Тернопільська облрада б’є рекорди. Ще ніколи депутати так прискіпливо не розглядали запропоновані проекти рішень, як під час засідання 3 березня. У результаті – за сім годин усього шість ухвалених рішень.
Підтримали заборону будівництва ГЕС
Цього разу сесія обласної ради була присвячена виключно політичним питанням. Перше з них – будівництво каскаду ГЕС на річці Дністер. Попри те, що позиція обласного керівництва, депутатів та активістів була одностайною, обговорення затягнулося на півтори години.
– Засідання стало майданчиком для обміну думками щодо даного питання. Громадськість та депутати мали можливість висловити своє бачення ситуації, дати свої зауваження. Серед присутніх – представники громади, екологи, науковці, активісти, депутати. Тож вважаю, що питання розглянули всебічно, – каже голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук.
Рішення ради було прогнозованим. Приблизно рік тому депутати вже розглядали це питання і підтримали заборону будівництва каскаду ГЕС.
Варто сказати, що напередодні розгляду цього питання на адресу обласної ради надійшов лист від «Укргідроенерго», в якому вказано, що наразі мова про будівництво каскаду ГЕС не йде. Ішлося лише про проектну документацію, однак проектанти зазначили, що жодні роботи без погодження громади проводитись не будуть.
Крім того, обговорення питання ГЕС відбувалося напередодні, під час засідання депутатських комісій. Більше того, в раді створено тимчасову комісію з питань будівництва ГЕС, до якої входять представники всіх фракцій. Усі вони підтримали проект звернення до перших осіб держави щодо заборони реалізації проекту. На засіданнях були присутні представники громади, які висловили свою позицію. Та навіть попри це близько десяти виступаючих понад півтори години обговорювали це питання на засіданні. У результатів – майже одноголосне голосування проти будівництва станцій.
Голосували за блокаду
Інше важливе питання сесії – звернення до перших осіб держави щодо заборони торгівлі з окупованими територіями, яке у народі отримало назву «питання блокади».
У проекті йшлося про необхідність визнання Президентом України російської окупації та заборону торгівлі з окупантом і прийняття Закону України «Про тимчасово окуповану територію України».
– Росія є країною-агресором та окупантом. У той час, як весь світ ввів санкції проти представників цієї країни, Україна теж повинна відреагувати належним чином, але головне, щоб при цьому не постраждали пересічні українці. На жаль, у нас немає альтернативи щодо постачання вугілля на територію України. Єдиний варіант – купувати його не в окупованих територій, а в Росії. По-перше, це значно підвищить у ціні сировину. По-друге, принципово це не змінить ситуації. Рішення має бути виваженим та дипломатичним. Сторонам слід було сісти за стіл переговорів і виробити спільне бачення цього питання. На жаль, радикальні кроки ставлять під загрозу роботу державних підприємств та енергетичну безпеку країни, – зауважив Віктор Овчарук. – З іншого боку, окуповані території – це також частина України, тож ми не маємо права залишати їх в ізоляції.
Зауважимо, що питання блокади Тернопільська облрада розглядала в унісон з урядом. У той же час у Кабінеті Міністрів відбулося спільне засідання керівників держави та учасників блокади, які спільно виробили механізм дій.
При цьому в обласній раді було зареєстровано ще один проект щодо торгівлі з окупованими територіями. Його озвучив депутат Любомир Білик.
У тексті документа йшлося, що ситуація з блокадою окупованих територій на лінії розмежування в зоні проведення АТО виникла не лише внаслідок недостатнього правового забезпечення порядку переміщення товарів та осіб через лінію розмежування, а й безвідповідальності певних політичних сил та окремих політиканів.
Тому БПП вимагав забезпечити виконання вимог Закону «Про боротьбу з тероризмом» із поправками щодо затвердження порядку переміщення товарів з району проведення АТО, а також у стислі терміни на законодавчому рівні визначити і чітко розмежувати повноваження, обов’язки та відповідальність суб’єктів процесу. На думку політичної сили, передбачених у проекті вимог цілком достатньо, аби врегулювати ситуацію без шкоди для держави, однак документа так і не внесли на розгляд депутатів.
Ще одне гостре питання, яке планувала розглянути сесія, – львівське сміття. У січні міський голова Львова Андрій Садовий звернувся до керівництва Тернопільщини з проханням тимчасово прийняти побутові відходи від сусідів, до моменту врегулювання ситуації у місті Лева. Очільники області висловили свою категоричну позицію з цього приводу, однак проект рішення все ж планували винести на розгляд сесії. Зважаючи на відсутність суб’єкта подання звернення, розгляд цього питання перенесли.
Шухевичу та Бандері просять повернути звання
Інше принципове для Тернопільщини питання – повернення звання Героя України Роману Шухевичу та Степану Бандері. Депутати звернулися до Президента з проханням встановити історичну справедливість і повернути провідникам УПА звання (посмертно), а також відзначити на державному рівні 75-річчя створення УПА.
Нагадаємо, 20 січня 2010 року Президент України Віктор Ющенко присвоїв С. Бандері звання Герой України з удостоєнням ордена Держави (посмертно). 2 квітня цього ж року Донецький окружний адміністративний суд визнав незаконним та скасував Указ Президента. 2 серпня 2011 року Вищий адміністративний суд України залишив у силі рішення Донецького окружного адміністративного суду.
Просили допомогти освіті
Від справ політичних – до господарських. Єдиним господарським рішенням був лише проект щодо врегулювання ситуації у закладах профтехосвіти. Депутати звернулися до голови Верховної Ради Андрія Парубія з проханням якнайшвидше розглянути законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст», оскільки останній прийом до навчальних закладів для здобуття вищої освіти за рівнем молодший спеціаліст здійснено ще у 2016 році. Таким чином на даний час усі вищі навчальні заклади з підготовки молодших спеціалістів перебувають поза законом. У той час, коли абітурієнти визначаються з вибором майбутньої професії, навчальні заклади не мають права готуватися до проведення набору в 2017 році.
Дарія Дульнева
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: облрада, Овчарук, рішення, сесія