На одній з останніх прес-конференцій начальник обласної поліції Олександр Богомол повідомив, що з початку 2017 року на Тернопільщині сталося близько десятка жорстоких пограбувань. Він радить тернополянам у своїх оселях встановлювати сигналізацію, тривожну кнопку тощо. Натомість люди все більше говорять, що їх зможе захистити лише наявність… вогнепальної зброї. Лише тоді злодії, перед тим як вирішать пограбувати оселю, добре подумають, перш ніж зважитися на злочин, знаючи, що їм можуть дати відсіч.
«Право на зброю – як один з інструментів реалізації права на безпеку»
Уже доволі давно в Україні ведеться дискусія про можливість узаконення володіння вогнепальною нарізною зброєю пересічними громадянами. Досвід Грузії, Прибалтики, Молдови свідчить, що введення володіння зброєю значно зменшує кількість насильницьких злочинів. І навпаки, введення більш жорстких правил щодо володіння зброєю в Британії призвело до зростання статистики насильницьких злочинів. Інші твердять, що ідея доволі спірна, та пригадують Брейвіка й неодноразові випадки насильства і масових убивств у США, де зброя є узаконеною.
На сьогодні користуватися вогнепальною зброєю цивільному населенню не дозволяє закон, хоча у Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення». Право на зброю розглядається авторами закону як невід’ємне право вільної людини, як один з інструментів реалізації права на безпеку. Законопроект передбачає право на придбання будь-якої вогнепальної зброї, нарізної, гладкоствольної, крім кулеметів. Тобто це фактично весь спектр зброї: від пістолетів і гвинтівок до автоматичних карабінів.
– Вільне володіння вогнепальною зброєю допоможе знизити криміногенну ситуацію в Україні та підвищить рівень захищеності законослухняних громадян, – таку мотивацію навів ініціатор законопроекту про вільне володіння вогнепальною зброєю громадянами України, нардеп Сергій Каплін.
Він висловив переконання, що надання громадянам права на придбання, володіння, носіння, застосування вогнепальної зброї дозволить їм захиститися від свавілля влади, знизить криміногенну ситуацію (рівень злочинності, як стверджує Каплін, зменшиться на 17-22%) і створить передумови для мобілізації всього українського товариства у разі зовнішньої загрози країні.
В області офіційно в органах дозвільної системи Національної поліції зареєстровано понад 23 тисячі одиниць цивільної зброї
Розгляд законопроекту Капліна, очевидно, відбудеться не скоро, адже це більше політичне рішення. Тим не менше, українцям якось себе потрібно захищати. «Номер один» вирішила розповісти, яка зброя в Україні все-таки дозволена, як її отримати та чи допомагає вона реально захиститися від зловмисників. Про це ми розпитали начальника сектора контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи ГУНП у Тернопільській області Степана Джинджиристого.
– На мою думку, наші люди не готові, насамперед психологічно, до носіння нарізної зброї. Не всі, але знайдуться такі, які будуть витягувати її за потреби чи без неї. До того ж наявність цієї зброї суттєво не зменшить криміногенної ситуації. Поки люди не стануть багатшими, тобто зможуть оплатити свої витрати і потреби, доти подібні злочини матимуть місце, і не важливо, є у людини зброя чи ні… Я не говорю, що в майбутньому українцям не можна мати такої зброї! Це має вирішуватись на законодавчому рівні, але зауважу, що кожне суспільство повинно визріти до цього, – зазначив Степан Джинджиристий.
На сьогодні діє наказ МВС України, який регулює весь рух цивільної зброї в Україні. Право на зброю мають виключно громадяни України. В нашій державі дозволено три види зброї: мисливська нарізна (дозволяється особам з 25 років) та гладкоствольна (з 21 р.); пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу гумовими кулями (з 18 років); газові пістолети-револьвери (з 18 років).
– Для отримання дозволу на придбання цивільної зброї громадянин має бути несудимий та подати такі документи: медичну довідку форми 126/o, довідку про вивчення матеріальної частини та правила поведінки зі зброєю, ксерокопію паспорта та дві фотографії. При наявності цих документів громадяни звертаються з заявою, оплачують вартість бланкової продукції (20,40 грн. – дозвіл на придбання зброї, 60 грн. – дозвіл на зберігання) і на цьому процес отримання дозволів завершено, – розповів пан Джинджиристий.
До слова, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу гумовими кулями дозволені лише певним категоріям громадян. Це народні депутати, працівники правоохоронних органів, суду і їх близькі родичі, громадяни, які беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти, військовослужбовці, крім строковиків, члени громадських формувань по охороні громадського порядку. В даному випадку до пакета документів додається довідка з місця роботи та службове посвідчення.
Документи на пістолети з гумовими кулями та мисливську нарізну зброю подаються лише ГУНП в області в управлінні превентивної діяльності за адресою: м. Тернопіль, вул. Валова, 11 (тел. 27-13-11), а дозволи на газову і гладкоствольну зброю можна отримати в районних відділах і відділеннях поліції, в тому числі Тернопільському міському, а також в обласному управліннях.
Зауважимо, що на території Тернопільської області є лише один ліцензіат, який має право проводити навчання правил поведінки зі зброєю. Це фірма «Астрон-плюс», яка розміщена на проспекті Злуки, 25а.
Дозвіл на придбання зброї дійсний 3 місяці, причому, маючи його на руках, можна придбати навіть кілька одиниць зброї, однак лише в одному магазині. Після придбання зброї протягом 10 днів людина зобов’язана зареєструвати її.
На даний момент власників газової зброї в Тернопільській області нараховується 2 150 чол., пістолетів, які стріляють гумовими кулями, – 3 100 чол., нарізної зброї – 2 800 чол., гладкоствольної – 15 050 чол.
Дозволена зброя – не завжди аргумент
Запитавши фахівця, якою зброєю реально можна захиститися самому і захистити своє житло від злочинців у теперішній складний час, ми отримали доволі несподівану відповідь.
– Газова зброя чи пристрій для відстрілу гумовими кулями призначені виключно для самозахисту. Важко однозначно сказати, яка з них може зупинити злочинця і чи взагалі вона спроможна це зробити. Така зброя може зіграти свою роль хіба що психологічно. Водночас є і зворотний бік. Коли людина, яка захищається, витягне пістолет з гумовими кулями, то це може спровокувати злодія до застосування тієї ж бойової зброї. Не завжди витягнути зброю означає, що її власник переможець у тій чи іншій ситуації. Щодо газової зброї, то тут ситуація не краща. Її власник може собі більше зашкодити, ніж злочинцю, при відбиванні нападу. А ще у нашому законодавстві є таке поняття, як крайня необхідність і необхідна оборона. І не завжди той, хто захищається зі зброї, правий. Тобто навіть якщо злочинець зайде у вашу домівку і її власник вистрелить – може настати відповідальність тієї людини, яка зробила постріл, бо вона може перевищити межу необхідної оборони, – розповів правоохоронець.
Від автора: Підсумовуючи, можна з великою долею ймовірності говорити, що навіть за умови надання українцям вогнепальної зброї, криміногенна ситуація навряд чи покращиться. Вона може виправитись лише тоді, коли оживе економіка, а з нею і покращиться достаток наших громадян. І за прикладами далеко ходити не доводиться. Беремо початок 2000-х років. Тоді економічна ситуація в країні була складною, люди жили бідно, тому й у великій кількості фіксували пограбування та крадіжки. Згодом стан у державі змінився, люди стали краще жити і подібні злочини, як свідчить поліцейська статистика, були одиничними. Натомість після 2014-го ці злочини знову повернулися, адже люди не мають що їсти, не мають де заробити і таке життя підштовхує їх до злочинів.
Віталій Попович
ДОВІДКА
Дозвіл на зберігання зброї дійсний 3 роки. Після чого власники зброї повинні здавати її на перереєстрацію. Науково-дослідний експертний криміналістичний центр у Тернопільській області досліджує зброю на придатність до подальшої експлуатації. Порушення строків перереєстрації карається штрафом від 85 до 117 грн.
ОПИТУВАННЯ
Як Ви ставитесь до ініціатив, які б дозволили українцям володіти вогнепальною зброєю?
Василь Хомінець, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області:
– У принципі, я «за», та з багатьма «але»… Однозначно, підтримую володіння зброєю у власному помешканні для самозахисту себе і рідних, щоб потенційний грабіжник знав про можливу “зустріч”. Але без права виносу зброї за межі.
Віталій Поворозник, начальник міського відділу управління МНС у Тернопільській області:
– Враховуючи те, що на руках є багато незаконної зброї після революційних подій та теперішньої АТО і її переважна більшість перебуває в осіб негативного суспільного характеру, я твердо переконаний, що наявність зброї слід дозволити особам, котрі являються громадянами України, не мають проблем із законом, пройшли відповідний медичний огляд, досягли 21 року та пройшли початкову підготовку (в разі відсутності служби в ЗСУ).
Петро Мокрій, голова обласної організації “Підприємці Тернопілля”:
– Я категорично проти! В нас і без того вистачає злочинності. Зброя – це не іграшка. І володіти нею повинні абсолютно адекватні люди. А при наших реаліях, я маю на увазі корумповане суспільство, дозволи зможуть отримувати і люди з непередбачуваною поведінкою. Не зовсім розумію, для чого це питання піднімається. Думаю, хтось хоче на цьому заробити!
Руслан Кулик, радник голови Донецької ВЦА:
– Сьогодні стабільність у нашому суспільстві бажає бути кращою і спостерігається певний рівень напруженості й незадоволення. За таких умов є великий ризик того, що народ може «зірватися». Вислів «більше зброї – менше злочинів» у нас може просто не спрацювати, а може статися навпаки: «більше зброї – більше конфліктів». Хоча тепер хто хоче, той і так має зброю, незважаючи на законодавство. Чи може незаможна людина, яка і є найбільш незахищеною, купити собі зброю? Ні. Тому краще звернути увагу на вдосконалення системи захисту прав людини, судочинства, відкритості суспільства – і тоді питання володіння зброєю не буде таким гострим.
Володимир Шевченко, уповноважений з прав людини у Тернопільській області:
– Підтримую така ініціативу і вважаю, що люди мають мати право себе захищати самостійно. На мою думку, правоохоронна система дискредитувала себе в очах суспільства. Тому варто дозволити людям мати змогу захистити своє життя, здоров’я та своїх близьких. Є вислів: убиває не зброя, а людина! Тому не треба боятися, що коли громадяни матимуть зброю, почнуться масові збройні порушення. Чітка процедура отримання та контролю – і не буде жодних проблем! Кримінал і так має та користується зброєю, незважаючи на заборони.
Джерело: Тижневик "Номер один"