За паркування авто тернополяни відтепер сплачуватимуть 6 гривень за годину замість чотирьох, як було раніше. Таке рішення прийняли чиновники міськради на засіданні виконавчого комітету.
Підприємці поставили ультиматум
– Якщо мінімальна заробітна плата зросла вдвічі, то зрозуміло, що зростуть видатки. Паркувальник навіть написав нам листа ще в грудні, де наголосив: якщо не буде піднято тариф, він розірве угоду з міськрадою, – розповів начальник управління транспорту Ігор Мединський.
Загалом йдеться про 15 місць для платного паркування в Тернополі, якими опікуються два підприємства – ПП «Привокзальний майдан» і ПП «Мисенко». За словами чиновника, до міського бюджету ці підприємці у 2016 році сплатили майже 800 тис. грн.
– Ми спілкувалися на комісії з вами (до Мединського,- авт.) про те, що необхідно для початку привести у відповідність розмітку до кількості паркомість. Адже фактично останніх набагато більше, ніж «на папері». Але розмітки і досі немає. Коли була ситуація зі снігом, то і парковки теж не були розчищені. Тому стоїть також питання про якість їх утримування. Разом із тим, зараз і без того соціальна напруга через ріст цін на все. І ми ще піднімаємо черговий платіж. Звісно, кожна копійка важлива для бюджету, але потрібно думати і про людей, – зауважив депутат Назар Зелінка, який також був присутній на виконкомі.
Ігор Мединський запевнив депутата, що паркувальник сплачує кошти виключно за площу паркування та навіть за проїзд до неї.
– У нас зараз є три виходи: або підняти тариф до 9 грн. по розрахунку, або скасувати платні парковки взагалі, і тоді брати на себе додаткові витрати з бюджету по їх утриманню, або знаходити оптимальний варіант – тобто піднімати вартість парковки, щоби зобов’язати підприємця працювати. Що, власне, ми зараз і робимо, – сказав міський голова Сергій Надал.
До речі, в сусідніх областях ситуація з тарифами різна. Приміром, за словами Мединського, в Івано-Франківську в центрі парковка вартує 10 грн. за годину:
– Мені сказали, така ціна для того, щоби спровокувати ротацію автомобілів. На периферії у них парковка коштує 3 грн.
У Львові (територія аеропорту) – 10 грн., біля терміналів – 8 грн., а коло паркоматів – 6 грн. У Рівному місць для платного паркування немає взагалі, – розповів начальник управління транспорту.
Тариф росте, а податок – ні
Що цікаво, попри те, що тариф на паркування в Тернополі чиновники підняли, проте податок для підприємців, що надають дану послугу, залишили мінімальним.
– Зараз до міського бюджету надходить мінімальна ставка у розмірі 0,03% – це близько 35 грн. у місяць за кожне парко місце. Ми ж на комісії не затверджували такої ставки та ініціювали змінити її на максимально можливу – 0,15% (майже 175 грн.), – пояснював нашим журналістам ще раніше депутат міськради, член транспортної комісії Роман Торожнюк.
Тому замість мінімальної ставки депутати хотіли «вліпити» підприємцям грошовий максимум. Народні обранці переконані, що така ініціатива є цілком логічною, адже за годину користування паркомісцем людина сплачує 4 грн., а до бюджету за цілий місяць іде лише 35 грн. Цей мізерний податок, на думку депутатів, окупиться підприємцю за один день.
На засіданні виконкому депутат Андрій Шкула запитав у Мединського, чи думають чиновники піднімати цю податкову ставку. Однак ґрунтовної та чіткої відповіді не почув. Натомість отримав ряд інших неточностей, з якими збирається звертатися до профільної депутатської комісії.
– Коли я запитав представника податкової Петра Якимчука про податкову складову питання, він почав обґрунтовувати. При тому або заплутався, або збрехав. Паркувальний збір вираховується від «мінімалки» (рахували від 3200 грн.). Зі слів податківця, це – 96 гривень в день за метр парковки. Зокрема, на основі цієї інформації виконком і погодив підняття. Насправді ж паркувальний збір за метр квадратний – 96 копійок (!) в день. Буду звертатися до депутатської комісії по транспорту, аби проаналізували підняття тарифу, – прокоментував депутат міськради Андрій Шкула.
Тетяна Колеснік
КОМЕНТАР
Олена Степанова, тернопільський правник:
– Ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі до 0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Виходить 2,4 грн. в день за 1 кв. м, що становить 0,4 грн. за годину при умові 6-годинного робочого дня. Паркомісце має приблизно 1,5 кв. м. Отже, за 1 годину з 1 парко місця оператор сплачує в бюджет 0,6 грн. Тобто у нього залишається 5,40. Трохи, як на мене, закруто. У 1999 році 50 відсотків збору за паркування перераховувалось у місцевий бюджет.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: парковки, Степанова, тернопіль