У смт Затока Одеської області відбулася щорічна всеукраїнська нарада-семінар для представників органів місцевого самоврядування районного та обласного рівнів. Головні питання, які піднімалися на заході, зачіпають поточну діяльність та майбутні умови роботи місцевих представництв у контексті децентралізації.
Інформували учасників запрошені високопосадовці центральних органів влади та провідні експерти у галузі місцевого самоврядування. Щорічно нараду-семінар організовує Українська асоціація районних та обласних рад, у якій взяв участь голова Тернопільської обласної ради, віце-президент Української асоціації районних та обласних рад Віктор Овчарук. Тернопільщину також представили семеро голів районних рад: голова Підволочиської районної ради Ігор Монартович, Підгаєцької – Ірина Баран, Кременецької – Володимир Стефанський, Тернопільської – Андрій Галайко, Козівської – Петро Репела, Бережанської – Василь Білик, Монастириської районної ради – Володимир Данилюк.
Нарада-семінар проводилась у формі теоретичних занять та практикумів, на яких обговорювались актуальні питання впровадження децентралізації. Відповідно до програми, учасникам розповіли про оновлену нормативно-правову базу та як її застосовувати, навчали налаштуванню комунікацій, написанню інфраструктурних проектів, налагодженню співпраці з міжнародними організаціями, програмами технічної допомоги та інше.
Учасники мали змогу обговорити низку важливих тем, а також деякі резонансні проекти нормативно-правових актів, навколо яких точаться гострі дискусії дотепер. Зокрема, це Закон «Про порядок утворення, ліквідацію районів, встановлення і зміни меж», де мова йде про укрупнення районної ланки шляхом їхнього злиття. Другий важливий законопроект — «Про дотримання державного нагляду (контролю) за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України», що розроблений Мінрегіоном та в якому закріплюється процедура контролю за рішеннями ОМС.
Також окремий акцент у програмі наради-семінару стояв на секторальній децентралізації. Мова йшла про освіту, медицину, бюджети та податки у контексті реформ. Крім того, вже традиційно ішлося про застосування антикорупційного законодавства, діяльність міжнародних організацій та проектів, а також про те, як стати лідерами у своїх громадах.
До участі у модеруванні та проведенні дискусійних панелей були запрошені високопосадовці центральних органів влади, органів місцевого самоврядування та провідні представники експертного середовища. Серед них – В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров’я, Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки України; голови Одеської, Тернопільської, Хмельницької обласних рад тощо. Зокрема Віктор Овчарук – модератор дискусійної панелі «Децентралізація – основа для формування ефективної системи територіальної організації влади”. «У час впровадження реформ, особливо такої кардинальної, як децентралізація, вкрай важливими є обмін досвідом, практичні аспекти, спілкування з фахівцями, вироблення спільних позицій з актуальних питань. Адже наше головне завдання полягає у тому, щоб органи місцевого самоврядування працювали на найвищому рівні», – вважає Віктор Овчарук, який, привітавши учасників семінару, зазначив: «Тема ефективної системи організації територіальної влади, без сумніву, стоїть на порядку денному реалізації комплексних реформ в Україні. У 2014 році держава активно взялася за докорінну реформу місцевого самоврядування шляхом передачі на місця реальних повноважень та обов’язків, а також відповідного матеріального ресурсу. Ця проблема потребувала вирішення давно, адже розвиток місцевого самоврядування фактично здійснювався лише на рівні територіальних громад, міст обласного значення, оскільки переважна більшість територіальних громад через їх надмірну подрібненість та надзвичайно слабку матеріально-фінансову базу були неспроможні виконувати всі повноваження органів місцевого самоврядування. Сьогодні Україна неухильно спрямовує свої зусилля на реалізацію євроінтеграційного курсу, виконання міжнародно-правових зобов’язань, у тому числі з питань розвитку місцевої і регіональної демократії. Важливу роль у цих процесах відіграє реформа місцевого самоврядування».
Окресливши загальні процеси децентралізації та їх перебіг на Тернопільщині, голова обласної ради підсумував: «Звичайно, є і проблемні моменти. Триває клопітка та непроста робота щодо секторальної децентралізації. Громади завершують формувати мережі закладів галузей охорони здоров’я, освіти, культури, системи житлово-комунального господарства та вчаться ефективно ними управляти. 2017 та 2018 роки мають стати вирішальними у завершенні реформи, усунувши дуалізм, зайву бюрократію в організації влади та управлінні територіями. Водночас контроль держави має бути забезпечений».
Джерело: Тижневик "Номер один"