Обласний центр просить, аби довколишні села відшкодували міському бюджету кошти за утримання дошкільнят та лікування пацієнтів. Листи з обрахунками вартості обслуговування цих категорій громадян нещодавно отримали сільські голови.
Питання відшкодування вартості утримання дошкільнят із навколишніх сіл неодноразово піднімалося у тернопільській мерії. В першу чергу це пов’язано з тим, що місць у садочках і так не вистачало. А тут приймати доводилось і дітей із сіл. Виходить, вони «з’їдали» кошти місцевого бюджету, а тернопільські дітлахи були обділеними. Тоді дієвого механізму вплинути на ситуацію не було. Тож питання так і залишалося на рівні обговорень.
Після змін у бюджетному законодавстві, в результаті яких місто перейшло на самофінансування, Тернопіль став рахувати кожну копійку. Тож і муніципалітет звернувся до сільських голів, аби ті розглянули можливість відшкодування коштів за утримання дошкільнят.
Лист такого змісту отримав сільський голова Гаїв Шевченківських Богдан Брич. Він і розмістив його у соціальних мережах. З’ясувалося, що у дошкільних закладах Тернополя перебуває 21 гаївська дитина. За п’ять місяців поточного року за їх утримання сільська рада заборгувала 92 тис. грн. Утримання однієї дитини в місяць обходиться близько 900 грн. Водночас, як зазначено в обрахунках, утримання одного дошкільника протягом року становить понад 10 тис. грн.
У цілому в дошкільних навчальних закладах міста утримується близько 400 дітей із сіл. За це протягом перших п’яти місяців року сільські ради заборгували 1,7 млн. грн.
Подібна ситуація має місце і в галузі охорони здоров’я. Як зазначається у листі міської ради до сільської ради Гаїв Шевченківських, «відповідно до механізму фінансування лікувально-профілактичних закладів України, їх утримання здійснюється за рахунок медичної субвенції, обрахованої відповідно до кількості жителів міста та територіальних громад. У медичній субвенції, яка виділена районним радам на жителів сільських та селищних рад, передбачено і видатки на допомогу другого рівня. Враховуючи складну ситуацію з фінансуванням у галузі охорони здоров’я, просимо розглянути можливість про укладання угод з лікувальними закладами міста Тернополя на відшкодування коштів за лікування жителів Вашої сільської ради».
До слова, нещодавно до обласної ради звернувся один із лікувальних закладів міста, який спеціалізується на наданні кардіологічної допомоги, і піднімав аналогічне питання. У відділенні лікарні левова частка пацієнтів – це жителі області. Натомість заклад фінансується виключно з міського бюджету. Тож головний лікар звернувся до обласної ради з проханням розглянути можливість співфінансування відділення. Попередньо профільна комісія погодилася на таку пропозицію, адже аргументи головного лікаря були доволі переконливими, але досі коштів не виділено.
Подібні перерахунки міська рада здійснила в галузі позашкільної освіти, культури та спорту. Стосовно останнього, у спортивних школах міста навчаються діти з 22 сільських рад. Сума відшкодування сільськими радами становить від 400 до 2 тис. грн.
Коментар
Богдан Брич, сільський голова Гаїв Шевченківських:
– Коштів на відшкодування витрат за утримання дошкільнят у міських закладах в бюджеті на 2016 рік не було закладено. На 2017 рік потрібно робити розрахунки, аби зрозуміти, чи можемо ми дозволити собі такі витрати. Та зважаючи на те, що бюджет сільської ради становить 430 тис. грн. на рік, повернути у міську казну майже 100 тис. грн., думаю, не зможемо.
Водночас бюджет Тернополя становить 1,5 млрд. грн. Та, якщо місто вирішить, що наші діти болісно «б’ють» по казні, – то це право обласного центру.
На мою думку, лист із мерії покликаний не так врегулювати фінансові питання, як заохотити сільські ради приєднуватись до міста. Зараз Гаї Шевченківські стоять на роздоріжжі – або приєднатися до громади Тернополя, або до Байковецької територіальної громади. Вважаю, це крок, аби підштовхнути громаду до об’єднання з обласним центром. Офіційних розмов із цього приводу з керівництвом міста не було. Ми плануємо проведення референдуму, і на ньому люди визначать, з ким вони хочуть об’єднатися.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: громади, гроші, дошкільнята, лікарня, пацієнти