Вісімнадцять аматорських творчих колективів зі своєю неповторною програмою взяли участь у ювілейному XXX-му фестивалі «Нова радість стала», який відбувся минулої неділі на головній площі обласного центру. Їхні виступи під час завершального акорду цьогорічних різдвяних святкувань прийшли підтримати і навіть спільно з учасниками цього фольклорно-мистецького форуму колядували, щедрували і віншували та брали участь в інших театралізованих дійствах понад три тисячі глядачів.
Упродовж трьох минулих десятиліть стало доброю традицією у середині січня проводити на Театральному майдані нашого обласного центру форум різних різдвяних святкових дійств та обрядів. На цьому фестивалі представляють виступи вертепів, колядників, віншувальників і театралізовані сценки на тему національних традицій. Відрадно, що в цьому культурно-мистецькому змаганні беруть участь не професіонали, а аматорські колективи, кожен з яких є самобутнім,зі своїм колоритним репертуаром і творчим обличчям. Перше таке велелюдне різдвяне дійство відбулося у Тернополі в 1988 році, коли відзначали тисячоліття Хрещення Руси-України. Тоді проводити його навіть дозволила атеїстична компартійно-радянська влада. Фестиваль настільки став популярним, що хоч колишній СРСР проіснував ще три роки, але відмінити форуму вже ніхто не зміг.
Метою обласного свята зимового календарно-обрядового фольклору є відродження, збереження, розвиток, популяризація традицій та обрядів різдвяного циклу, а також ознайомлення із фольклорно-етнографічними колективами та їхніми творчими досягненнями. Але воно не є фестивалем архаїчної культури, а навпаки – форумом фольклорних новинок. Фестиваль «Нова радість стала» – це живе дійство, яке побутує та розвивається, і в цьому його особливість.Адже в кожному селі та місті, відповідно до епохи, її визначальних подій і постатей,люди створювали (й надалі продовжують це робити)нові колядки, наближені до сьогодення обряди і героїв вертепних дійств нинішньої доби. У цьому плані завжди популярним є образ царя Ірода. Сьогодні його винятково асоціюють з лідером ворожої до України сусідньої держави-агресора.
За три минулих десятиліття у нашому краї було проведено багато дуже популярних культурно-мистецьких форумів. Але чимало з них безслідно зникли з життя Тернополя і регіону. А фестиваль «Нова радість стала» не лише втримався на плаву історії та культури, а й кожного разу набуває нового розвитку. Цей форум – невмирущий, бо його учасники творчі традиції передають з покоління у покоління. Також до участі в цьому фестивалі долучаються цілі населені пункти і територіальні об’єднання.
Очільник нашого краю Степан Барна разом з іншими представниками обласної і Тернопільської міської влад долучилися до учасників святкового дійства. Фестиваль тривав понад три години. Усі присутні на ньому з задоволенням колядували, щедрували та насолоджувалися дійством разом з його учасниками.
Як і на інших масових культурно-мистецьких заходах обласного рівня, на цьому форумі відбулася виставка митців народних ремесел та ужиткового мистецтва. Також уже стало доброю традицією на подібних заходах збирати допомогу українським воякам, які захищають нашу державу від російського вторгнення на сході і забезпечують нам мирне небо над головою. У морозяну погоду за помірну плату частували учасників та глядачів святкового дійства солодкими пампухами і зігріваючим чаєм. Виручені від цього кошти спрямують на допомогу бійцям АТО.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", Нова радість стала, новини Тернополя, фестиваль