У Міністерстві аграрної політики та продовольства України шукають способи відмовитись від продукту, який виробляють приватні домогосподарства, а саме – від молока другого сорту. Ситуацію з приводу цього коментує директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА Віталій Луй.
За його словами, майже в усіх країнах світу вже давно відмовились від такого молока і Україна також повинна це зробити. Щоправда, спершу таке рішення обов’язково обговорять із фермерами та експертами. Адже це серйозний соціальний удар для населення, яке традиційно виробляє молоко вдома.
– Молоко другого сорту, тобто те, яке невчасно охолоджується і не проходить фільтрації після доїння, є сировиною, яку важко переробляти в якісну продукцію. При цьому всі сучасні переробники, які оновили устаткування й виробляють молоко екстраґатунку, тобто європейських стандартів, не можуть «працювати» з молоком другого сорту. Саме тому, гадаю, в межах 8-10 років «домашнє» молоко повністю заборонять продавати на переробку. Утім це не стосується реалізації на ринках, якої не заборонятимуть, – зазначив Віталій Луй.
Водночас чиновник зауважив, що всім селянам, які тримають вдома корів, потрібно вживати певних заходів. Серед таких – об’єднання в кооперативи або створення мінімальних молочних сімейних ферм, за якими, власне, і майбутнє.
– Уже сьогодні кожному маленькому фермеру потрібно намалювати собі план на 3-5 років щодо переходу від виробництва молока другого сорту до молока першого сорту. Адже такі умови є вимогами сьогодення. Водночас виробництво якісного молока дозволить продавати його приблизно на 40% дорожче. Позаяк ціна на молоко залежить лише від двох показників – якості та кількості. Якість – це доїльні апарати, а кількість дозволить забезпечити об’єднання в кооперативи. Саме тому до цього потрібно прагнути і над цим працювати, – підсумував пан Луй.
Джерело: Тижневик "Номер один"