Днями соцмережі розбурхали світлини проведення аварійного ремонту неподалік Козової. Коментатори фотографій обурювались, чому дорожники працюють у негоду. Мовляв, порушують технологію. Та чи мають рацію інтернет-користувачі? Про тонкощі ремонту доріг узимку ми запитали радника начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Петра Вільчинського.
– Як часто дорожникам доводиться засипати ями на дорогах Тернопільщини у сніг та дощ?
– Щороку Служба автомобільних доріг проводить ямковий ремонт в обсягах понад 400 тисяч квадратних метрів на рік. 60% ямковості ліквідовується гарячим асфальтобетоном, тобто матеріалом, з якого зроблено верхні шари покриття. 30% – ін’єкційно-струменевим методом із застосуванням спеціальних машин, яких у нас в області 15-ть. І лише 10% робіт, які ми здійснювали в цьому році, – так званий аварійний ямковий ремонт. Його доводиться робити навіть у негоду.
– А навіщо робити його, хіба не можна зачекати ясної погоди?
– Наше головне завдання – гарантувати безпеку руху на дорогах. Ліквідація ямковості у негоду вимушена. Її необхідно робити, яка б критика при цьому не була. Через навіть незначну вибоїну може трапитись ДТП. Аварійний ремонт проводимо, як правило, з використанням холодного асфальтобетону та інших бітумно-мінеральних сумішей, які заготовляємо заздалегідь. Такий ремонт ямок може протриматись у середньому місяців два. А вже під час сприятливої погоди вкладаємо гарячий асфальтобетон.
– Яка технологія проведення аварійного ремонту, чи є якісь правила?
– Так, звичайно. В роботі ми керуємось відомчими будівельними нормами України щодо проведення аварійних робіт з ліквідації ямковості на асфальтобетонному покритті автомобільних доріг у холодний період року за несприятливих погодних умов. Холодну асфальтобетонну суміш готуємо на бітумах із адгезійними добавками, які дозволяють проводити ремонт пошкодженої ділянки дороги при температурі від +5 до -5 градусів за Цельсієм. Такі суміші за 10-15 годин до використання витримуємо при температурі не меншій 15 градусів. Для зручності розфасовуємо їх у мішки по 30-50 кг. Перед укладанням суміші холодного асфальтобетону здійснюємо висушування та нагрів місця ремонту.
– А який метод неаварійної ліквідації ямковості зазвичай використовуєте?
– Ін’єкційно-струменевий. Це передова технологія: ямки заповнюються під тиском, тому немає потреби у пресуванні. Також тут малі затрати робочої сили.
Там, де струменевий метод не буде ефективним, використовуємо гарячий асфальтобетон: спочатку проводимо фрезерування покриття, потім обробляємо спецемульсією, після чого вкладаємо гарячий асфальтобетон і пускаємо каток.
– Коли почнете проводити повноцінний ремонт гарячими матеріалами?
– Орієнтовно у середині березня. Щоб проводити повноцінний ремонт гарячим асфальтобетоном, згідно з технологією, потрібно, щоб надворі було хоча б 5 градусів тепла.
Джерело: Тижневик "Номер один"