Практично всі осінньо-польові роботи вже завершило ПСП «Ягільниця-В», що в Чортківському районі, яке очолює знаний аграрій Василь Вислоцький. Викопали цукровий буряк, змолотили кукурудзу, виорали землю та заклали основу під урожай наступного року
Цьогорічні погодні умови, за словами пана Василя, були досить сприятливими для рослинництва, завдяки цьому та наполегливій праці фахівці його господарства зібрали непоганий урожай, але податкові нововведення у державі та мінімізовані закупівельні ціни на вирощену аграріями продукцію не дають поштовху для розвитку.
– Урожайність на нашому підприємстві становила: цукровий буряк – 750, зернові – 250, кукурудза – 90, соя – 128 центнерів з гектара. Під майбутній урожай посіяно озимину, ріпак, під цукровий буряк 200 га площі підготовлено, скрізь внесено мінеральні добрива. Практично вже можемо зимувати. Цього року природні умови для ведення рослинництва були значно сприятливішими за минулорічні, однак із запровадженням ПДВ збільшився податковий тягар на аграріїв. Тому менше грошей залишається на розвиток сільськогосподарського виробництва. І найголовніше, що в період, коли необхідно купувати пальне, ціни на нашу вироблену продукцію, особливо на цукор, цього року впали – вони мінімальні. А, у свою чергу, вартість мінеральних добрив, якими нам зараз треба запасатися вже під урожай наступного року, росте на очах, – розповів Василь Вислоцький.
Щодо нинішньої закупівельної ціни на цукор, то, як наголошує пан Вислоцький, вона практично зводить нанівець працю сільгоспвиробників у цьому рільничому напрямку.
– Дуже шокувала ціна на цукор. За останні роки такої «смішної» ціни ще не було. Оскільки вирощування цукрового буряка потребує вкладень чималих коштів, то в нинішній ціні на цю продукцію практично заробітку немає, – каже пан Василь.
Через те, що значну частину заробленого доводиться вкладати на підтримку, а не розвиток господарства, цьогоріч ПСП «Ягільниця-В» поповнило свій машинно-тракторний парк лише одним сучасним зернозбиральним комбайном.
– Техніку необхідно мати завжди надійну. Тому ми її утримуємо в хорошому стані. Саме взимку цим і займатимуться наші техніки. А для підвищення ефективності зернозбирального напрямку придбали новий комбайн, – повідомив чортківський аграрій.
У цьому сільгосппідприємстві виробництво має завершений цикл. За словами Василя Вислоцького, це дає значний економічний ефект і завдяки цьому воно долає чималі проблеми ринку агропродукції.
– Ми маємо власну переробку, займаємося борошном, переробляємо крупи. Наші млини, по суті, рятують ситуацію. Ми практично зернових не продаємо, а майже всю свою вирощену на полях продукцію переробляємо, – не без гордості зазначив Василь Вислоцький.
У посівних площах очолюване Василем Вислоцьким підприємство чітко дотримується сівозміни і жодній культурі не надає переваги. Це, за словами керівника агропідприємства, сприяє ефективності господарювання.
– Свого часу цьому нас так вчили у вишах і ми цього дотримуємось. По-перше, завдяки такому способу ведення рільництва, легше боротися з захворюваннями рослин. Ну і якщо ціна на якийсь із видів продукції впаде, то можна цю прогалину компенсувати завдяки іншому. І це все завдяки сівозміні! – каже пан Вислоцький.
Володимир Вислоцький є депутатом Тернопільської обласної ради, який активно лобіює інтереси сільгоспвиробників усіх рівнів не лише в місцевому самоврядуванні краю, а й робить усе, щоб їхній голос почули у найвищих інстанціях країни. На його думку, Україна, прагнучи до євроспільноти, має дотримуватись її принципів і щодо підтримки сільгоспвиробництва.
– Коли нам мали ввести ПДВ, ми їздили у столицю і пояснювали, що в Європі, до якої ми йдемо, аграрії отримують компенсацію за кожен гектар. Їм дає держава дотацію у грошовому еквіваленті приблизно по 200-300 дол. США. А в нас не досить, що немає цієї допомоги, то ще й вводять на нашу продукцію податок на додану вартість. На жаль, ані в парламенті, ані в уряді до нас не прислухаються. Агропідприємства працюють, але розвивати виробництво, підвищувати його рівень за цих умов можливостей немає. Тому нам доводиться боротися лише за те, щоби бодай втриматися на плаву, – стверджує аграрій.
Незважаючи на цю проблему, в ПСП «Ягільниця-В» не зменшують кількості робочих місць, а навпаки… Хоч в агроформуванні досить пристойна для жителів сільської місцевості та загалом нашого регіону зарплата – в середньому по 6-7 тис. грн., і тут є проблема із кваліфікованою робочою силою.
– Кількість робочих місць у нас не зменшилась, а навпаки, ми стараємося десь створити нові. Оскільки в нас є і рослинницька галузь, і переробна, то і поля, і сільгосптехніка, якою ми їх оремо та збираємо врожаї, і млини, на яких переробляємо продукцію, завжди потребують різного рівня кваліфікації робочих рук. Хоча останнім часом люди масово виїжджають за кордон. Таку зарплату, як вони отримують у країнах Євросоюзу, наші фінансово-економічні умови не дають можливості виплачувати, – мовить директор агроформування.
Тим не менше, Василь Вислоцький з оптимізмом дивиться у майбутнє сільгоспвиробництва України, вірить, що й у ньому настануть позитивні зрушення і до агрогалузі поліпшиться ставлення держави. Він вітає своїх працівників і колег з інших сільськогосподарських підприємств із професійним святом.
– Зичу всім добрих урожаїв, успішного господарювання, розуміння і гідної оцінки нашої копіткої праці з боку української держави! І нехай нам сприяє Бог у нашій спільній і необхідній для кожного співвітчизника праці! – підсумував Василь Вислоцький.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"