1 травня завершилася кампанія з електронного декларування доходів українського чиновництва. Ми ж продовжуємо знайомити читачів зі статками місцевої еліти та підготували аналіз декларацій депутатів Тернопільської обласної ради за 2016 рік.
У кого що?
Нагадаємо, що у попередніх випусках нашого видання ми аналізували статки депутатів Тернопільської міської ради спільно з координатором компанії “Стеж за грошима” ЧЕСНО у Тернополі Юлією Ковальчук. Позаяк «ЧЕСНО» з року в рік досліджує декларації і обласних народних обранців, Юлія люб’язно погодилася знову ексклюзивно для «Номер один» зазирнути за куліси електронного декларування керманичів області.
За словами Юлії Ковальчук, декларації обласних депутатів цікавіші від міських. Зокрема, активістка нарахувала, що серед депутатів-злидарів половина – “свободівці”, троє з них задекларували нульові доходи. Натомість капітал Антона Білика складає 48 млн. грн. А найбільше заробляють підприємці та їх дружини.
Хоч Тернопільська обласна рада і налічує 62 депутати, ми згадаємо лише тих, хто потрапив у ТОП-5 за трьома критеріями: депутати, які накопичили найбільший капітал, мають найвищі доходи від підприємницької діяльності та ті, хто отримує менше прожиткового мінімуму.
ТОП-капітал
Отож у ТОП-5 депутатів, які накопичили найбільший капітал, за словами Юлії Ковальчук, потрапив Орест Курило із “Народного контролю”, який серед усіх депутатів облради заробив найбільше. Депутат, його дружина та син займаються підприємницькою діяльністю, дохід від якої становить левову частку бюджету сім’ї. Згідно з ЄДР, Орест Курило займається виготовленням виробів із бетону для будівництва, дружина – виробництвом готових текстильних виробів, крім одягу, син – роздрібною торгівлею залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах. Окрім того, серед доходів сім’ї – 1 млн. грн. процентів, 13 тис. грн. пенсії депутата та 280 тис. грн. отриманої дружиною спадщини.
Ще одним фігурантом ТОП став Володимир Тимчишин – член фракції “Громадянська позиція”, який заробив у 2016 році 3 млн. грн.(дохід від зайняття підприємницькою діяльністю). Згідно з ЄДР, займається він виробництвом м’ясних продуктів та торгівлею ними.
Пристойний капітал накопичив і Роман Василіцький із “Самопомочі”, який займається підприємницькою діяльністю, зокрема оптовою торгівлею текстильними товарами. Він заробив 958 тис. грн. Дружина депутата – теж підприємець, заробила 932 тис. грн. і займається роздрібною торгівлею взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах.
Голова фракції “Народний контроль” в облраді Володимир Болєщук – теж у ТОП-5. Так за основним місцем роботи він отримав 16 тис. грн. Щоправда, із декларації депутата не зрозуміло, яке саме підприємство виплачує йому заробітну плату. За словами Юлії Ковальчук, Болєщук некоректно подав дані щодо джерела доходу, вказавши замість найменування підприємства ПІП того, хто отримує дохід, тобто своє. Активістка каже, що це дуже поширена помилка серед депутатів.
Наприкінці жовтня 2016 року Болєщук почав займатись підприємницькою діяльністю, відкривши ФОП, та заробив близько 250 тис. грн. Дружина депутата підприємцем є вже понад 10 років та зробила у 2016 році близько 950 тис. грн. Вона займається роздрібною торгівлею квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах.
Депутат Петро Васько та його дружина теж є підприємцями, займаються роздрібною торгівлею у неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Депутат заробив 849 тис. грн., дружина – 823 тис. грн. Серед річних доходів сім’ї зазначається також пенсія депутата, стипендія дочки, доходи від відчуження сільськогосподарської продукції та рухомого майна.
Голодують чи приховують?
Після пристойних статків перейдемо до тих народних обранців, які, судячи з декларацій, не живуть, а виживають. Зокрема, вісім депутатів задекларували доходи значно нижчі за прожитковий мінімум. Серед них – четверо “свободівців”: Ігор Баконь, Андрій Богуш, Сергій Коцемір та Олександр Башта.
Юлія Ковальчук каже, що Сергій Коцемір, між іншим, ще й став кандидатом на відкликання у 2016 р. за пропуски засідань комісії. За інформацією обласної ради, він із січня 2015 року мобілізований до лав Збройних сил України. Декларація депутата абсолютно порожня, зазначається тільки місце роботи: пожежник у МПК Скала-Подільська.
Інший «свободівець», Олександр Башта, взагалі невчасно подав свою декларацію. За це, каже Юлія, передбачено штраф, проте, згідно з декларацією, депутат не матиме змоги його навіть оплатити, адже ні доходів, ні заощаджень Башта не має. 1 травня депутат подав порожню декларацію, а через кілька годин вніс виправлення, зазначивши дружину та сина. Відмітимо, що, згідно з реєстром МВС, у депутата є 2 автомобілі, які він приховав у декларації.
А депутат Ігор Баконь хоч і задекларував автомобіль, 2 квартири та 2 земельні ділянки, проте за 2016 рік він та члени сім’ї не отримували ніяких доходів, не має депутат і заощаджень з минулих років.
Андрій Богуш зазначив у декларації, що працює менеджером-управителем у ТзОВ “Грандвест ЛТД”, проте заробив за рік за основним місцем роботи близько 5 тис. грн., також отримав 17 тис. грн. страхових виплат, 920 грн. – матеріальної допомоги учаснику АТО, 400 грн. – процентів та отримав разом з дружиною по 500 грн. як подарунок. Окрім того, депутат та його дружина задекларували готівкою по 5 тис. доларів.
Нижче прожиткового мінімуму «виживає» депутат Іван Марущак із БПП, який за рік заробив близько 9 тис. грн. у комунальному підприємстві Футбольний клуб “Тернопіль”. Окрім того, депутат задекларував 197 тис. грн. готівкою.
“Радикал” Сергій Швець працює директором ТОВ “Агросіч Центр”, за рік заробив 25 тис. грн. Доходи дружини депутата склали 17 тис. грн. А також вона отримала 34 тис. грн. матеріальної допомоги. В раді Швець є головою комісію з питань бюджету.
Доходи Лариси Римар, голови фракції “Громадянська позиція”, склали 15 тис. грн., зароблені в громадській організації “Центр регіонального розвитку та права”. 27 тис. грн. отримав чоловік депутатки в якості державної допомоги на дитину-інваліда. Та 12 тис. грн. – стипендія сина.
Інна Вовчок із фракції “Укроп” задекларувала лише 13 тис. грн. стипендії. До слова, вона є наймолодшою депутаткою в раді та ще навчається у ТНЕУ.
Заощадливі депутати
Попри те, що у деяких депутатів облради є досить незначні доходи, є низка обранців, які мають значні заощадження в готівці, на рахунках у банках та в статутних капіталах підприємств. У ТОП-5 таких потрапив Антон Білик із фракції БПП “Солідарність”, який вклав 46 млн. грн. у статутний капітал приватно-орендного аграрного підприємства “Іванівське”, де він є директором та засновником. В раді Білик є також членом постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та розвитку села. На банківських рахунках депутат має близько 1,3 млн. грн., 9,5 тис. євро та 40 тис. грн. готівкою.
“Радикал” Іван Навольський має значні вклади у статутних капіталах підприємств: приватне підприємство “Тіміртан” – 7,5 млн. грн., “Арма” – 5 млн. грн., ПП “Консервний завод – Заліщицький” – 15 млн. грн. ПП”Надін-Нті” депутат володіє разом із дружиною Надією Навольською, яка вклала 12 млн. грн. до статутного капіталу, а сам депутат – 3 млн. грн. Грошові активи у депутата відсутні.
Орест Курило задекларував близько 440 тис. доларів на банківських рахунках, готівкою депутат зберігає 258 тис. доларів та 1,3 млн. гривень. Окрім того, Курило вклав 196 тис. грн. у підприємство ТОВ ” Бучацька агропромтехніка “, де він є бенефіціаром. А дружина депутата має 33% корпоративних прав (69 тис. грн.) у ТОВ “Пролісок”. Роман Василіцький заощадив 7,8 млн. грн. та 97 тис. доларів готівкою, а також має 1,7 млн. грн. у банку. Володимир Болєщук же задекларував близько 3,7 млн. грн. грошових активів: готівки та коштів на банківських рахунках у різних валютах.
Джерело: Тижневик "Номер один"