Цифрові технології охоплюють усе більше сфер нашого життя. Останні тенденції – використання QR-коду для оплати комунальних платежів. Працюють ці новації на базі ПриватБанку, який і запустив в Україні технології миттєвої безконтактної оплати комунальних платежів за допомогою QR-кодів і мобільного додатку «Privat24». Це дозволяє економити власний час і гроші та бути впевненим, що перераховані кошти надійдуть саме організаціям-надавачам послуг.
– Цього року ми розробили три послуги, які стосуються QR-коду: оплата проїзду зі смартфону, комунальні платежі та нарахування і внески мешканців ОСББ, – розповів керівник напрямку просування послуг бюджетним організаціям ПриватБанку Андрій Нитка. – Оплата проїзду зі смартфону поки що в Тернополі не застосована, тому що місто надає пільгу для учнів та студентів, а у нас програма розрахована або на повний квиток, або на безкоштовний проїзд. У червні банк розробив програму і для студентів та школярів, які оплачують 50% проїзду, і ми зараз працюємо з міськрадою по цьому питанню. Послугу по комунальних платежах запустили два місяці тому. Чим вона зручна? На смартфон встановлюється мобільний додаток «Приват24». Коли отримали квитанцію з тієї чи іншої служби з QR-кодом, то зайшли у «Приват24», зісканували код, вибрали картку, з якої треба оплатити комунальні послуги, підтверджуєте дію – і все. Це займає лічені хвилини. Чому ми вирішили застосовувати такий метод? Зараз в Україні налічується близько 15 мільйонів смартфонів, і ця цифра зростає щодня.
Система оплати комунальних послуг за QR-кодом працює також у Полтаві, Маріуполі, Черкасах та Івано-Франківську. Але Тернопіль є лідером за кількістю підключених підприємств до цієї системи.
– Тернопіль – єдине місто в Україні, де до приймання комунальних платежів за допомогою QR-коду під’єднано 300 підприємств, які надають послуги тернополянам, – відзначив директор Прикарпатського відділення регіонального управління ПриватБанку Юрій Акуленко. – Такого ще немає в інших містах. У QR-коді закодовано всі реквізити і призначення платежу, і це виключає помилки з боку як самого клієнта, так і банку й установи, якій направляється платіж. Така уніфікація дозволяє уникнути помилок. В місяць наш банк приймає 80 мільйонів платежів, і навіть незначний відсоток – це вже сотні тисяч помилок. І якщо порахувати людей, які будуть їх виправляти, то це дуже неефективно. На рік ми витрачаємо 236 днів, щоб з’ясувати, куди пішов помилковий платіж.
Утім в Тернополі не тільки підтримали новацію банківської установи, а й удосконалили її.
– Ми модернізували ідею, і причепили QR-коди не до організації, а до кожної квартири індивідуально, – каже директор ПП «Укрспецінформ» Михайло Шидлівський. – З якої б організації вам не прийшла квитанція з кодом, після його сканування буде висвітлюватись заборгованість по всіх службах. Тобто незалежно з якої квитанції ви його зісканували, потрапляєте на дані зі свого помешкання і можете оплатити всі послуги при наявності банківської картки і коштів на ній. Зрозуміло, що не всі мають смартфони, наприклад пенсіонери. Тому ми плануємо на базі одного із ЖЕКів і майже у всіх ОСББ зробити експеримент: виготовити для кожної квартири QR-код у вигляді пластикової картки. Голова ОСББ дасть кожному власнику квартири його код і пояснить, що з ним робити. З таким QR-кодом можна підійти до каси в банку, касир зісканує його й одразу потрапить на квартиру платника і можна оплачувати комунальні послуги. Потім подивимось, наскільки це буде практично і як мешканці будуть цим користуватися.
Додамо, що ті, хто не має смартфону, можуть здійснювати оплату і через сайт oplata.te.ua. Там треба ввести свою адресу, і висвітлюються всі реквізити, потім вводите номер картки, суму, яку треба сплатити, приходить на телефон СМС-пароль, підтверджуєте платіж – і все. Усе без комісії і без черг.
Джерело: Тижневик "Номер один"