Епідеміологи зробили свої прогнози щодо захворюваності на кір у цьому році. Передбачається, що в області протягом року захворіють близько 2000 осіб. Найбільше хворих очікують на осінній період, коли діти повернуться в організовані колективи.
Днями відбулося позачергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при облдержадміністрації щодо ускладнення епідемічної ситуації з захворюваності на кір у Тернопільській області. Участь у ньому взяли представники ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України».
З початку року в області розпочався прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір.
Станом на 30 червня в області зареєстровано 52 випадки кору (Бучацький район – 42 вип., Чортківський – 7 вип., Борщівський – 2 вип., Збаразький – 1 вип.).
Підйом захворюваності, перш за все, пов’язаний з низькими відсотками охоплення профілактичними щепленнями дитячого населення. У 2016 році отримали вакцинацію лише 20% дітей, ревакцинацію – 14,7%.
Прогнозується, що протягом літа захворюваність буде зростати, проявлятися у вигляді спорадичних випадків на більшості адміністративних територіях з переходом до спалахів в організованих дитячих колективах, у т.ч. в закладах оздоровлення. Захворіють близько 250 чоловік.
Ризик захворіти актуальний для всіх вікових категорій. А особливо для дітей.
У перший місяць осені очікується підйом захворюваності з переважанням спалахів в організованих колективах (навчально-виховних закладах, школах, ВНЗ). Загальне число захворілих може скласти понад 1 500 чоловік. Не виключені ускладнення у вигляді коревих енцефалітів та пневмоній.
Єдиним засобом захисту при захворюваності на кір є вакцинація. Календар профілактичних щеплень включає в себе вакцинацію в один рік – перше щеплення і через п’ять років – наступне, яке закріплює захист від інфекції.
Статисти проаналізували всі спалахи та підйоми захворюваності в Україні стосовно кору, які відбулися у 2001, 2006 та 2012 роках. Визначили співвідношення вакцинованих та невакцинованих дітей на час хвороби. За результатами дослідження з’ясувалося, що з числа дітей, які захворіли на кір, близько 70% не були вакциновані. 13% мали одноразову вакцинацію, 14-15% – дворазову.
На сьогодні в Україні немає моновакцини проти кору. Використовується трикомпонентна – проти кору, паротиту та краснухи. Але вона дає достатній рівень захисту, – зазначає головний позаштатний спеціаліст-епідеміолог обласного управління охорони здоров’я Марія Павельєва.
Медики стверджують, що вакцина для профілактичних щеплень в області є. Вона надійшла централізовано і закуплена за бюджетні кошти.
– Вакцина призначена для проведення планових щеплень вікових груп, передбачених на 2017 рік, – каже Марія Павельєва. – Щеплення можна отримати у лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання. Враховуючи недостатнє забезпечення імунобіологічними препаратами, у перелік тих, хто може отримати вакцинацію, включено такі категорії, як діти, старші двох років, які не були охоплені у зв’язку з різними обставинами. І діти, старші семи років.
Більшість дітей не хворіють навіть при отриманні однієї дози, стверджують медики. Але є й інші приклади. Все залежить від індивідуальних особливостей дитини. Є частина імунорефлекторних дітей, які взагалі не реагують на щеплення. Також це залежить від обставин, за яких відбулося інфікування. Ризик захворювання зростає, якщо дитина була ослаблена, недавно перенесла якусь хворобу. Тим не менше, навіть якщо так станеться, діти, які отримали щеплення, переносять захворювання легше.
Джерело: Тижневик "Номер один"