Відтепер хіміотерапевтичне лікування пацієнти онкодиспенсеру отримуватимуть у новому спеціалізованому відділенні. До його відкриття заклад ішов довгих кілька років. Онкодиспансер досі був єдиним з-поміж інших областей, де не було спеціалізованого відділення. Тепер пацієнти зможуть отримувати допомогу в комфортних умовах. На жаль, її в області з кожним роком потребують усе більше людей.
Хворих більшає, але кількість вилікуваних зростає
Питання створення хіміотерапевтичного відділення в обласному онкодиспансері залишалося відкритим протягом останніх років. Так організація даного відділення регламентована ще в 2012 році. Проте відкриття відтерміновувалось у зв’язку з початою реконструкцією поліклінічного відділення та відсутністю фінансування.
Нове відділення розраховане на 25 ліжок. Одну палату застосовуватимуть у режимі хіміотерапії одного дня. Тобто відділення матиме вищу пропускну здатність, ніж передбачено.
– Є випадки, коли пацієнт отримав курс хіміотерапії і може йти додому. Особливо це актуально для жителів Тернополя та району. Такі пацієнти можуть отримувати курс хіміотерапії у режимі одного дня. Жителі віддалених сіл будуть госпіталізовані на ліжка, тому що їм потрібне цілодобове перебування, – пояснює заступник головного лікаря онкодиспансеру з медичної частини Володимир Недошитко.
У Тернопільській області проживає понад 24 тисячі пролікованих осіб, що перенесли онкологічне захворювання.
Хіміотерапію як окремий метод лікування, так і в складі комплексного та комбінованого лікування отримують близько 5 тисяч пацієнтів за рік.
За умови відсутності окремого хіміотерапевтичного відділення пацієнти, що потребували хіміотерапевтичного лікування, госпіталізовувались у хірургічні відділення, що створювало додаткове навантаження на хірургічні ліжка та медичний персонал, а також завдавало незручностей пацієнтам. Це також негативно впливало на статистичні показники роботи стаціонару.
– Протягом року проводимо понад вісім тисяч госпіталізацій. З них близько 3500 потребують оперативного втручання, а п’ять тисяч пацієнтів отримують хіміотерапевтичне лікування. До цього часу хіміотерапію проводили у профільних відділеннях, які мали хірургічний профіль, – зазначає пан Недошитко.
З відкриттям відділення в закладі значно покращились умови перебування: зроблено ремонти, відділення оснащене сучасними ліжками, кріслами, передбачається монтування телевізорів.
– Звичайно, це замале відділення для нашої області, але воно дасть можливість розвантажити резервні ліжка, на які сьогодні госпіталізуються хворі, – каже медик. – На жаль, кількість онкологічних захворювань зростає. Наплив пацієнтів з кожним днем збільшується. Заклад володіє достатнім кадровим потенціалом. Проводяться високотехнологічні операції та хіміотерапія, яка потребує специфічного режиму. На ринку з’явилося багато нових ліків, оновилися схеми лікування, які дають вищий лікувальний результат – відсоток виживання хворих зростає. На жаль, багато пацієнтів поступають у запущеному стані. Тоді мова йде не про лікування, а про продовження тривалості та якості життя. Але на стадіях, коли можна провести радикальне лікування за умови використання сучасної хіміотерапії, можна досягти адекватних результатів. Рак – це не вирок, він успішно лікується. Головне, вчасно виявити проблему і застосувати правильне лікування.
Обіцяють допомогти з ліками
Складним на сьогодні залишається питання медичного забезпечення. Лікування онкології дороге. Ці витрати не під силу ні пацієнтам, ні державі.
– Державні програми фактично не фінансуються. Медикаменти доволі дорогі. З представниками влади обумовлено щодо надходження коштів з бюджету для забезпечення мінімальним пакетом хіміотерапевтичних медикаментів. Більш дорогі ліки – це проблематично для бюджету, тому що дуже великі кошти. Лікування деяких груп пацієнтів зі складними наслідками хвороби становить понад 250 тис. грн., – зауважив пан Недошитко.
Загалом на створення відділення залучено майже 633 тисячі гривень, із них з обласного бюджету та субвенцій – майже 409 тисяч. «Також від благодійних фондів з Німеччини та Франції у вигляді гуманітарної допомоги отримано функціональні ліжка з матрацами та інший інвентар», – зазначив головний лікар медичного закладу Леонід Шкробот.
Участь у відкритті відділення взяв голова обласної ради Віктор Овчарук. «У нашій державі зараз непрості часи. Але навіть за цих умов робиться багато кроків для того, щоб надавати нашим громадянам якісні послуги. Особливо це стосується галузі медицини, бо йдеться про найцінніше – життя людини, – наголосив очільник обласної ради. – Ми створюємо в області кардіохірургічний центр, єдиний централізований диспетчерський центр екстреної медичної допомоги та клініко-діагностичну лабораторію Тернопільської університетської лікарні, вдалося створити хоспіс. Окрім іншого, Тернопільському обласному клінічному онкологічному диспансеру виділено 1 мільйон 100 тисяч гривень для закупівлі джерел іонізуючого випромінювання та проведення робіт по їх заміні. Обласна рада працює над тим, щоб розширити мережу комунальних аптек та здешевити вартість ліків. Словом, охороні здоров’я приділяється владою значна увага».
Натомість голова Тернопільської ОДА Степан Барна пообіцяв, що область у наступному році сприятиме виділенню коштів на медикаменти. Наразі конкретної суми очільник краю не зазначив, але підкреслив, що у 2016 році на забезпечення безкоштовними ліками жителів області виділено 120 млн. грн.
Зоряна Гарасимів
Довідка
У Тернопільській області проживає понад 24 тисячі пролікованих осіб, що перенесли онкологічне захворювання. Щорічно в області реєструється більше 3 тисяч нових випадків раку. У комунальній установі обласної ради «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» щорічно лікується понад 8 тисяч пацієнтів, виконується понад 4 тисячі оперативних втручань. У штат відділення входять 3 лікарі, 8 сестер медичних і 9 молодших медичних сестер.
Джерело: Тижневик "Номер один"