Підпалили – та й кінці у воду! Уже понад рік правоохоронці розслідують резонансні серійні підпали автомобілів депутатів та чиновників Бережанщини, проте просвітку як не було, так і немає. Справи по кожному випадку відкрито, однак винні й далі гуляють на свободі.
Могло бути гірше
Нагадаємо, що у жовтні-листопаді 2015 року з інтервалом у кілька днів невідомі підпалили машини екс-голови Бережанської районної ради, його заступника й депутата райради. Всі ці випадки одразу пов’язали між собою, адже потерпілі неодноразово викривали діяльність так званої бережанської мафії, що займається розкраданням лісу, виготовленням «пальонки» та реалізацією спирту.
– Мій особистий бус спалили другим, через два місяці після того, як підпалили авто Степана Кленика (екс-голови райради, – авт.). Звісно, ми неодноразово зверталися до правоохоронців із запитами і зверненнями. Я ходив на прийом до обласного прокурора, направляв листи тоді ще голові Нацполіції Хатії Деканоїдзе. Справудосі розслідують, але результатів так і немає, – розповідає депутат Бережанської районної ради, викладач Бережанського агротехнічного інституту Олег Павлів. – Я так розумію, що справу умисне затягують, хоча експертизою встановлено, що це був підпал.
Чоловік розповідає, що його авто горіло близько третьої години ночі прямо під вікнами будинку. Машина згоріла повністю, навіть метал розплавився, а переднє скло просто потекло.
– Пожежа була такою, що дим стояв майже на рівні третього поверху будинку. В мене вдома, у ванній та коридорі, від пожежі потріскали склопакети. Якби хата була обкладена пінопластом, а не поштукатурена повністю, то, мабуть, ми згоріли б із дружиною разом з будинком. Розумієте, яка страшна ситуація була, – продовжує розповідь пан Павлів. – У Бережанах усім відомо, хто це зробив, та лише правоохоронцями чомусь нікого не було затримано.
Серійний вогонь
Олег Павлів каже, що всі три підпали в Бережанах ідентичні за почерком. Адже влаштували їх в один і той же час, скориставшись однаковими методами.
– Це було моє власне авто, під самим вікном горіло. Сталося це у 2015 році в ніч із 3 на 4 листопада. Якби жінка не прокинулась від того, що колеса почали «стріляти», то не тільки авто згоріло б, а й хата, – розповідає ще один постраждалий від рук невідомих «паліїв», заступник голови Бережанської районної ради Роман Висоцький.
Чоловік живе майже в самому центрі, тому пожежники, на щастя, швидко приїхали на допомогу. Натомість екс-голові райради Степану Кленику пощастило менше, рятувальники довго не могли знайти його будинку, перш ніж прибути на місце події.
– Проте моє авто все одно врятувати не вдалося. Добре, що хоч бак не вибухнув, адже там було залито 20 літрів бензину, – каже пан Висоцький.
Чоловік із сумом констатує, що минуло вже більше року, однак досі немає результатів експертизи.
– Пояснюють, що то служба не працює, то в інше місто треба їхати. Одним словом, результатів немає, що вже говорити про саме слідство. Десь місяць до мене ходив слідчий, питав, цікавився, а потім, вже коли я запитував, то виглядало так, що їм цим ще й проблеми створюю. Ніби я радію від того, що авто згоріло, – обурюється Роман Висоцький.
І це при тому, що потерпілий – не останній чоловік у районі. Він лише з жахом припускає, як чинили б із будь-ким іншим, хто потрапив би в таку ж ситуацію, як він.
– Хто б міг взагалі подумати, що так буде? Я ввечері приїхав додому, поставив авто під вікном, мав наступного дня їхати в Тернопіль, тому ще й залив у бакбензину. І тут таке… Вважаю, що всі ці підпали пов’язані між собою. Починаючи від Кленика, коли йому під будинком спалили службове авто. Потім, через місяць, згоріла вщент машина Павліва, теж біля хати, а через рік – моя. Ми всі троє – депутати Бережанської райради. Я знаю, хто це зробив, але не можу озвучити імен та прізвищ, бо ж прямих доказів немає, – пояснює Висоцький.
Між іншим, спалене службове авто Кленика досі стоїть на штрафмайданчику в поліції. Районна рада навіть не може придбати нової машини, бо стара – не списана, адже немає висновків слідства. А забирати старе авто не дозволяють, кажуть, що то речовий доказ. Через таку патовість ситуації постраждалі планують звертатися до народних депутатів України в надії, що, може, вони зрушать з місця справу із запахом «горілого».
Дійсно, підпали– одні з найважчих для розкриття злочинів, бо під час пожежі знищуються сліди, також ускладнює роботу пожежна піна, що змиває відбитки пальців. Проте ту ж піну використовували при гасінні не завжди. Приміром, авто Кленика гасили без неї. Коли ж Бережанщина отримає відповідь, хто спалив авто і на чиє замовлення? Питання, мабуть, риторичне…
Джерело: Тижневик "Номер один"