Хочеш «заговорити» проблему – створи комісію
Комісія, яка була створена за розпорядженням міського голови Тернополя Сергія Надала, аби знайти винних у сніговому колапсі 12-14 листопада, засідала кілька тижнів, перш ніж винести свій вердикт. Довелося, за словами активістів, затребувати та вивчити чимало документів, щоб досягнути об’єктивного результату. В підсумку рішення комісії були доволі жорсткими, але в даних умовах, напевно, правильними, адже через бездіяльність чиновників та комунальників такого снігового колапсу Тернопіль, мабуть, ще жодного разу не переживав.
Депутати знову стали «безхребетними»?
Проте рішення комісії носить виключно рекомендаційних характер. Тобто самостійно звільнити чиновників її члени не можуть. Натомість це під силу міському голові Надалу та депутатам.
Саме тому на «бюджетну» сесію міської ради покладали великі надії, позаяк у кулуарах депутати жваво обдумували план дій з приводу того, як виконати висновки комісії зі снігу. А вони були наступними: звільнити заступника міського голови Владислава Стемковсього та виключити його з виконкому, звільнити начальника управління ЖКГ Миколу Лесіва та «роздати» догани начальнику управління транспорту Ігорю Мединському і начальнику відділу технагляду Олегу Вітику (причини до таких дій члени комісії обґрунтували у протоколі).
Але ще перед сесією вже було очевидно, що у депутатів немає ні бажання, ні голосів, щоб покарати винних. Проект рішення, який зареєстрував депутат Роман Навроцький, нагадував, швидше, формальність та скорочено звучав так: «…Затвердити висновки спеціальної комісії, створеної розпорядженням міського голови №294 від 17.11.2016 р. Виконавчим органам Тернопільської міської ради та міському голові врахувати у своїй діяльності висновки спецкомісії».
Проте навіть цей, на перший погляд, «ніжний» документ не набрав необхідної кількості голосів, а депутати так і не висловили чіткої позиції, підтримують вони висновки комісії чи ні. Мовчали навіть ті народні обранці, які брали у ній безпосередню участь. Тому за активістами не заіржавіло і за день після сесії вони опублікували заяву, в якій звинувачують депутатів у «безхребетності».
– Ми, активісти тернопільського осередку ВО «Автомайдан», м’яко кажучи, здивовані тим, як Ви поставилися до кількатижневої роботи, яку ми проробили в рамках комісії по снігу. Ми неодноразово закликали не політизувати ситуацію, яка мала місце в Тернополі через сніговий колапс, а об’єктивно розібратися в ній. Натомість отримали «кулуарну» брехню, в якій ще нас намагалися зробити «крайніми» та «продажними». А тепер по персоналіях. У комісії зі снігу брали участь чотири депутати міської ради: Петро Ландяк, Святослав Півторак, Сергій Лупак та Володимир Стаюра. Всі вищеперераховані депутати під час комісії по снігу голосували «за» висновки комісії, – заявили активісти ВО «Автомайдан».
Петро Ландяк, до речі, ще до засідання комісії від імені «Громадянської позиції» опублікував заяву, в якій рекомендував міському голові Надалу звільнити заступника міського голови Владислава Стемковського із займаної посади.
Тому активісти сподівалися, що після таких гучних заяв під час сесії Петро Дмитрович відстоюватиме висновки комісії безкомпромісно. Однак, за їх словами, Ландяк не те що «замовчав» дане питання, а й навіть не голосував за проект рішення по снігу на сесії.
– Мало того, на сесії жоден із депутатів навіть не насмілився взяти на себе відповідальність та зачитати висновки комісії. Як підсумок, «за» проект, навіть у такому м’якому формулюванні, проголосувало лише 17 депутатів. 21 – «не голосували». Де у момент розгляду даного питання були депутати? Особливо ті, хто входив до складу комісії по снігу, нам не зрозуміло. Так само не зрозуміло, як можна змінювати свою позицію так швидко і кардинально. Ми вважаємо, що як громадські активісти зробили все, що від нас залежало, аби вивести на чисту воду винних у сніговому колапсі. Ми вивчили не один десяток документів та заслухали всіх дотичних до «снігового» колапсу осіб. Натомість побачили наочно, що таке депутатська «гнучкість» та коротка «політична» пам’ять, – кажуть «автомайданівці».
Насамкінець активісти додали, що деякі голови депутатських фракцій поза спинами звинувачували їх в упередженості, а подекуди і «продажності», натомість самі не змогли довести роботу комісії до логічного кінця.
У раді щурі?
Варто зауважити, що комісія була створена розпорядженням міського голови Сергія Надала, тобто саме мер мав зважати на її висновки. Натомість очільник Тернополя під час пленарного засідання ігнорував радикальні пропозиції комісії та депутатів стосовно кадрових рішень . Мовляв, усі винні вже й так отримали по заслугах: Стемковського відсторонили від «кураторства» управлінням ЖКГ, Лесів звільнився, а Мединський та Вітик отримали догани.
Опісля публікації заяви активістів «Автомайдану» на їх адресу одразу посипалися коментарі від згаданих у тексті документу депутатів. Зокрема, в дискусію вступив Петро Ландяк, який, за словами активістів, був найбільш категоричним під час засідань комісії, натомість на сесії «відмовчався».
– Десь за два тижні до сесії відбулася зустріч голів фракцій, на якій найголовнішим питанням була потреба звіту комісії, яку очолював Ігор Василів (керівник «Автомайдану» – авт.). Всі голови фракцій були одностайні в потребі звільнення Стемковського, звучали навіть революційні пропозиції щодо розширення виконкому, але відчувалося, що більші за чисельністю фракції частково відмовчувались, видно було, що цього вони не хотіли. Через певний час (тиждень-півтора) я перепитав керівників фракцій «Самопомочі», БПП, «Народного контролю», Радикальної партії, чи не змінилася їхня позиція. Вони ствердно відповідали, що змін немає! За декілька днів до сесії депутат від “Свободи” Роман Навроцький розпочав збір підписів голів фракцій за включення звіту Василіва в порядок денний. Підписи було зібрано, я також підписав звернення до міського голови. У процесі підписання, я запитав Навроцького, чи буде Василів, щоб зрозуміти, хто доповідатиме. Навроцький ствердно гарантував готовність голови комісії доповісти на сесії. Що ще потрібно? Все нібито іде за планом, – розповідає Петро Ландяк.
Далі, за словами депутата, дане питання було дружньо включено до порядку денного. Коли ж дійшли до розгляду, фракція БПП взяла перерву, під час якої голови фракцій зустрілись у «зеленій кімнаті».
– Я запитав: ” Де Василів і де проект рішення?” Виявилось, що проекту рішення немає і немає також головного доповідача. Для мене все це було дуже дивно. Тому в сесійній залі, знаючи процедуру розгляду питань, я підтвердив позицію фракції, що ми за звільнення Стемковського, але доповідати замість Василіва при відсутності проекту рішення я не міг! Я зрозумів, що йде гра серед депутатів. Через невеликий проміжок часу в залі роздали проект рішення, який я називав і називаю кривим, адже в цьому проекті лише рекомендувалося міському голові звільнити Стемковського. Тому ми разом з Ткаченком за дорученням нашої фракції запропонували конкретні зміни до проекту рішення, де замість рекомендацій пропонували чітке і пряме формулювання щодо зняття з посади Стемковського і виведення його з членів виконкому. Цю пропозицію Ткаченко озвучив під час розгляду звіту Василіва (можна знайти у стенограмі сесії), – продовжує пан Ландяк.
Міський голова, за словами Ландяка, спочатку поставив на голосування проект, «кривого» рішення, за який він проголосувати не міг. Проте депутат сподівався, що його колеги проголосують бодай за таке «ніяке» рішення, яке у підсумку набрало 24 голоси «за». Ставити на голосування інші варіанти Ландяк вважав без змісту, адже у залі чітко пахло «договорняком».
Зітхнули з полегшенням
Те, що окремі міські депутати вели подвійну (а той потрійну) гру, було помітно неозброєним оком. Однак це, на думку активістів, не заважало висловити чітку позицію чесним та порядним народним обранцям. Хоча і депутати з інших фракцій запевняють: не голосували за проект рішення свідомо, адже вважали його занадто м’яким.
– Рішення про “взяти до уваги звіт комісії” не несло жодних зобов’язуючих наслідків. Тому ми й не голосували. Адже до розгляду позитивно проголосованих питань повертатися не можна. Декілька разів таке формулювання не проходило і поверталися до повторного розгляду. Таких голосувань було 2 чи 3 рази. Ми пропонували додати чіткіші формулювання щодо зобов’язання по кадрових рішеннях. Зокрема, щодо звільнення і виведення з числа членів виконкому. На жаль, головуючий відмовлявся ставити на голосування ці пропозиції. Їх вносили депутати Андрій Шкула та Андрій Ткаченко. В результаті домоглися, щоб поставили на голосування доручення сесії міському голові, – коментує ситуацію депутат із «Самопомочі» Назар Зелінка.
Доручення, між іншим, звучало наступним чином: «Міському голові вивчити питання щодо відповідності займаній посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Стемковського В., згідно з рекомендаціями комісії, створеної розпорядженням міського голови, та прийняти з даного питання рішення». Результати голосування по цьому дорученню аналізуйте самі, підсумував пан Зелінка.
Позаяк журналісти «Номер один» були в сесійній залі під час голосування по «снігу», можуть собі дозволити сказати, що складалося чітке враження, ніби всі чекали, що «хтось» ефемерний зареєструє досконалий проект рішення і це й же «хтось» на собі сорочку рватиме, аби його відстояти у сесійній залі.
Позиція «моя хата скраю» призвела до того, що депутати міської ради різко та на довго впали в очах місцевих активістів, які в подальшому просять не залучати їх туди, де йдуть «підкилимні ігри». В підсумку, окрім Лесіва, фактично всі вищезгадані чиновники, які, на думку комісії, були винні у сніговому колапсі, залишаються на своїх місцях…
Тетяна Колеснік
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Василів, Ландяк, Надал