Критична ситуація, що склалася на Тернопільській філії ДП «Укрветсанзавод», спонукала голову Тернопільської ОДА дати ряд термінових доручень. Зокрема, за результатами виїзної наради стало відомо, що протягом 10-15 днів має бути підготовлено проектно-кошторисну документацію, визначено підрядника і розпочато відповідні роботи з будівництва лагуни для перетворення відходів на органічні добрива. Процес будівництва попередньо має зайняти 3-4 місяці.
Через безвідповідальність та безгосподарність керівництва заводу Тернопільщина мало не опинилася на межі екологічного лиха. Протягом 2012-2015 років туди завозилися тваринницькі рештки, які не перероблялися. У 2016 році згідно із розпорядженням голови Тернопільської ОДА Степана Барни, а також рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки на дане підприємство тваринницькі рештки завозити заборонили. Проте питання з утилізацією вже накопичених відходів залишалося відкритим, шукалися шляхи вирішення проблеми. Критичною точкою відліку стало те, що через натиск кількох тисяч тонн тваринних відходів знесло огорожу і купа рештків перемістилася за межі підприємства.
З огляду на це, голова Тернопільської ОДА дав доручення в найкоротший термін розпочати будівництво спеціальної лагуни для запобігання розповсюдження рештків за межі території підприємства, а також перетворення їх на органічні добрива. Про це він повідомив під час огляду підприємства разом із в. о. директора ДП «Укрветсанзавод» Сергієм Заглоцьким та начальником головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області Василем Хомінцем.
«Що стосується цього заводу, то є кілька питань, які потрібно врегулювати негайно. Зокрема, йдеться про юридично-правову сторону. Адже з 2012 року ветсанзавод втратив статус юридичної особи й став філією ДП «Укрветсанзавод». При цьому, протягом 2012-2015 років на територію підприємства здійснювалося завезення відхідних матеріалів з метою утилізації, яка, зрозуміло, не проводилася. За той час уже накопичилося близько 4,5-5 тисяч тонн тваринницьких відходів», – зауважив Степан Барна.
Водночас він відзначив, що для того, аби виробити спільні дії з метою подальшої діяльності даного підприємства на Тернопільщину приїхав в. о. директора ДП «Укрветсанзавод» Сергій Заглоцький. Під час наради з ним домовилися про повну локалізацію відходів, які були акумульовані протягом цих років, щоб не допустити їх поширення, унеможливити подальше потрапляння у водні артерії та здійснити певні заходи валування. Для цього знадобиться щонайменше 1,5 мільйона гривень.
«У межах двох тижнів керівництво Укрветсанзаводу має звернутися до проектної організації, щоб підготувати проект і кошторисну документацію для здійснення відповідних дій щодо забезпечення фінансуванням цього проекту. Тоді ж потрібно знайти підрядника – виконавця робіт для будівництва спеціальної лагуни. Сподіваємося, що вже через три-чотири місяці нам вдасться перетворити всі ці рештки в органічні добрива. Водночас, для нас сьогодні є принциповим питання притягнення до відповідальності, в тому числі й кримінальної, тих посадових осіб, котрі були причетні до розвалювання даного підприємства, акумулювання відходів, що, власне, призвело практично до умов екологічного лиха», – акцентував Степан Барна.
Джерело: Тижневик "Номер один"