Як і в попередні роки, найбільшими центрами цього дійства у ніч із 13 на 14 січня були села Устя та Горошова, що на Борщівщині. Також традиції маланкарства відродили і в селі Синьків Заліщицького району, де з цієї нагоди на свято Василія провели фестиваль. На святкування до цих населених пунктів завітали не лише жителі сусідніх сіл, а й з різних районів області та регіонів нашої держави. Побували тут й іноземні туристи.
Загалом чи не в кожному населеному пункті нашого краю і в обласному центрі більшість із місцевих жителів зберігали й підтримували народні традиції новорічно-різдвяних святкувань навіть за атеїстичного компартійно-радянського режиму. Як і колись, так і тепер його елементи можна побачити ледь чи не в кожному куточку Тернопілля, а також у нашому обласному центрі. Однак феєричні дійства з цієї нагоди першими в краї почали проводити у селі Горошова Борщівського району. Невдовзі до нього приєдналося і сусіднє Устя. Саме у цих населених пунктах Тернопілля на Старий Новий рік відбувається велике святкування Маланки.
Звечора 13 та упродовж ночі 14 січня в Горошовій та Усті ніхто не спить.У святкуванні бере участь кожен житель цих сіл – від найменшого до найстаршого. Задовго до святкувань вони готують для участі у дійстві свій костюм. Незважаючи на те, що захід уже став традиційним, кожного разу для нього створюють іншу програму з новими образами дійових осіб. Роблять це так, щоби вразити чимось незабутнім гостей свята і туристів.
Спеціально для немісцевих учасників дійства захоплюючі розваги проводять і на межі цих сіл, де встановлюють аж три імпровізовані «контрольно-пропускні пункти». Кожного року на них представлено різні образи. Зокрема, цьогоріч на «постах» стояли «поліцейські» та «молодята». Щоби подолати імпровізовані перепони, водіям автівок та автобусів і їхнім пасажирам необхідно було заколядувати або заплатити якусь умовну суму грошей. «Молодята» також запрошували всіх до танцю на імпровізованому весіллі. Торік зібрані під час цієї святково-розважальної акції кошти спрямували на церкву і потреби місцевої громади. А цьогоріч, як запевнили учасники театралізованого дійства, їх використають для закупівлі нової апаратури для місцевого клубу.
На кожному святкуванні Маланки у Горошовій посеред майдану виставляють символ нового року. Цього разу ним був жовтий собака. Безпосередньо під час самого дійства колективи учасників не лише колядують, а й представляють свої шоу-програми. Відповідно до тематики власного виступу, вони виходять на сцену з велетенськими фігурами. Зокрема,на цьогорічне дійство одні з учасників на базі трактора зробили велетенський корабель. Серед унікальних образів карнавалу був і створений із двох 24-х «Волг» поліцейський кадилак. Шоу-програма тривала до опівночі, після чого переодягнений у Маланку хлопець разом з різними карнавальними образами в супроводі музикантів обійшов оселі всіх незаміжніх дівчат Горошової. Паралельно з цим молодь та всі охочі танцювали і забавлялися. Оскільки головним особам дійства довелося обійти аж 50 помешкань, то святкування тривало до самого ранку.
Окрім згаданих сіл – Горошова та Устя – традиції маланкарства відродили і в Синькові Заліщицького району. Щоби не робити конкуренції борщівським селам, тут святкували 14 січня. Синьківчани також провели парад Маланок, участь в якому, окрім місцевих жителів та гостей з усього Тернопілля, взяли й сусіди-буковинці.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"