Мігрень – цим науковим медичним терміном називають приступ головного болю в одній із півкуль голови. Усім добре відомо, що ця недуга може тривати декілька годин і доволі часто супроводжуватись нудотою та блюванням. Мігрень починається у перехідному юнацькому віці і зазвичай тоді ж проходить внаслідок формування дорослого організму. Рідше нею хворіють діти, а частіше – люди середнього та особливо похилого віку. Більшість із нас при головному болю передусім усувають його головну причину. Для цього застосовують різні ліки, призначені медичними фахівцями. І саме при ускладненнях необхідно одразу ж звертатися за допомогою до лікарів. Але завдяки дарам природи, ми можемо й самі здолати цю недугу, якщо вона ще не спричинена якимось важким захворюванням, – вважає 68-річний народний умілець і знавець місцевості, житель села Устечко, що у Заліщицькому районі, Михайло Подолюк. Михайло Теодозійович не вживає при головних болях таблеток, а лікується винятково народними методами. Його ми попросили розповісти про них.
– Пане Михайле, яку найелементарнішу допомогу можна надати самому собі або й іншій людині, яку нестерпно мучить мігрень?
– Найпростіше з мого досвіду, що можна зробити в такому випадку, – це прикласти до голови прохолодний компрес. Для відпливу крові від голови (при припливах крові) роблять парові ванни для ніг, збуджувальні обгортання живота та литок, ставлять клізми з прохолодної води, роблять масаж голови та шиї. Також хворому варто перестати хвилюватися та забезпечити душевний і фізичний спокій. Є й інші способи. Зокрема, для зменшення головного болю до болючих місць прикладають листки капусти, роблять компрес із листків липи. Біль полегшується, якщо до лоба прикласти пом’яті листки любистку, підбілу звичайного. Можна накладати компреси з відвару трави полину звичайного з додаванням столового оцту, кашку хрону (обережно – можливі опіки), листки м’яти перцевої.
– Уже за останні десятиліття для втамування головного болю застосовують і нетрадиційну для нашого народу рослинність – лимон. Чи доцільно його застосовувати в такому випадку?
– Лимон – хоч і недоморощений фрукт, але має багато цілющих властивостей. При головному болю можна взяти свіжу його шкірку діаметром 2 см, почистити її від білої речовини і на деякий час прикласти до скроні пологим боком. Під нею утворюється червона пляма, яка згодом буде дещо пекти та свербіти. Проте головний біль невдовзі мине.
– А які народні засоби слід застосовувати при мігрені, спричиненій підвищенням тиску?
– Під час підвищення внутрішньочерепного тиску можна вживати настій трав барвінку малого: 1 столову ложку залити 200 мл води, витримати на водяній бані 15 хв. Приймати по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день. Одночасно як сильний сечогінний засіб варто приймати відвар трави дроку красильного: 1 столову ложку залити 300 мл окропу, варити на малому вогні до 1/3 від початкового об’єму. Пити по 1-2 столові ложки через 3 год упродовж 3-4 діб.
– Що робити, коли головний біль ніби «шпигає», різко посилюється під час руху, супроводжується блюванням або носовою кровотечею?
Тоді використовують відвар кореня переступня білого: 1 чайну ложку залити 400 мл окропу, кип’ятити 10 хв на малому вогні. Приймати по 1 чайній — 1 десертній ложці 3 рази на день перед вживанням їжі.
– А який народний засіб можна застосувати як заспокійливий при головному болі?
– Як заспокійливий засіб при головному болі застосовують відвар кореневища з коренями валеріани лікарської: 1 десертну ложку залити 200 мл води, кип’ятити 10 хв на малому вогні у закритому посуді. Приймати по 1/4 —1/3 склянки 3 рази на день. Дітям віком до 7 років відвар дозувати ложками.
– Які ще ефективні народні засоби від мігрені Вам відомі?
– У нашому краї здавна при цій недузі вживали всередину відвар
шавлії лікарської. Говорили також, що в окремих місцевостях у відварі барвінку мили голову. На сусідній із Тернопіллям Гуцульщині використовують свіжі листки любистку, які прикладають до скронь, жують сухий корінь рослини.
– Чи існують народні методи боротьби з головним болем із підвищеною температурою тіла?
– Добрими болезаспокійливими, жарознижувальними засобами вважають компреси із розчину оцту на лоб і скроні. У багатьох місцевостях при головному болю прикладали мідні монети до скронь. Проте кожному слід усвідомити, що лікування головного болю вимагає індивідуального підходу в конкретному випадку, бо він є захворюванням інших захворювань. Тож передусім треба вести здоровий спосіб життя, а у випадку появи недуги своєчасно її лікувати.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"