Найсвіжіше:
• Конфлікт довкола будівлі колишньої Тернопільської телерадіокомпанії: погляд ветеранів • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка
rss

Романа Шухевича замість Києва показали в Тернополі


Опубліковано: 13 Липня 2017р. о 13:39

У ці літні дні постать Романа Шухевича – Головного командира Української повстанської армії (УПА), генерал-хорунжого під псевдонімом “Тарас Чупринка”, Голови Бюро проводу організації українських націоналістів (ОУН) під псевдонімом “Тур”, Голови Генерального секретаріату Української головної визвольної ради (УГВР) під псевдонімом “Роман Лозовський” – проймає неймовірним щемом. Адже 30 червня 110 років тому Роман Шухевич народився. Подія могла не вийти за рамки звичайних святкувань, якби не кілька «але»…

DSC00659
Історик Василь Штокало демонструє унікальні марки з зображенням Романа Шухевича, випущені підпільною поштою України в США

 

Як і 75 років тому, Україна воює з тим самим загарбником, московсько-російським, проти кого вела подиву гідну війну українська нація, очолена Романом Шухевичем. Як і тоді, тепер питання волі, самостійно господарювати на власній землі, вирішувати, з ким дружити, стоїть так само гостро. Як і тоді, сучасна війна спомагається, підтримується мирним населенням.

Сьогодні, аби хоч якось вирівняти становище морального розуміння цінностей українців, Київська міська рада перейменувала проспект «Ніколая Ватутіна» на «Романа Шухевича». Здавалося, багато хто став мудрішим із березня 2014-го. Здавалося… Насправді, досить багато осіб хочуть жити по-новому, але бути в шкурі по-старому. Здійнявся шум із відповідними зверненнями до суду. Однак ще 2007 року, у 100-річчя з дня народження Романа Шухевича, аби зірвати зусилля Президента Віктора Ющенка, Союз антифашистів та інтелігенція за соціалізм намагалися протиставити Романа Шухевича сталінському генералу, який форсував Дніпра ціною людських життів, Ніколаю Ватутіну. Зась. Однак, коли прийшов путінський комісар Віктор Янукович, то звання Герой України – Роман Шухевич було оскаржено в суді.

На підтримку життя проспекту “Романа Шухевича” в Києві тернопільський історик Василь Штокало запропонував провести виставку ним же зібраних загалом філателістичних знаків. Керуючий справами Київської міської ради Ігор Хацевич підтримав його двома руками “за”. Відповідні погодження відбулися щодо місця та часу заходу безпосередньо з київським міським головою Віталієм Кличком. Здавалося, на повні вітрила. Здавалося…

Василь Штокало цій виставці дав назву «Від столиці воюючої України (ОУН-УПА-УГВР), село Бишки на Тернопіллі, до столиці незалежної України, Київ” (місце огляду – кулуари перед колонним залом Київської міської ради). Дослідження недавнього нашого минулого показують, що від ІІІ-го Надзвичайного великого збору ОУН (відбувся у селі Бишки, а не хуторі Веснівка), з серпня 1943 року і до вересня 1945-го, загибелі в Бишках Якова Бусла, референта пропаганди Проводу ОУН, це підлісне, мальовниче, патріотичне, переважно однорідне українське село стало столицею воюючої України Романа Шухевича. Звідси керували лавами УПА, мережею ОУН, тут вироблялося означення майбутнього загальнонаціонального уряду УГВР.

На справжнє свято філателії львівський умілець Андрій Пилюх власним коштом виготовив поштовий конверт «Київ, проспект Шухевича» із власною маркою «Роман Шухевич», з малюнком тернополянина Кіналя. Передбачалося погашення даного відправлення. Однак…

Раптово Ігор Хацевич пішов у відпустку і постало питання з доставкою п’яти поштово-виставкових стендів. Зусилля змінити щось заходили у глибоку безвихідь. 27 червня ввечері, після кількох днів отруєння якимись гострими випарами, Василя Штокала забрала швидка допомога в лікарню з підозрою на запалення нирок. Здавалося, крах. Здавалося…

Виставка таки відбулася. У Тернополі, а не Києві, в обласному краєзнавчому музеї, а не Київській міській раді. Наше місто не проспало, а віддало належне Великому Українцю – Романові Шухевичу.

З Києва ж надходили надзвичайні вістки. Суд ухвалив рішення про залишення в силі рішення Київської міської ради про найменування проспекту «Романа Шухевича». До речі, цю інформацію вперше оприлюднив Міністр культури Євген Нищук на заході пам’яті Романа Шухевича в київському будинку вчителя. До того музей ІІ-ї Світової війни в Києві розгорнув більш-менш правдиву виставку джерел-документів про Романа Шухевича.

Славно, що Україна виплекала достойних синів – Романа Шухевича, Степана Бандеру, Євгена Коновальця. Вони не дали загинути Батьківщині, а їхні послідовники на сході не дають ворогу занапастити нинішню Україну.

Кожний тернополянин та гості міста можуть оглянути в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї наявну виставку (діятиме до кінця літа). Є можливість подивитися на незламного Романа Шухевича та поглядом доторкнутися до того, що не зірвано.

Іван Білий


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
24 Листопада
23 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше