13 -14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці, у День захисника України в музеї просто неба «Табір ВО УПА «Волинь-Південь» зі всієї області та інших регіонів України з’їхались активні громадяни, щоб вшанувати 75-ту річницю створення Української повстанської армії.
У програмі заходів: прийняття присяги повстанця, рейд до могили провідника Хрона, презентація книги «Бандерівці. 200 історій із ХХ-го століття», Сергія Волянюка «Нові дослідження історії УПА на Тернопіллі», презентація коміксів із життя українського повстанця.
Учасники змогли пройти бойову підготовку із клубом історичних реконструкцій, взяти участь у спортивних змаганнях, послухати та самим заспівати повстанських пісень. У концерті брали участь Володимир Вермінський з «Відлунням криївки» та Орест Лютий з «Лагідною та суворою українізацією».
У рамках повстанських кіноночей – прем’єрний показ документального фільму «Жива УПА», зустріч з авторською групою, фільм «Нескорені», презентація фільму «Червоний».
14 жовтня урочисті заходи розпочалися з літургії у повстанській каплиці. Тут освятили алею пам’яті та слави, повстанські ікони. На місцевому повстанському цвинтарі відправили панахиду.
Звертаючись до учасників фестивалю «Луни повстанського краю», голова обласної ради Віктор Овчарук наголосив: «Символічно, що нинішні урочини відбуваються на цій святій землі, щедро политій кров’ю героїв. Адже саме в Антонівцях на початку квітня 1943 року було створено штаб УПА «Південь». Згодом його ще називали «Антонівською республікою», оскільки це була перша військова база українських упістів на Волині з досконалою логістикою.
Сьогодні все менше залишається людей, які були учасниками визвольних змагань. Та основне, щоби пам’ять про них і про їхні подвиги не зникла з наших сердець. Саме на місці, де зараз капличка, стояла повстанська капличка. Тут вояки сповідалися, звідти йшли у рейди, тут їх хоронили. Ми поклоняємося їхній звитязі, хочемо, щоб наші діти перейняли їх мужність та вірність Україні. Сплив час, після тих років пройшло чимало подій, та пам’ять про нелегку підпільну боротьбу не знищити. Кажуть, що історія Українського війська не довга, властиво, як й історія Української держави. Однак переконаний: сучасні українські військовослужбовці є спадкоємцями слави, військової доблесті та честі великих своїх попередників, які на весь світ прославилися свою мужністю, звитягою, нескореністю та вірністю українським ідеалам. У нинішні дні, на жаль, подвиги своїх дідів та прадідів доводиться повторювати нашим сучасникам на Донбасі, зустрівшись із потомками тих самих московських агресорів. Вірні сини України, дивуючи світ самопожертвою та мужністю, стали на захист незалежності та цілісності нашої держави проти до зубів озброєних проросійських найманців та кадрових військових сусідньої держави. І у цій нерівній боротьбі, без сумніву, перемагають захисники України, бо захищають вони свою землю, свою Вітчизну і свій дім».
Віктор Овчарук разом зі Степаном Барною вручили нагороди родинам героїв УПА – хрести бойових заслуг та відзнаки сучасним захисникам України.
Усіх присутніх захопила реконструкція бою та повстанські пісні у виконанні аматорських і професійних колективів, виступи культових патріотичних гуртів «Рутенія» та «Тінь сонця».
Організатори фестивалю ставили собі за мету надати можливість кожному його учаснику в ході історичної реконструкції відчути себе повстанцем і пізнати тогочасний побут – пройти блок-пости і повстанські дозори, долучитися до історичних вишколів, озброїтись історичною, краєзнавчою та патріотичною літературою від ЛІТБАТУ, ознайомитись із раритетними документами ОУН-УПА у штабі та пресовій кімнаті, спробувати себе в патріотичних та спортивних змагах, відвідати реставровані об’єкти повстанського табору (пекарню, конюшню, криївку тощо). Безперечно, відтворити атмосферу минулого організаторам вдалося.
Джерело: Тижневик "Номер один"