Робоча група при Тернопільській обласній раді поставила крапку в питанні зйомок у польській стрічці «Волинь». Позатеатральна діяльність коштувала місцевим артистам доган та немало нервів. Натомість депутати після детального розслідування заявили, що актори не були до кінця поінформовані про задум режисера, але у вчиненому все ж покаялися.
Скандал навколо тернопільського театру розгорівся понад місяць тому. П’ятьох акторів звинуватили у тому, що вони знялися в антиукраїнській стрічці. Мова йшла про фільм режисера Войцеха Смажевського «Волинь», в якому описано події Другої світової війни. Показ стрічки в Україні відтермінували. Це пояснили тим, що український глядач поки не готовий до перегляду картини, в якій поміщено жорстокі сцени насильства.
Натомість у Тернополі частина політикуму та громадськості поспішили дати оцінку і акторам, і фільму. Стрічку назвали антиукраїнською, а театралів – зрадниками. Аби дати об’єктивну оцінку ситуації, при обласній раді було створено робочу групу. До її складу увійшли представники всіх депутатських фракцій. Спершу робота трохи не клеїлась, як правило, через нервову напругу.
У результаті дійшло до того, що обласна рада покарала весь колектив театру, позбавивши надбавок. Голова фракції ВО «Свобода» в обласній раді Олег Сиротюк заявив, що не можна преміювати акторів, якщо до їхньої роботи є стільки зауважень. На момент розгляду питання стосовно виплат робоча група ще не з’ясувала, винні актори в чомусь чи ні. Олії у вогонь додало й те, що актори не з’явилися на засідання, чим дуже образили депутатів.
Після цього інциденту засідання робочої групи стали продуктивнішими. Днями вона завершила вивчення цього питання і надала свої висновки. Основні тези – поляки використали акторів, а останні у цьому каються.
У другорядних ролях у «Волині» знялися Ігор Наконечний, Сергій Бачик, Олег Кирилів, Ірина Складан. На зборах трудового колективу акторам оголошено догани. Про долю п’ятого артиста не відомо. Як зазначено у висновках комісії, актор Володимир Процюк у театрі вже не працює, і де він знаходиться, не відомо, можливо, що за кордоном.
Як повідомив керівник робочої групи Тернопільської обласної ради Олександр Башта, встановлено, що актори не мали можливості повністю вичитати сценарій українською мовою та не були ознайомлені з усіма задумами режисера. На час участі у зйомках фільму актори, за згодою сторін, писали заяви на відпустки за власний рахунок. Після перевірки наказів і табелів обліку робочого часу за період зйомок артистів порушень при оформленні документів не виявлено. Власне це трохи зняло відповідальність з керівника установи, адже він не зобов’язаний відслідковувати діяльність своїх підлеглих у позаробочий час.
Актори надали робочій групі відповідні пояснення. Як зазначив Олександр Башта, вони усвідомили, що своєю участю у зйомках фільму спричинили резонанс у суспільстві, викликали негативне ставлення до себе та неоднозначну оцінку всього творчого колективу театру. У новій редакції статуту установи передбачили можливість створення художньої ради для забезпечення ефективного контролю творчого процесу в театрі.
Варто зауважити, що через шалений тиск в акторів і не було іншого виходу, як просто змиритися зі всіма обвинуваченнями та вибачитись. Ще на початку конфлікту Ірина Складан у коментарі одному з видань повідомила, що не шкодує про вчинене, адже це історія, від якої ми нікуди не дінемось.
Підсумовуючи, варто зазначити, що питання тернопільських акторів та «Волині» вийшло далеко за рамки мистецької сфери, перейшло в політичну площину, стало засобом спекуляцій і політичного піару.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: театр, тернопіль