В Україні стартувала урядова програма «Доступні ліки». Щоправда, у більшості регіонів – лише на папері. Річ у тім, що програма вступила в дію з 1 квітня, однак відпускати ліки безкоштовно або за пільговими рецептами почнуть кількома днями пізніше.
Відповідно до програми, пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно.
– Для втілення цього проекту урядом виділено 500 млн. грн., Тернопільщині дістанеться 13,6 мільйона гривень. Щоб отримати безкоштовні ліки, потрібно звернутися до сімейного лікаря та отримати правильно виписаний рецепт. Тоді завітати до аптеки з позначкою «Доступні ліки», – зазначив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук.
Наразі в управління надходять заяви від регіонів. Кожен район підраховує суму, необхідну для забезпечення ліками своїх мешканців. Коли інформацію підсумують, відбудеться розподіл.
– Це цілий механізм, у якому залучено багато установ. Організувати все не так просто, потрібен час. Можу сказати, що програма, як і обіцяли, буде працювати. Але слід трохи зачекати, поки владнаються певні моменти, – каже Володимир Богайчук.
Відповідно до процедури, гроші управління направлятиме у райони. Адміністрації районів та відповідні підрозділи в громадах укладатимуть договори з аптечними закладами, які відпускатимуть ліки безкоштовно або з невеликою доплатою.
Очільник галузі каже, що наразі важко сказати, скільки аптек долучається до роботи. Найперше ці дані мають підбити на місцях, де працюють з аптеками напряму.
«Пріоритетність надали лікуванню трьох хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта. Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис. за статистикою 2015-го. Здебільшого це діти та молодь», – констатував Володимир Богайчук.
За його словами, лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану. Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків. В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.
Зокрема, у програму реімбурсації включено міжнародні непатентовані препарати: «Аміодарон», «Амлодилін», «Атенолол», «Верапаміл», «Гідрохлортіазид», «Спіронолактон», «Фуросемід», «Дігоксин», «Еналаприл», «Ізосорбіду дінітрат», «Карведілол», «Клопідогрель», «Метопролол», «Нітрогліцерин», «Симвастатин», «Бісопролол» (усі застосовуються для лікування серцево-судинних захворювань), «Беклометазон», «Будесонід», «Сальбутамол» (усі застосовуються для лікування бронхіальної астми), «Метформін» і «Глікозид» (обидва застосовуються для лікування цукрового діабету другого типу).
Джерело: Тижневик "Номер один"