Понад рік оббивання порогів мерії, звернення, заяви, акції спротиву та навіть громадські слухання не зупинили впровадження торф’яних котелень у Тернополі. Так на останній сесії міськради депутати не підтримали проекту рішення, який благали прийняти місцеві активісти. Натомість більшістю голосів підтримали проект міського голови Сергій Надала, згідно з яким котельні на торфі запустять, як тільки вони отримають усі екологічні висновки.
– Заборонити на території м. Тернополя експлуатацію котелень чи інших генеруючих потужностей на альтернативних видах твердого палива, які не отримали позитивних експертних висновків, дозволів, сертифікатів та ліцензій щодо дотримання державних будівельних, екологічних, санітарних та природоохоронних норм або інших вимог, передбачених чинним законодавством, – йдеться у рішенні сесії.
Через цей документ виник конфлікт у сесійній залі. Активісти наполягали, щоби депутати голосували за повну заборону торфу, натомість отримали «формальну» відписку про те, що все відбувається в межах чинного законодавства.
– За рішення громадських слухань вони хочуть виставити якийсь свій проект, у якому нема жодного слова про торф, – заявила активістка Юлія Мамчак. – У ньому йдеться лише про обмеження щодо опалення твердим паливом. У нас же буде опалюватись усе торфом, який є порошкоподібним. Тобто виходить, котельні торф’яні будуть!
Міський голова Сергій Надал натомість заявив, що так звані громадські слухання провели не так, як мали би це зробити відповідно до законодавства. А думка тернополян, які ходили на слухання та проголосували «за» заборону торф’яних котелень, не відображає настроїв жителів Тернополя.
– Те, що відбулося, це не громадські слухання, а збори мешканців, бо вони не відповідають усім тим вимогам, які ставляться до проведення громадських слухань, – заявив Сергій Надал. – Друге питання: У Тернополі є 220 тис. населення. А на ці так звані громадські слухання зігнали аж 220 чи 250 людей. А рішення прийняли 180 людей із 220 тис.
У підсумку заяви людей проігнорували повністю. Навіть конструктивні правки до проекту виконавчих структур міськради, які більш-менш наближені по змісту до проекту тернополян, які пропонували депутати Андрій Шкула, Назар Зелінка, Андрій Ткаченко, Петро Ландяк, не підтримали більшістю голосів.
– У Тернополі не буде працювати жодна котельня без дозволів. А ваш цирк не пройшов і не буде проходити! – сказав до активістів Сергій Надал.
Нагадаємо, що люди виступають не проти альтернативних джерел енергії, а торфу як палива. Адже чиновники «розігналися» спалювати саме його. Причому в житлових районах міста – поруч шкіл та садочків.
– Голова показав, що у Тернополі є цар. Цар сказав – усі зробили, – підсумувала результат голосування Юлія Мамчак. – І навіть попри те, що є нормальні депутати, але їх набагато менше. Наш проект пройшов усі процедурні кроки, громадське слухання, підписні листи і т.д. і не отримав судового оскарження, він не міг бути не проголосованим! Положення про громадські слухання вимагає, щоби проект був проголосований на першій сесії після проведення громадських слухань. А його навіть не виставили на голосування.
Джерело: Тижневик "Номер один"