Селяни самі забезпечують себе паливом для власних домівок. Ним стали відходи їхнього основного бізнесу – вирощування малини. Завдяки фінансуванню ПРООН, кооператив придбав і запустив брикетну лінію.
Село Лосятин Кременецького району відоме далеко за межами свого району тим, що, по-перше, вкрай мала кількість людей з нього їде на заробітки – у селі є всі можливості заробити, а в сільськогосподарський сезон Лосятин стає важливим роботодавцем для сусідніх сіл. Його мешканці об’єдналися у два кооперативи, що займаються вирощуванням малини та суниць. Саме ці кооперативи дозволяють лосятинцям успішно продавати свою продукцію в Україні та за кордоном за вигідними цінами і не особливо перейматися роботою деінде.
Однак це не єдине, чим особлива громада Лосятина. Те, що починалося як ягідний кооператив, продовжилось як енергетичний. Тепер лосятинці самі забезпечують себе паливом для власних домівок. Ним стали відходи їхнього основного бізнесу – вирощування малини.
– Ось цим ми опалюємо наші домівки, – показує темно-коричневі брикети голова кооперативу «Ягідний край» Віктор Придатко. – У нас цієї сировини достатньо. У кожного члена кооперативу значні ділянки і багато стебел малини, які раніше просто спалювали на полях.
Технологія вирощування малини, яку використовують у Лосятині, передбачає її зрубування щоосені. Раніше мешканці села просто спалювали величезні стоси малинових стебел, проте штрафи за задимлене повітря змусили задуматись про те, як позбавитися від таких витрат.
Хтось із членів кооперативу запропонував перетворити проблему в можливість економити на опаленні домівок. Завдяки фінансуванню з боку ПРООН та ЄС, кооператив «Ягідний край» придбав та запустив у роботу брикетну лінію, яку розмістили у непримітному ангарі поряд з холодильною камерою – одним із найважливіших активів кооперативу. Сюди селяни привозять в’язки малини і звідси забирають свої брикети, оплативши лише собівартість роботи установки. Виходить суттєво дешевше, ніж опалювати помешкання газом.
Джерело: Тижневик "Номер один"