Пародонтоз – хвороба, що супроводжується прогресуючим розсмоктуванням кісткової тканини зубних альвеол, запаленням ясен та розхитуванням зубів. У початковій стадії скарг, звичайно, не буває, хоча можливі свербіж у яснах або біль – як реакція на різноманітні подразнення – на тепло, холод, кисле, солодке тощо. Поступово руйнується пародонт, розвивається запальний процес у яснах, оголюються корені зубів. Це призводить до розхитування, а іноді й випадання здорових на вигляд зубів. Лікувати запалення ясен можна і народними методами, – стверджує валеолог і медик Галина Кожій.
– Пані Галино, запалення ясен зубів виникає як самостійне чи спричинене іншими недугами?
– Пародонтоз – це наслідок інших захворювань. Одним із провідних чинників цієї недуги є відкладання у великій кількості зубних каменів. Зазвичай він розвивається на тлі захворювань органів травлення, нервової та ендокринної систем, атеросклерозу тощо. Під час лікування недуги пародонта особливо важливо дотримуватись гігієни ротової порожнини. Ну і, звісно, при виявленні цього захворювання спершу треба проконсультуватися у стоматолога. Якщо це не запущена форма, то її можна вилікувати народними засобами. Хоча є рецепти із різних рослинних сумішей, за правильного застосування яких можна вилікувати й ускладнену форму цієї недуги.
– Який найпростіший засіб профілактики пародонтозу Ви пропонуєте?
– У першу чергу – це примочки і полоскання. Для цього використовують: напар кореня бадану товстолистого (1-2 чайні ложки на 300 мл окропу); настій квіткових кошиків арніки гірської (1 столову ложку на 200 мл води); відвар бруньок або листків берези бородавчастої (1 столову ложку на 200 мл окропу); настій трави м’яти перцевої (20 г на 200 мл окропу); настій трави чебрецю звичайного (20 г на 200 мл окропу).
– А якщо у хворого на цю недугу вже розхитані зуби та кровоточиві ясна?
– У такому випадку ротову порожнину треба полоскати розчином оцту (1 чайну ложку столового оцту на склянку води), додавши 2 г галунів (аптечний препарат). Після ретельного полоскання рота зазначеними вище засобами енергійно полощуть його сумішшю обліпихової або шипшинової олії з кукурудзяною або соняшниковою (1:10) по 10 хв упродовж 7-10 діб. Курс лікування повторюють щомісяця до одужання.
Корисний також у цьому випадку розчин прополісу в рослинній олії (1:10). Ним полощуть рот по 5-10 хв упродовж 7-10 діб.
– Якими є ефективні методи обробки запалених ясен зубів?
– Патологічні ясенні кишені при цій недузі обробляють обліпиховою, шипшиновою олією, олійним або спиртовим розчином шкурки зелених плодів гіркокаштана звичайного. Своєрідні аплікації здійснюють упродовж 10-15 хвилин три рази на тиждень до видужання.
Також для лікування цього захворювання використовують настоянку трави чистотілу звичайного (1:5) на 70-відсотковому спирті етиловому (беруть 1 чайну ложку на 200 мл теплої перевареної води). Роблять зрошування міжзубних проміжків та патологічно змінених ясенних кишень для видалення залишків зубного каменю, їжі та мікроорганізмів. Після цього кишені заповнюють сумішшю настоянки чистотілу з гліцерином у співвідношенні 1:1 (гліцерин надає в’язкості та зменшує подразнення). Після такого лікування припиняються біль та свербіж, зменшуються кровоточивість, набряклість і почервоніння ясен.
Для зрошування та аплікації ясенних кишень або кровоточивих ясен також застосовують препарати трави зайцегуба п’янкого. Три столові ложки трави залити 200 мл окропу, кип’ятити 5 хв на малому вогні. У відварі змочувати марлеві серветки та накладати на 2-5 хв на ділянку ясен.
– Чи є засіб для зменшення кровоточивості ясен?
– Для зменшення кровоточивості ясен і не тільки, а також для зменшення гноєвиділення та для посилення рубцювання ясенних кишень необхідно 30 крапель 1-процентного спиртового розчину натрію уснінату розвести у 200 мл води. Використовувати для зрошування та закапування. Потім слід накладати марлеві серветки, змочені сумішшю натрію уснінату з ялицевим бальзамом (аптечний препарат). У разі гнійного запалення використовують 1-відсотковий спиртовий розчин хлорофіліпту (аптечний препарат із листків евкаліпту кулястого).
– Чи є якийсь загальнозміцнюючий засіб для запалених, із розхитаними зубами ясен?
– Як загальнозміцнюючий засіб призначають вітамінну суміш із таких компонентів: плодів шипшини коричної – 20 г; плодів горобини звичайної – 20 г; плодів смородини чорної – 20 г; трави суниць лісових –10 г; трави кропиви дводомної – 10 г. 1,5 столової ложки цієї суміші слід залити 300 мл окропу, кип’ятити 10 хв на малому вогні. Приймати по 1/2 склянки три рази на день після вживання їжі.
– Чи корисний при лікуванні такої недуги масаж ясен?
– Він є не лише корисним, а й ефективним у лікуванні цієї недуги. Після вживання їжі та на ніч треба полоскати рот. Після цього упродовж 3-4 хв робити масаж альвеолярних відростків щелеп, втираючи обліпихову або шипшинову олію. Значно поліпшує кровопостачання тканин пародонта гідромасаж ясен. Зрошування проводять упродовж 5 хв водою, що надходить під тиском. Процедуру корисно робити і перед введенням лікарських засобів у патологічно змінені тканини ясенних кишень.
– До цього захворювання переважно призводять недуги кишково-шлункового тракту. Тому, лікуючи це захворювання, мабуть, треба сісти на дієту і приділити увагу профілактиці пародонтозу?
– Після виявлення перших ознак пародонтозу треба обмежити у харчовому раціоні кількість жирів та вуглеводів і збільшити кількість продуктів, що містять білки, мікроелементи, вітаміни, особливо аскорбінову кислоту. Для профілактики пародонтозу треба систематично видаляти зубний камінь, ретельно доглядати за зубами.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"