Через особливості нової виборчої системи близько 50 тисяч виборців Тернополя залишилися без депутата. Водночас на чотирьох округах до міської ради було обрано по два депутати.
– У Тернополі є чотири округи, де було обрану по два депутати одночасно від різних партій: це №9, 32, 36 та 40. Крім того, ще сім округів одразу не були зайняті, тому що перші номери партійних списків потрапляли в раду автоматично. Відповідно на чотирьох округах продубльовано по два депутати і плюс цих сім. Тобто 11 округів залишаються «вакантними». Однак троє депутатів (лідерів списків) написали заяву і закріпили офіційно себе за округами, тобто вони будуть там працювати. Це округ №13 – Андрій Артимович, №23 – Андрій Грицишин та №35 – Віктор Шумада. Тобто на сьогодні є вісім округів (№4,7, 17, 19,21, 25, 27, 33), де немає депутата,- каже секретар міської ради Тернополя Віктор Шумада.
Попри трьох добровольців, проблема й надалі залишається, але як її вирішити, народні обранці не знають.
– Ми думали, яким чином діяти. Була пропозиція, щоб ці 11 округів розподілити наступним чином: четверо депутатів, які пройшли по двоє на один округ, візьмуть собі 4 нові округи, плюс усі лідери списків закріплять за собою виборчі округи. Це разом 11. Тобто ми б таким чином повністю закривали питання, але ніхто з депутатів, які пройшли по двоє, не хочуть поступатися округом, мотивуючи це тим,що за нього там також голосували люди. Тобто вониокругів не залишать. І з самих лідерів партсписків лише троє заявили про те, що беруть округ. Це, звісно, більше формальністьу вигляді розпорядження міського голови, яким закріплюється графік прийому громадян по округах. Тобто лише троє із семи написали таку заяву,- констатує пан Шумада.
Офіційно зараз вісім округів у Тернополі залишаються, так би мовити, «сиротами». А це понад 35 тисяч тернополян, які не мають свого особистого «лобі» в міській раді. Проте секретар мерії переконує, що депутати зважать на проблеми усіх без винятку.
– У нас немає такого, що ніхто не думає про цих людей. Коли погоджуються титульні списки ремонту житлового фонду, прибудинкові території і ми бачимо, що є гостра потреба провести роботи на окрузі, де немає депутата, ми всі підтримуємо, однозначно. Стосовно прийомів, то люди можуть звертатися до будь-якого депутата ради, також до мене. Це не проблема,- запевняє секретар міськради.
Віктор Шумада радить тернополянам, які залишилися без депутата, не спішити вирішувати свої проблеми в кабінетах чиновників ради. Оскільки останні здебільшого менш зацікавлені допомогти, аніж депутати з чужого округу.
– На моє переконання, депутат найбільш зацікавлений у тому, щоб вирішити питання, бо це його виборець. Досить часто є таке, що звертаються і в управління, і на прийом до міського голови, і до депутата, але з останнім є живе спілкування, і це пришвидшує вирішення проблеми,- переконаний пан Шумада.
Повертаючись до «одиноких» округів, то навіть у випадку, якщо інші лідери списків візьмуть під своє крило той чи інший округ, все одно залишиться чотири «сироти».
– Решта округів – на совісті у всіх депутатів. Справедливо було б, якби перші номери у списку вибрали собі округ. Хоча немає ніде регламентовано, що це обов’язково слід робити або, навпаки, не можна. Депутати в першу чергу повинні розуміти, попри те, що вони вибрані на окрузі,мають дбати про тернополяну цілому. Тим паче, що зараз як такої чіткої мажоритарної системи немає. Тут проблема ще й у тому, що на деяких округах вибрали по два депутати. Але сказати їм зараз, щоб ішли на інший округ, – неправильно. Та й ніхто не погодиться, бо, як мінімум, це зрада виборців. Адже за нього там також голосували,- каже депутат міськради Тернополя Назарій Зелінка.
Іншими словами,деяким тернополянам, якщо хочуть відстояти свої інтереси чи вирішити ті чи інші проблеми, доведеться самостійно стукати у двері до «чужих» депутатів, не чекаючи, коли вони прийдуть з обіцянками на поріг.
Джерело: Тижневик "Номер один"