Четвер. Центр Тернополя. На годиннику 16:05. Екс- депутати Тернопільської міської ради Іван Сороколіт та Ігор Турський прямують через Театральну площу до школи №3. Розмовляють, жартують і навіть не підозрюють, що їх уже двадцять хвилин очікують із нагостреним ножем і що цей день закінчиться для одного з екс-депутатів не вдома з рідними, а в реанімації…
Як це було?
Йдеться про Ігоря Турського, якому 22 лютого посеред білого дня всадили ножа в ногу. Чоловік навіть не встиг розгледіти нападника, адже той підбіг ззаду, наніс рану, глибиною майже в десять сантиметрів, та швидко втік із місця події разом з двома спільниками. За словами Ігоря Турського, спочатку навіть не зрозумів, що сталося. Подумав, що хтось зі знайомих підкрався, щоби налякати. Та, доторкнувшись рукою до ноги, зібрав жменю крові… Ігор пригадує, що протягнув руку і сказав: «Сороколіт, дивися…».
Усе відбулося за долі секунди. Впіймати нападника не вдалося. Він прудко помчав за приміщення театру і зник на горизонті. Щоправда, його обличчя встиг розгледіти місцевий активіст Михайло Боровинський, який став фактично єдиним цінним свідком цього інциденту.
– Він нічого не говорив, не кричав, – розповідає Михайло Боровинський про нападника. – Просто підбіг. Добре замахнувся. Вдарив. І побіг у бік пам’ятника Шевченку. Я кричав до нього, побіг «напереріз», але чолов’яга в дуже добрій фізичній формі. Біг надзвичайно швидко, тому я бачив, що не наздожену його. Не встигну. Він звернув і помчав у бік прокуратури.
Тому Михайло побіг до пораненого. Зараз, коли все залишилося позаду і життю Ігоря нічого не загрожує, навіть жартує: «Мені Ігор ремінь винен. Шкіряний». Саме ним туго перетягнули ногу Турському, аби не стік кров’ю до приїзду «швидкої».
Михайло пояснює, що Ігор Турський ішов разом з Іваном Сороколітом фактично назустріч йому, Михайлові. Тому й зауважив, що чоловіків хтось наздоганяє.
Боровинський переконує, що встиг розгледіти нападника. Каже, що це був чоловік віком від 20 до 25 років, чорнявий, 172-175 см зростом.
Звісно, що під цей опис підійде чи не кожен п’ятий тернополянин. Та, за словами Боровинського, якби побачив нападника знову, то точно би впізнав обличчя.
Однак після нападу зловмисника це було останнє, про що думали близькі Турського та перехожі, що стали свідками того, як одна з центральних вулиць міста «заливається» кров’ю. Ігор Турський пригадує, що спочатку не відчув болю від удару. Та через кілька хвилин стан шоку трохи відпустив і чоловік зрозумів, що нога болить нестерпно.
– Пам’ятаю, що до мене підбіг перехожий, який виявився лікарем, і надав першу медичну допомогу: наклав джгут із ременя від штанів. Потім підбігли хлопці із «Самооборони»… Хтось виніс крісло із кафе, що поруч, мене посадили на нього. Згодом приїхала «швидка». Злився сам на себе, бо почав непритомніти, – згадує Ігор Турський.
За словами Івана Сороколіта, спочатку він викликав «швидку», а потім набрав «102». Коли Турського забрали медики, Сороколіт залишився, щоби дати свідчення поліції.
– Ми йшли разом. Підбігла істота ззаду, вдарила зі всієї сили у стегно Ігорю і побігла. Відразу не зрозуміли, що відбулося. Свідки кажуть, що істота зашпорталась і планувала наносити удар по-іншому, але промахнулася. Було кілька свідків цього. Кров ледь-ледь зупинив перехожий, наклавши джгут. Добре, що багато людей й знайомих зійшлися і почали допомагати, – пригадує Іван Сороколіт.
Дійсно, кілька випадкових збігів фактично врятували Турського від летальних наслідків. Він пригадує, що трохи відстав від Сороколіта, бо побачив знайомого, який проходив повз. Розвернувся, щоби привітатися, і в цей момент отримав удар. Також свою роль зіграла, як не дивно, крига на тротуарі. Свідки кажуть, що нападник злегка посковзнувся, коли біг з ножем до Турського. Тому не виключено, що цілився, приміром, у печінку. «Не виключено, що невідомий хотів не просто покалічити, а й вбити Ігоря», – кажуть його друзі.
Та, на щастя, рана була хоч і глибокою, але не смертельною. Ігоря Турського прооперували і вже через дві доби він вийшов на зв’язок із журналістами.
– Живий. Та кілька тижнів бігати не буду точно. Глибока рана на нозі за 1см від стегнової артерії і нерва. Величезна подяка усім, хто надавав допомогу відразу на місці (прошу допомогти віднайти лікаря-перехожого, котрий на місці професійно надавав допомогу), а також працівникам «швидкої» та медикам у лікарні. Напад серед білого дня з ножем у центрі міста – це ненормально. Справа не в Турському. Справа в зухвалості злочинців. Чи це спроба мене залякати, чи покарати, чи замах на вбивство – я не можу сказати. Як і незнаю, хто і для чого це затіяв. Поліцію прошу провести об’єктивне розслідування. Зазначу, що не маю ні жодних бізнесово-фінансових конфліктів, ні на ґрунті особистих чи то побутових стосунків – ні з чоловіками, ні з жінками, – прокоментував Турський.
У слідства кілька версій
Одразу після повідомлення про напад на екс-депутата почали з’являтися різні гіпотези. Та основною і найбільш поширеною залишалася думка, що кінці ведуть у головний кабінет на вул. Листопадовій. Про це натякнув і сам Іван Сороколіт.
– Конфліктів ні з ким, окрім самі знаєте з ким, вже більше року ні я, ні Турський не маємо, – повідомив екс-депутат.
Під словами «самі знаєте з ким» Сороколіт, вочевидь, мав на увазі міського голову Сергія Надала, з яким він і Турський дійсно більше року мають серйозний конфлікт. Тернополяни, які слідкують за політичним життям у місті, знають, що близько року екс-«свободівців» не допускали на сесії ТМР, фізично блокували вхід у раду та навіть позбавили депутатського мандата. Сталося це після того, як вони не підтримали ініційований міським головою Сергієм Надалом проект змін до Генплану, проти якого виступала громадськість міста. ЦІ депутати також критикували авторитарні методи роботи мера та земельні оборудки, які здійснюються за його каденції. У результаті цілий рік представники «Свободи» блокували неугодним депутатам вхід у міську раду під час сесій. У січні 2018 року ТВК позбавила екс-«свободівців» статусу депутата. Та конфлікт поки що триває. Адже питання позбавлення депутатської картки розглядається у судах. Відповідно й мотиви усунути «неугодних» політиків присутні.
У поліції цю версію розглядають також. Щоправда, у правоохоронців є ще інші припущення.
– Причиною нападу могли стати неприязні стосунки на ґрунті громадської діяльності потерпілого, його активна політична діяльність та конфлікт у міській раді, конфлікт на побутовому ґрунті або помста через те, що Турський став небажаним свідком однієї з подій, про яку наразі не буду говорити. Розглядаються також версії інсценування злочину та хуліганські дії, – повідомив начальник обласного управління поліції Олександр Богомол.
Він також розповів, що свідки інциденту вже описали нападника. Їм ще покажуть оперативне відео з протистоянь під міською радою, коли на сесії не пускали екс-«свободівців», щоби вони подивилися, чи немає нападника серед тих осіб, які блокували мерію. Богомол принагідно закликав водіїв, які їхали поблизу в час нападу на Турського, надати в поліцію відео зі своїх реєстраторів.
До слова, наразі зловмисникам інкримінують «хуліганку». Проте, за словами Богомола, під час з’ясування всіх обставин статтю можуть і перекваліфікувати. У поліції не конкретизують, на якому етапі знаходиться слідство та не ставлять для себе «рамок». Кажуть лише, що працюють без вихідних та старанно. Мовляв, матеріалу зібрали чимало, та оголошувати деталі поки що зарано.
До речі, цікавою видалась реакція міського голови Тернополя Сергія Надала на цей кривавий інцидент. На офіційному сайті Сергій Віталійович назвав Ігоря Турського «перехожим тернополянином» та пообіцяв, що сприятиме слідству, як тільки може.
– 22 лютого невідомий у центрі Тернополя завдав ножового поранення перехожому тернополянину. Як представник громади Тернополя, вимагаю від працівників поліції докласти максимум зусиль для розслідування цих злочинів та покарання винних. Звертаюся до правоохоронців з проханням посилити патрулювання вулиць міста, особливо у місцях найбільшого скупчення людей, взяти під посилений контроль усі випадки хуліганства та забезпечити максимальне покарання винних, – заявив Сергій Надал.
Хоча, за нашою інформацією, в той день міський очільник не сильно переймався ситуацією в Тернополі, адже разом з чиновниками та депутатами ТМР перебував на гостинах у свого побратима-«свободівця», мера Івано-Франківська. Подейкують, що офіційна програма мала перейти в лижні забави у Карпатах. Словом, весело…
Та повернемося до злочину. В громадському секторі говорять, що на Ігоря Турського напали посеред білого дня через дві причини. По-перше, залякати або вбити його. По-друге, дати попереджувальний сигнал для місцевих активістів, які ще мають сміливість боротися із владним свавіллям…
Джерело: Тижневик "Номер один"