Зовнішнє незалежне оцінювання добігає кінця. Організатори роблять перші підсумки. Кажуть, цього року спрацювали злагоджено. З головних моментів – тестування для дітей з особливими потребами, вилучені з аудиторії учасники та апеляції.
В області значно зменшилась кількість охочих пройти ЗНО, а разом з тим – і вступити у вищі навчальні заклади. В першу чергу на це вплинула демографічна ситуація в країні. З іншого боку, цього року МОН дозволило при вступі у вуз використовувати сертифікати 2016 року. Таким чином частина потенційних вступників уже мала сертифікати, тож не потребувала повторної участі.
Загалом в області для участі в ЗНО зареєструвалося 5742 особи. Тоді як у 2008 році – понад 12 тис. В залежності від навчального предметуа кількість учасників є різною. Найбільше зареєстрованих – на українську мову та літературу, найменше – на російську мову – всього двоє.
Особливістю цьогорічного тестування є те, що всі 11-класники складали державну атестацію у формі зовнішнього оцінювання. Великі тестування проводились у районних центрах та містах обласного значення (українська мова та література, історія України). Інші предмети – у трьох центрах: Тернопіль, Чортків та Кременець.
– Велика увага цього року приділялася дітям з особливими потребами, – розповідає відповідальний за проведення ЗНО в Тернопільській області Юрій Шайнюк. – У навчальних закладах для них готували окреме приміщення. Всього було зареєстровано шестеро таких дітей. Вони здавали тестування у Тернополі та Борщеві. Серед них були діти, які потребували сурдоперекладу, діти, яким потрібен постійний медичний нагляд, діти на інвалідних візках. Для них було відведено на півгодини більше часу, ніж для решти.
Досвід показав, що більшість шкіл не готові працювати з такими дітьми. Вони не пристосовані для забезпечення їхніх потреб. За підсумками роботи керівникам районів дано доручення протягом літнього періоду біля шкіл, у першу чергу опорних навчальних закладів, встановити пандуси, всередині як вбиральні, так і навчальні кімнати облаштувати під вимоги дітей з особливими потребами.
Окрім того, кілька разів на пункт тестування доводилось викликати «швидку». В основному проблеми виникали через сильне хвилювання дітей. На пунктах чергували медичні працівники, які мали необхідний перелік медикаментів і надавали кваліфіковану допомогу.
Під час тестування було виявлено два порушення – у Хоросткові та Тернополі. Під час технологічної перерви в учасників знайшли мобільні телефони, що заборонено регламентом пункту тестування та процедурою проведення ЗНО. Це для того, щоб вони мали можливість трохи більше часу попрацювати і виконати необхідні завдання.
– Такі учасники в подальшому були позбавлені права продовжувати процедуру тестування. Оскільки це цьогорічні випускники, то оцінка в атестат про повну загальну середню освіту з української мови в них буде 1 бал. А в результаті за шкалою від 100 до 200 балів, які дають їм змогу вступати у вищий навчальний заклад, вони не подолали порогового бала. Виходить, для цих учасників вступна кампанія у цьому році завершена, адже українська мова та література є обов’язковими предметами для вступу у будь-який вищий навчальний заклад, – пояснює Юрій Шайнюк.
Є частина учасників, які не погоджуються з результатами оцінювання і подали апеляцію. Точної цифри оскаржень організатори наразі сказати не готові. Оскільки апеляції подаються безпосередньо в Український центр оцінювання якості освіти в Києві, а не на місцях. З огляду на дані попередніх років, кількість заяв становить близько 0,01% від загальної кількості дітей. Наразі відомо лише про сім оскаржень.
Джерело: Тижневик "Номер один"