На Тернопільщині розпочався опалювальний сезон і споживачі комунальних послуг надіються на призначення субсидій. Люди звикли отримувати субсидію, але не завжди знають, як працює запропонована державою схема. Адже житлові субсидії призначаються споживачам, і держава тим самим бере на себе зобов’язання сплачувати певну частку коштів за комунальні послуги людей.
На сьогодні між обленерго та учасниками розрахунків, якими є Головне управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області, Департамент фінансів Тернопільської облдержадміністрації та ДП «Енергоринок», підписано 12 протокольних рішень, згідно з якими станом на жовтень 2017 року держава не відшкодувала ВАТ «Тернопільобленерго» понад 23 мільйони гривень. Стає зрозуміло, що держава не має достатньо ресурсів фінансувати такі величезні обсяги субсидій, тому й підписані спільні протокольні рішення ігноруються державними органами.
Головним провідником запропонованої державою схеми відшкодування субсидій на оплату електроенергії виступає обленерго, на рахунках якого збирається ресурс субсидій, адже кошти з бюджету лише транзитом заходять на рахунки комунальних підприємств, а потім одразу перетікають до ДП «Енергоринок». На практиці енергопостачальна компанія залишається «сам на сам» з енергоринком, і всі кошти, котрі фактично заборгувала держава, енергетиків зобов’язують оплачувати самостійно.
На додачу до зазначеної ситуації Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, встановила для ВАТ «Тернопільобленерго» “нульовий” алгоритм. Це означає, що на рахунках компанії залишається 0% від зібраних від споживачів коштів. Щоб споживачі розуміли: в обленерго не залишається коштів, усі гроші відразу переводяться на рахунки ДП “Енергоринок». При цьому відшкодування за непрофінансовані державою субсидії на рахунок обленерго так і не надходять.
От і виходить замкнуте коло: держава обіцяє пільги і субсидії, хоча коштів на це не виділяє, а енергокомпанії зобов’язані оплачувати непрофінансовані субсидії ДП “Енергоринок», при цьому не отримуючи вчасно відшкодувань від держави.
Така ситуація в енергетиків виникає вже неодноразово і викликає чимало проблем. Уже зараз є складнощі з ремонтами і підтриманням електромереж у робочому стані, з закупівлею паливно-мастильних матеріалів. Це дуже серйозна проблема, адже у разі виникнення аварійної ситуації енергетикам реально ні на чому буде виїхати на усунення аварій і ні з чим, адже витратні матеріали для ремонтів також потрібно купити. Окрім того, щомісяця ВАТ «Тернопільобленерго» потрібно шукати кошти для виплати заробітної плати працівникам.
Такий стан в енергетиці призводить не лише до фінансової напруги в галузі, а й до нарощення боргового шлейфу держави перед енергетиками, а відтак, і перед споживачами, котрий у будь-якому випадку потрібно буде сплатити. От тільки хто буде платити? Адже у державній скарбниці коштів на субсидії бракує. Чи не планує держава ці свої борги плавно перекласти на плечі споживачів?
Енергетики звертаються до очільників області та держави втрутитися в цю ситуацію, аби не створювати надзвичайного стану в енергетиці та не викликати соціальної напруги в суспільстві.
Джерело: Тижневик "Номер один"