляє навкруги. Дай Боже, щоб це було лише теорією і ніхто не потрапляв у подібні ситуації». Зрозуміло, спершу байкери побували у пожежній частині, де проводились спільні бесіди з обміну досвідом щодо рятувальних робіт під час пожеж та правильних професійних дій в екстремальних умовах.
Побували польські гості й у місцевому костьолі Петра і Павла, проїхали вулицями древнього міста, а потім піднялися на Замкову гору до фортеці. Тут екскурсовод НЗ «Замки Тернопілля» Тетяна Думська провела цікавий екскурс в історію Теребовлі, замку. Поляків зацікавив період правління у цих місцях Казимира Великого, із захопленням вони говорили про польську героїню Софію-Дороту Хшановську, завдяки якій і вцілів Теребовлянський замок у далекому 1775 році під час навали турків, фотографувалися біля пам’ятника героїні. Також із цікавістю гості розглядали вмуровані в стіну фортеці таблички з іменами давніх меценатів, благодійників міста, серед яких є й немало поляків. А потім розглядали місто з висоти південної вежі фортеці, фотографували та знімали на відео.
Майже на межі Теребовлянського і Чортківського районів є село Скомороше, яке розташоване на річці Серет. Поблизу нього у мальовничій діброві розкинувся польовий спеціалізований дитячий табір «Юний рятувальник», де оздоровлюються діти зі всієї області та діти польських пожежників. Коли польські вогнеборці прибули туди, то їх відразу оточив гурт дітей різного віку, хлопчики та дівчатка. Вони дивилися великими захопленими очима на дядьків у чорних костюмах, з чорними шоломами на головах і на чорних мотоциклах із вимпелами-прапорцями Польщі позаду. Дійсно, це було вражаюче, адже, напевно, в дитячій уяві вони були такими собі суперменами-Бетменами з мультиків та сучасних фільмів-казок. Та якщо розібратися, то польські байкери майже такими і є. Вони дітям спершу розповідали про безпеку їзди на мотоциклах, наводили приклади, а потім кожен міг проїхатися коло-два з таким «Бетменом». Переконаний, поляки на мотоциклах у дитячій пам’яті залишаться назавжди, а їхні педагогічні зусилля не минуть безслідно.
Подібні дитячі табори поляки відвідали і в інших районах. У Кременці байкери виїхали на саму гору Бону, де є залишки фортеці, а в Збаражі відвідали музей, дізналися історію Байди Вишневецького та вшанували пам’ять по героїчних сторінках минулого нашого краю. Сподіваємось, у головах та серцях байкерів-пожежників Тернопілля займе особливе місце, а дружба між місцевими пожежниками та гостями з Польщі тільки укріплятиметься на благо спільної справи – боротьби з вогнем.
Віктор Аверкієв
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: байкери, пожежники