Понад 14 мільйонів гривень у 2016 році виділили ТОВ «Фірма «Промгазтехнологія» за «виконання будівельних, монтажних, пусконалагоджувальних робіт у складі проекту з технічного переоснащення котелень для використання альтернативних видів палива». Згідно з даними сайту «ProZorro», замовником робіт виступило комунальне підприємство ТМР «Тернопільміськтеплокомуненерго». Йшлося, зокрема, про вже нашумілі в Тернополі котельні на торфі.
Чергова «схема»?
Нагадаємо, що фірма «Промгазтехнологія» має прописку у Фастові (Київська область). У серпні 2016 року її власники зареєстрували у Тернополі ТОВ «Тернопільтепло», яке, згідно з документами, виступає інвестором реконструкції місцевих котелень на торфі.
Ми неодноразово писали про те, що, окрім фастівчан, серед засновників фірми-інвестора «засвітилися» і близькі родичі міського голови, і його однопартійці-«свободівці». Проте громаду Тернополя лякав не приватний інтерес першої особи міста, а екологічні наслідки такого проекту. Адже торф, на їхню думку, «травитиме» жителів Тернополя. І яким би дешевим від не був, заплатити здоров’ям люди категорично відмовляються.
Нагадаємо, що кілька тижнів тому під час громадських слухань більшість тернополян навіть проголосували за те, щоб заборонити впровадження торф’яних котелень у місті.
Натомість керівництво Тернополя продовжує наполягати на тому, що такий вид палива дозволить економити та не залежати від постачання газу. Та основним аргументом влади все ж був той факт, що ТОВ «Тернопільтепло» готове вкладати власні кошти у проект, при цьому не запихаючи руки до бюджетної казни.
Тому інформація про вже витрачені 14 млн. грн. підняла на сполох городян. Особливо зважаючи на те, що КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» через борги кілька місяців «тримало» місто без гарячої води. «Звідки у збиткового КП такі кошти?» – запитували люди. Тернополян обурило те, що їх не лише не запитали, перш ніж будувати торф’яне благо, а ще й витратили на це їхні гроші. Не менш здивував цей факт і депутатів ТМР.
– «Вилазить» чергова брехня міського голови та директора КП. У бюджетної комісії, а потім у депутатського корпусу вони просили кошти на поповнення статутного капіталу – начебто на зарплату працівникам комунального підприємства. Аферисти! – заявив екс-голова бюджетної комісії міської ради Ігор Турський.
Платили 200 тисяч максимум?
Щоб пролити світло на цю ситуацію, ми звернулися до директора КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрія Чумака.
– Ці кошти взагалі через нас не проходять. Ми тільки перевіряємо, чи всі документи відповідають законодавству. Фінансуємо ж роботи не ми. Щоб пояснити зрозуміліше, уявімо, що будується дитячий садочок, який умовно за кошторисною документацією обійдеться в мільйон гривень. Та є благодійник, який готовий вкласти ці кошти. До прикладу, зараз ми виграли грант по ІТП (індивідуально-теплових пунктах). Усі разом вони коштують 5 млн. євро. Ми укладаємо договір на цю суму, з них 80% дарує нам Фонд охорони довкілля. Проте ці 80% потрапляють на рахунок підрядника напряму, а 20% спільного внеску ми беремо на себе. Та проектно-кошторисна документація складається на всі 5 млн. євро. Це вартість об’єкта загалом, яка в подальшому впливатиме на собівартість продукції, економіку і. т. д., – каже пан Чумак.
Тому, за словами Андрія Костянтинович, із кишені комунального підприємства витратили на кожну котельню максимум по 50-200 тис. грн. Решту дав інвестор.
– Така схема фінансування є звичною практикою там, де однією зі сторін виступає природній монополіст. У даному випадку – КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»,- підсумував Андрій Чумак.
На жаль, повірити на слово директору КП буде складно. Адже на сайті «ProZorro» чітко вказано, що саме «Тернопільміськтеплокомуненерго» оплачує роботи. Вочевидь, окрім усних пояснень, депутати проситимуть у Чумака ще й документи. Адже питання торф’яних котелень розглядатимуть на найближчій сесії ТМР. Народні обранці вирішуватимуть: підтримувати рішення громадських слухань чи ні.
Джерело: Тижневик "Номер один"