Хоча санаторій «Медобори” – лікувально-оздоровче підприємство приватної форми власності і не має державного фінансування, воно благодійно докладається до лікування пільгових категорій громадян. Зокрема, починаючи з 2014 року, тут хоч і не у великих кількостях, але комплексно та ефективно оздоровлюють учасників Антитерористичної операції на сході нашої держави. Про це розповів головний лікар санаторію Василь Мартинюк.
– Василю Івановичу, як у Вашому закладі відбувається лікування бійців, які повернулися з різними недугами із зони АТО?
– Ми не є реабілітаційним центром і не вирізняємо ту чи іншу категорію людей, а всіх однаково, відповідно до рекомендацій фахових медиків, оздоровлюємо. Всі наші пацієнти проживають в однакових комфортних умовах і лікування відбувається належним чином. До того ж на пацієнтів позитивно впливає сама місцевість, де розташований санаторій. Це мальовниче село Конопківка біля селища Микулинці, що на Теребовлянщині, яке розкинулось у природній заглибині долини річки Нішла поблизу мінеральних джерел сірководневої води типу «Мацеста» та сульфатно-гідрокарбонатного торфоболота. Окрім того, в нас є свердловина з мінерально-хлоридною водою типу «Моршинська».
«Максимально мінімізували витрати учасників АТО на оздоровлення»
– Санаторій «Медобори» – приватний лікувально-оздоровчий заклад, за перебування в якому Ви змушені брати у пацієнтів певну плату. А як щодо учасників АТО?
– Ми змушені брати в людей, які тут оздоровлюються, від 500 до 800 гривень за ліжкодень, бо від цього залежить існування самого закладу, зарплата його працівників, а також необхідність своєчасно сплачувати податки державі. Однак ми теж намагаємось допомагати пільговим категоріям громадян. Учасники АТО до нас потрапляють трьома шляхами. Перший із них – через направлення від органів соціального захисту, які й оплачують їхнє оздоровлення в санаторії. Другий – це коли їх сюди спрямовують волонтери. І третій – до нас безпосередньо звертаються самі учасники АТО. Щодо двох останніх, то ми зменшуємо їм оплату на 50 відсотків, а то й максимально, щоби мінімізувати витрати цієї категорії на оздоровлення.
– Хворих на які недуги Ви оздоровлюєте в санаторії «Медобори»?
– Ми в першу чергу лікуємо захворювання опорно-рухового апарата, різні недуги хребта, захворювання суглобів, периферичної і центральної нервової системи. Власне з такими недугами часто і звертаються учасники АТО. Поряд з цим вони та загалом усі пацієнти можуть оздоровитись та вилікувати й низку інших захворювань.
– Якими саме засобами відбувається оздоровлення людей?
– Для цього в лікувально-діагностичному відділенні санаторію працюють: лабораторія, кабінети функціональної діагностики, бальнеологічне відділення з натрій-хлоридними, сірководневими ваннами, душами, підводним масажем, вертикальною витяжкою, басейном; торфогрязеве й озокеритопарафінове відділення, сухі вуглекислі ванни, бювет із натрій–хлоридною водою, фізіотерапевтичні кабінети, кабінети лазерної та магнітотерапії, рефлексо– і психотерапії, мануальної терапії, кабінети кишкових і орошень порожнини рота мінеральними водами; стоматологічні і зубопротезні кабінети; апітерапія, спелеотерапія, аромотерапія і траволікування.
– Для захисників Вітчизни, коли вони поступають до санаторію, Ви відводите окремі палати?
– Ні, як я вже зазначав, через самоокупність закладу ми їх не можемо приймати масово. Колишні бійці АТО потрапляють до нас по декілька чоловік і ми розміщаємо їх, де є вільні місця. Умови в усіх палатах санаторію комфортні. Тож немає значення, де і поряд з ким оздоровлюватись. Головне – якість санаторно-лікувального процесу, і наш колектив докладає максимум зусиль, щоби вона була високого рівня.
– Проживання в одній кімнаті з мирними людьми та ще й лікування не в клініці, а в санаторно-курортних умовах, за відгуками самих учасників АТО, у першу чергу позитивно впливає на їхню понівечену війною психіку.
– Безперечно, це так і ми стараємось, щоби такі наші пацієнти адаптувалися до мирного життя. Є у нас і психолог медичного спрямування, якого ми залучаємо при необхідності надавати учасникам АТО фахову допомогу, проводимо психологічні заняття.
– Люди, які повернулися з війни, зазнавши там не тільки душевних, а й фізичних ран, потребують допомоги не лише психолога, а й інших медичних фахівців.
– Хоч у нас основними є оздоровчі процедури, що властиво кожному санаторно-курортному закладу, проте за цим процесом кожного нашого пацієнта стежать лікарі-консультанти. Загалом вони скеровують кожного нашого пацієнта у потрібне русло і за необхідності надають йому медичну допомогу. Коли учасники АТО поступають до нас, то їх упродовж усього лікувального курсу оглядають і травматолог, і невропатолог, і вже згадуваний психолог та фахівці усіх основних медичних напрямків.
«Часу на негативні роздуми немає ні в кого із пацієнтів»
– Мабуть, учасники бойових дій, переживши воєнне лихоліття, потребують до себе особливого підходу?
– У нас санаторний заклад, в якому до всіх однаковий підхід. Ми намагаємося, щоби наші пацієнти забули про причини, що спонукали їх сюди приїхати, а займалися винятково власним оздоровленням. Бійці АТО розчиняються у широкому загалі, і якщо, за інформацією в пресі, десь у якомусь закладі вони створюють певні проблеми, то в нас цього нема й досі не було. У нас їм комфортно і є всі належні умови для оздоровлення.
– На заваді цьому в тому числі є й широкий спектр різних процедур у «Медоборах».
– Ми надаємо різні оздоровчі ванни, грязі, фізпроцедури, робимо масажі, охочі можуть поплавати в басейні, водимо у тренажерний зал і багато іншого. Тобто часу на негативні роздуми та емоції немає ні в кого із пацієнтів – лише на оздоровлення.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"