Згідно статті 1 Конституції України: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава».
Демократія – форма організації суспільства, його державно-політичного устрою, що ґрунтується на визнанні народу джерелом влади, послідовному здійсненні принципу рівності і свободи людей, їх реальної участі в управлінні справами держави і суспільства.
Демократія являє собою повноцінний політичний режим, заснований на методі колективного чи колегіального прийняття рішень, при якому кожен з учасників має рівний вплив на кінцевий результат, відповідно і міра відповідальності, а також соціальної напруги, вимірюється часом, на який прийняте це рішення, будучи швидше розмитим суспільним чинником. Зараз її відносять до основних і універсальних суспільних загальнолюдських цінностей. Демократія є фундаментом для побудови принципів всіх провідних держав, співтовариств, союзів і федерацій, а також лежить в основі Організації Об’єднаних Націй. Механізми демократії засновані на вільному волевиявленні народу, неухильному дотриманні прав і свобод людини, а також тісно пов’язані із забезпеченням правопорядку, стабільності та цілісності її інститутів і її моделі.
Враховуючи ініціативи та практичні напрацювання, Генеральна Асамблея ООН, на своєму 46-му пленарному засіданні, яке відбулося 8 листопада 2007 року, ухвалила рішення про щорічне відзначення Міжнародного дня демократії, який встановила 15 вересня, що було виражено у відповідній резолюції № 62/7.
Станом на кінець XX – початок XXI століття демократія позиціонується головним трендом на світовій арені. У вересні 2015 року всі 193 держави – члена Організації Об’єднаних Націй прийняли Порядок денний сталого розвитку на період до 2030 року, який передбачає план побудови кращого майбутнього для всіх. Виконуючи цей план, людство за 15 років має ліквідувати крайню бідність, перемогти нерівність та несправедливість і захистити планету.
Джерело: Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області