Новорічно-різдвяні свята досягли екватора, а зайвих кілограмів на тілі більше, ніж розраховували? Саме час зробити паузу і дати можливість організму перепочити. Та від радикальних дій медики радять відмовитись. Зайвий стрес для шокованого новорічним застіллям шлунка ні до чого. Натомість спеціалісти рекомендують більше рухатися, вживати свіжі овочі і зробити ревізію у холодильнику.
Святкові страви залишилися в минулому
Смажене, копчене, солене – усе смачне, але не надто корисне час залишити у минулому. Змилуватися над власним організмом і зробити для нього кілька вихідних, радять медики. Новорічні свята стали для нашого організму непростим випробуванням. Звідси важкість у шлунку, дискомфорт і навіть значно більші проблеми. І річ не тільки у переїданні, а в раціоні. Святкова їжа залишила про себе не тільки приємні спогади, а й зайві сантиметри на тілі.
Середньостатистична українка під час зимових свят набирає від одного до трьох кілограмів. Чоловікам також не завадить зважитись, хоча сильну стать у цей період турбують не так зайві кілограми, як поява печії, біль у правому підребер’ї – так дає про себе знати печінка. Її основна функція – виведення отрут і токсинів з організму після того, як шлунок передасть їй частину перетравленої їжі. Але навіть настільки великий орган не може впоратися з таким напливом шкідливих речовин, тому починає збільшуватись у розмірах. А це, у свою чергу, призводить до здавлювання шлунка і виникнення всіх тих неприємних симптомів.
Організм потребує розвантаження. Допомогти йому не складно, але доведеться докласти певних зусиль, щоб повернутися у свою звичну форму.
Повертатися у форму спеціалісти рекомендують поступово. Не варто сідати на суворі дієти і мучити себе голодуванням. Достатньо урізноманітнити раціон корисними для організму продуктами.
Дієтологи стверджують, що коли після свят сісти на строгу дієту, то в організмі сповільниться метаболізм, зайва вага буде згорати дуже повільно. Тому ви не досягнете бажаного результату. А ось шлунок точно зіпсуєте.
Крім того, у холодну пору року з дієтами слід поводитись обережно, так як наш організм відчуває нестачу поживних речовин і вітамінів. Тому навіть якщо ви незначно зменшите свій щоденний раціон, це позначиться на психічному і фізичному самопочутті.
– Поступово зменшуйте об’єм їжі, – радить лікар-методист КУТОР «Центр здоров’я» Ірина Гричук. Найкраще припинити вживання продуктів із вмістом борошна та цукру. Ефект не забариться: відмова від солодкого та випічки дозволяє швидко скинути кілька кілограмів. Варто зменшити кількість інших калорійних продуктів – просто зробіть порції трохи меншими.
Пийте побільше води. Вона швидко наповнює шлунок і, створюючи відчуття ситості, заміняє прийом їжі. Намагайтеся не їсти після 19.00 і, головне, не наїдатися перед сном. Шлунок у нічний час не працює, їжа перетравлюється повільно і перетворюється у жирові клітини. Якщо ввечері мучить голод, можна вгамувати його кефіром.
Бажано також після щедрих застіль влаштовувати собі розвантажувальні дні. Але кількість спожитих калорій у ці дні має бути близько тисячі. Такі дні допоможуть витратити зайві жирові запаси, відновити обмін речовин, повернути легкість. За один розвантажувальний день ви позбудетесь від кілограма зайвої ваги за рахунок шлаків і жирів, а не тільки води.
Варіантів розвантажувальних днів дуже багато. Вибирайте такі, які вам більше подобаються. Наприклад: яблучний, сирний, суповий, кефірний або гречаний, можна навіть провести день на сухофруктах. У розвантажувальний день забороняється вживати копчені, смажені страви, мариновані, гострі, надмірно солоні продукти, а також жирну їжу й алкоголь. Замість цього потрібно побалувати організм легкими овочевими стравами, кашами, фруктами і молочними продуктами.
Крім цього, у розвантажувальний день потрібно дуже багато пити. Це може бути зелений чай, компот із сухофруктів, мінеральна вода без газу або журавлиний морс.
Більше ходіть пішки. Навіть 20-хвилинна щоденна прогулянка допомагає розрухати розслаблений за свята організм та спалює зайві калорії.
Спиртне вимагає певної культури
Скільки б не запевняли нас фахівці, що вживати спиртні напої шкідливо, підняти келих-другий на свята не вважається злочином. Як же це зробити без шкоди для організму?
Найшвидше сп’яніння спричиняють напої з газом – шампанське і пиво. Не рекомендується алкоголь з газом змішувати з іншими спиртними напоями. Такі суміші швидко всмоктуються організмом, а ось щоб їх вивести, буде потрібно більше часу, ніж коли б ви пили щось одне. Взагалі правило «не змішувати» відоме всім, але дотримуються його не завжди.
Якнайменше шкоди організму завдасть натуральне вино, а не “чиста горілка”, як вважається у народі, наголошує Ірина Гричук.
Що стосується знаменитого коктейлю “пиво з горілкою”, змішувати ці дві субстанції категорично не рекомендується, як би вам не хотілося. Ця суміш відразу валить з ніг, навіть якщо спочатку пити пиво, а потім горілку – тобто підвищувати градус. Легенда про те, що, підвищуючи градус, можна уникнути похмілля, зовсім не обгрунтована. Немає ніякої різниці, в якій послідовності вживати спиртне, головне, не перебрати більше своєї дози.
На майбутнє
Уникнути стресового стану для організму від переїданням і не відмовляти собі в задоволенні від святкових страв допомагає дотримання простих рекомендацій. По-перше, не ходимо голодними протягом дня, чекаючи, коли настане застілля, тобто дотримуємось режиму харчування. По-друге, не забуваймо випивати свою денну норму чистої води. По-третє, починаємо трапезу з великої порції овочевого салату, заправленого олією. І найголовніше, за столом намагаємось дотримуватися правила здорової тарілки: під час кожного прийому їжі людина повинна з’їдати чверть тарілки овочів, другу чверть – фруктів, третю – злаків і/або крохмалистих овочів (каші, макарони, хліб, борошняні вироби, картопля, буряк, бруква) і останню чверть – білкової їжі. Діаметр тарілки для жінок повинен складати не більше 20 см, для чоловіків – 24 см. Дотримуючись правила здорової тарілки, можна спробувати за святковим столом різноманітні страви і при цьому не переїсти.
Зоряна Гарасимів
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: здоров'я