Лікар з Тернополя Ігор Гуменний разом з командою медиків зі Львова стали знаменитостями у столиці Афганістану – Кабулі. За місяць фахівці зуміли організувати та налагодити роботу кардіохірургічного відділення у приватній клініці Royal Medical Complex, а також провести першу в країні операцію на відкритому серці.
Понад місяць торакальний хірург університетської лікарні Ігор Гуменний провів в Афганістані – країні, абсолютно відмінній він нашої. Зі своїми традиціями, поглядами та проблемами. Довгі роки війни виснажили Афганістан та всі сфери його життя. В тому числі й медицину. На державному рівні вона представлена на низькому рівні. Єдина альтернатива – приватна практика. Саме там сьогодні намагаються впровадити технології, без яких є неможливим надання медичної допомоги.
Ігор Гуменний потрапив в Афганістан на запрошення свого товариша, кардіохірурга Мухамеда Самканай. Медики познайомились у клініці ім. Амосова, що у Києві.
Мухамед Самканай проходив там клінічну ординатуру. Тернополянин – підвищував кваліфікацію.
– Після цього Мухамед повернувся у Кабул і попросив мене організувати відділення, де він зможе працювати і розвивати кардіохірургію, – розповідає Ігор Гуменний. – У Кабулі кардіохірургічної служби як такої немає. Спроби налагодити роботу роблять лише приватні клініки.
Медик погодився і вже за кілька тижнів разом з колегою – перфузистом Ігорем Цюлуйманом – поїхали в Афганістан. Що цікаво, фактично ніхто з команди українських лікарів не розповів рідним, куди саме летять, аби не тривожити їх. Адже в країні досі війна і знаходитись там доволі небезпечно.
– Ігор Цюлуйман займався налагодженням апарата штучного кровообігу, я – організацією роботи служби в цілому: формуванням списків необхідного обладнання, медикаментів, облаштуванням операційної, прийомом та оглядом хворих, – пригадує Ігор Гуменний.
Клініка Royal Medical Complex доволі простора і непогано облаштована. Аналогію можна провести з нашими районними лікарнями. Практично все обладнання власники закупляли у Пакистані та Індії.
– Все необхідне керівництво клініки доставляло у межах двох-трьох днів. У цьому плані було легко. Єдине – більшість цього обладнання вже була в експлуатації, тому вимагала ремонту та налаштування, – розповідає Ігор Гуменний. – Основне питання – ангіограф. Його закупили ще рік тому, але він протягом усього цього часу не працював.
Тернополянин каже, що запустити операційну не вдалося б без інженерів компанії HOL DEV Анатолія Кудряшова та Михайла Сачівка. Вони дали нове життя обладнанню, яке знаходилось у лікарні і на ходу усували різні поломки та недоліки в його роботі.
– Хлопці зробили неможливе. У Дубаях в них забрали всі інструменти, але вони все одно виконали свою роботу, – зазначає пан Ігор.
У цілому підготовка до запуску кардіологічного відділення тривала два тижні. Протягом цього часу наші медики приймали та діагностували хворих. Коли інтервенційним радіологом Олександром Бараненком було зроблено першу коронарографію, до наших приїхала підмога – фахівці Львівського кардіологічного диспансеру на чолі з завідуючим кардіологічним відділенням Володимиром Морозом. Спільно українські медики (Ігор Гуменний, Володимир Мороз, анестезіолог Юхман Ігор, перфузіолог Іван Міськів, перфузист Ігор Цюлуйман, операційна медсестра Ольга Жидачівська) зробили першу відкриту операцію на серці. До цього часу в Афганістані їх не проводили.
Наступного ранку вони прокинулися знаменитими – їх показали всі центральні телеканали.
Річ у тім, що потреба у кардіохірургічних операціях у країні стоїть дуже гостро. Там практично не працює первинна ланка, тому більшість хворих потрапляють до лікарів уже в запущеному стані. Плюс немає ревматологічної служби, яка би займалася ревматологічними хворими. Ці неліковані пацієнти мають набуті вади клапанів і вже у віці 30-35 років потребують хірургічних втручань.
– У місцевих клініках встановлено ангіографи. Там приймають хворих, встановлюють їм діагноз і відправляють на лікування у Пакистан та Індію. Там лікування коштує дуже дорого – приблизно 8-10 тис. доларів, тому не кожен міг його собі дозволити. Тепер пацієнти можуть отримувати допомогу в Кабулі. При цьому послуга буде удвічі-втричі дешевшою, – наголошує Ігор Гуменний.
Він пригадує, що напередодні запуску відділення не спав майже дві доби.
– Усі готувалися. Це був шалений адреналін. Оперували майже всю ніч, – зауважив лікар.
Загалом українські медики протягом місяця перебування провели близько 30 стентувань та близько 60 коронарографій.
Крім того, зробили чотири кардіохірургічних операції на відкритому серці.
– Для мене це стало неоціненним досвідом в організації кардіохірургічної служби. Усе вдалося завдяки командній роботі, – підсумував Ігор Гуменний.
Коментар
Перфузіолог Львівського кардіологічного диспансеру Іван Міськів
– Згадую, як все починалось. Ігор Гуменний з файного міста Тернополя запропонував нам спробувати «східного адреналіну». Ми погодилися. Дехто їхав на «стажування» в Туреччину, хтось – у Польщу, дехто вже майже був у Німеччині, але зустрілися всі в Кабулі.
Справді, зібралася команда однодумців, професіоналів і чудових людей. Особливий респект інженерам компанії HOL DEV Анатолію Кудряшову та Михайлу Сачівку – хлопці надзвичайно талановиті! Інсталювати ангіограф серед гір з одною викруткою – це круто. Інтенсивність роботи інтервенційного радіолога Олександра Бараненка на 3-й день викликала дефіцит витратних матеріалів у всьому Кабулі, а кількість пацієнтів зростала.
І основне: Ігор Гуменний та Ігор Цюлуйман за тиждень зуміли організувати кардіохірургічну операційну, ICU та все необхідне для проведення операцій на серці. Ігорю, думаю, організувати кардіохірургію в Тернополі буде в рази простіше, ніж посеред гір! А якщо виникнуть труднощі… до Тернополя значно ближче, ніж до Афганістану.
Джерело: Тижневик "Номер один"