Тернопільська делегація, очолювана головами облради Віктором Овчаруком та ОДА Степаном Барною, нещодавно побувала у Польщі. Тернополяни успішно взяли участь у Люблінському тижні інновацій.
«Ніхто не сперечатиметься, що співпраця з Польщею для України надважлива, – говорить голова обласної ради Віктор Овчарук. – Участь у таких форумах – це не лише можливість заявити про край, а й спілкування із представниками місцевої влади, бізнесу, державних підприємств. А це вже своєрідна промоція області. Таким чином ми маємо будувати взаємовідносини не тільки на рівні держав, а й співпрацювати між воєводствами та областями України. Про співпрацю між Люблінським воєводством і Тернопільською областю йдеться вже давно, і вона є надзвичайно цікавою не тільки з точки зору реалізації спільних проектів, а й отримання відповідного досвіду. Таким чином, підписавши протокол про наміри та рамкову угоду між тернопільськими музеями та люблінським, ми перейшли до практичних дій».
Високу оцінку нашому краю дав Генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк, який наголосив: «Тернопільська область – це край, де працюють на перспективу. Підписання протоколу намірів про співробітництво між Люблінським воєводством і Тернопільською областю є перспективою для розвитку Тернопільщини та України загалом. І водночас це добра нагода для української дипломатії та для українсько-польських відносин».
Ще одним важливим акцентом перебування тернополян у Польщі стали відвідини нашою делегацією люблінського аеропорту, де польська сторона поділилася досвідом розвитку летовища, залученням інвестицій, авіакомпаній тощо.
У рамках робочого візиту до Польщі голова обласної ради Віктор Овчарук та голова ОДА Степан Барна разом із почесним консулом України в Холмі Станіславом Адам’яком відвідали гору, де, за результатами досліджень науковців, знаходилась фортеця, збудована Данилом Галицьким, що згодом переросла в місто Холм, котре стало столицею Галицько-Волинського князівства. Зараз тут проводять археологічні розкопки, що фінансуються польською та українською сторонами. Також на горі розташований собор Різдва Пресвятої Богородиці, що стоїть на Кафедральній гірці – частині Холмської Княжої гори, на місці церкви, збудованої князем Данилом Романовичем у середині XIII століття. За літописами саме в цій церкві знаходиться могила Данила Галицького.
У Холмі відбулася зустріч керівництва Тернопільщини, Станіслава Адам’яка та керівництва міста. Під час ділової розмови йшлося про економічне співробітництво, партнерство Холма з містами Тернопільщини. Також польська сторона поділилася досвідом реалізації проектів у гуманітарній сфері. Очільники Тернопілля поклали квіти до пам‘ятної дошки Михайлу Грушевському, яка розміщена на будинку, в якому у вересні 1866 року народився визначний український науковець, письменник громадсько-політичний діяч, голова Центральної Ради Української Народної Республіки. Також тернополяни вшанували пам’ять Пилипа Пилипчука, голови Ради Народних Міністрів УНР (1921-1922 рр.) в екзилі та поклали квіти на його могилу.
Також під час перебування делегації Тернопільщини в Польщі відбулося підписання рамкової угоди про співпрацю між люблінським та тернопільськими музеями, що відкриє можливість реалізації проектів спільної україно-польської історії. Метою угоди є визначення правил, умов та форм співпраці люблінського музею та тернопільських краєзнавчого і художнього музеїв та обласного комунального літературно-меморіального музею Юліуша Словацького в м. Кременці в 2017-2020 роках.
Сторони узгодили програму співпраці в плані реалізації численних заходів та проектів. Зокрема, проведення виставок, спільні програми досліджень та їхня публікація, спільна заявка на отримання коштів у наявних програмах, стажування фахівців усіх музеїв на основі взаємного обміну, обмін публікаціями та ін.
Від імені обласного художнього, краєзнавчого та Кременецького літературно-меморіального музею Юліуша Словацького угоду з директором люблінського музею Катериною Мєчковською підписала директор літературно-меморіального музею Тамара Сеніна.
Джерело: Тижневик "Номер один"